Nagyon sok étel mellé kell valamilyen köret, amivel annak levét felitatjuk, illetve laktatóbbá tesszük.
Nálunk ez a sós vízben főtt krumpli. Általában szűrőkanállal vesszük ki a tányérra, ahol azután az esetek nagy részében villával összetörjük.
Nem is illene posztolni olyan egyszerű étel:
- 2-3 nagyobb krumpli (sárga vagy piros is jó, salátakrumplival nem érdemes)
- 1 tk só
- 1 kk kömény - őrölt vagy egész (opcionális)
- víz
Kép nem is készült róla. A krumplikat meghámozzuk, és alkalmazástól függően feldaraboljuk. Körömpörkölthöz például csak negyedelem, de töltött paprikához kisebb kockákra vágom. Most egy kicsit nagyobbra vágtam.
Egy kis lábasba teszem, ahol annyi vízzel öntöm fel, amennyi ellepi. Ekkor sózom, és a köményt is beleteszem (én majdnem mindig köményesre csinálom).
Ezután közepes lángon forrásig melegítem (ez kb 3-6 percig tart, mennyiségtől függően), majd picire veszem a lángot a főzéshez. Max 30 perc alatt a legnagyobbra vágott is átfő, de általában 15 perc elég neki. Villával vagy kanállal ellenőrzöm, széttörik-e már: akkor kész van.
Frissen kiszedve vajjal és tejfellel vagy tejjel remek gyors krumplipüré. Liszttel és tojással összedolgozva pl. kruplikrokett... Hidegen tartva eláll akár egy hétig is. A levéből és maradékából remek tejes krumplilevest lehet készíteni.
Hogy ne legyen ennyire szegényes a poszt, a legutóbbi krumpliból gánicát készítettem (más néven dödölle, ganca, krumpligánica, cinke), mert elfogyott a töltött paprika, amihez főztem.
Kellett hozzá még:
- 7-8 szem közepes krumpli (sárga jobb lenne, de ez is jó volt)
- 10 dkg liszt
- 3-4 ek disznózsír
- 1 közepes vereshagyma
- 10 cm póréhagyma (mert találtam a spájzban)
- só
Az előkészítés, mint a fenti köret. Amíg fő, felaprítottam kis kockára a hagymát, negyedeltem a vékonka pórét, és azt is felvágtam. 2 nagy kanál zsírban pirítottam egy serpenyőben. Ezalatt meg ráértem a forró krumplit összetörni a saját levében a kislángon, amint főtt.
Az se baj, ha benne van a kömény, ez a kása így még finomabb. Még a lángon volt a kása, amikor beleszórtam a lisztet, és kikevertem. A liszt mennyisége a főzővíz mennyiségétől és a krumplitól függ - nekem kb 10 dekányi volt elég ahhoz, hogy nagyon sűrű masszát kapjak.
A hagyma kicsit lassan pirulgatott - kapott még egy kanál zsírt is, de végül szép színe lett. 2 evőkanállal - amit meg-meg mártogattam a hagymás zsírban - gombóckákat formáztam, és beletettem a zsírba.
A második adaghoz kellett még egy kis zsírt tenni a serpenyőbe, mert biz a tészta sokat felvesz ...
Remek étel ez, ha nem bánod, hogy kicsit nehéz. Friss tejfellel az igazi:
Sõt! Még hagymás krumplit is készítettem belõle egy konfitált kacsacombhoz!
- 2 kacsacomb a konfitáló zsírból kilopva
- 4 ek kacsazsír ugyanonnan
- 1 nagyobb fej vereshagyma
- 2 nagyobb krumpli sóba-vízbe csepp köménnyel
A hagymát felkockáztam, a krumpli levét leöntöttem (és fõzés közben meg is ittam). A kacsákat lepirítottam a zsírban, majd tányérra kerültek. A zsírba viszont a feldarabolt hagyma ugrott be piríttatni magát.
Ugyanebben a serpenyõben átsütöttem 4 szelet mustáros disznóhúst a feleségemnek, de a lepirult mustárt nem adtam oda neki... Jól felforrósítottam a hagymás zsírt és beleborítottam a fõtt krumplit. 15 perc alatt nagylángon pirítva el is készült.
Tökéletes köret a tökéletes kacsához!
Még villaképe is lett ...