Két óra alatt! Feleségem azt hiszi, csodákat tudok művelni ...
Ezt a szószt Olaszországban alapvetően szélesmetélttel (tagliatelle) fogyasztják, nem eszik spagettivel. A világon viszont elterjedt a spagettis változat, leginkább a kamrák szűkösebb tésztaválasztéka miatt.
Mondjuk nekem sem volt itthon száraz, széles és hosszú metéltem, ennyi időbe meg nem férne bele a tésztagyúrás.
Spoiler: 2 óra 15 perc lett.
A raguval kell kezdenem, mert annak idő kell, míg jól átfő. Gyorsan a hozzávalók (40 dkg darált marhához)
- 40 dkg darált marhahús (ez most itthon darált marhanyak volt)
- 2 nagyobb vereshagyma
- 2 duci sárgarépa
- 2 méretesebb gyökér
- 1 kismarék fokhagyma
- 1 nagy marék friss oregano
- 1 dl száraz vörösbor (a raguba)
- 2 félliteres hámozott paradicsom tavalyról
- 2 pici paradicsompüré
- 1 kis marék friss bazsalikom
- 1 ek morzsolt majoranna
- 1/2 kiló durum spagetti tészta
- 1 dl olivaolaj
- bors
- só
Nem minden van a képen, mert nagyon siettem. Ezokból a hagymát és a fokhagymát beledobáltam a késes aprítóba. A legnagyobb serpenyőben hevítettem az olivát, majd hozzáadtam a felaprított hagymákat. Amíg az pirult (nem dinsztelődött), megdaráltattam a géppel a sárgarépát és a gyökeret is, amit egy tálban félretettem.
A megpirult hagymába borítottam a darált húst. Ezt nagy lángon pirítottam és a teflonkanállal szétszedtem a rögöket. Szép pirosbarnára sikerült lesütni, ami a legjobb állag ehhez a szószhoz.
Ekkor beletettem a ledarált zöldségeket is, alaposan felkevertem és egy kicsit ezzel is pirítottam. Amikor már kis szaftja is lett, hozzáadtam a hámozott paradicsomokat. Nem éreztem elegendőnek, ezért került bele a két paradicsompüré is.
Az oreganoról lemostam a földet, majd felaprítottam. Előkészítettem a bazsalikomot is (az cserépből jött, nem kellett lemosni). Gyorsan megkínáltam a szószt is a vörösborral (ne csak a szakács igya). Végül hozzáadtam az oregano/majoranna párost is. Ekkor már csak jól felforrósítottam és kimertem belőle két 3 decis üvegrevalót, amit kidunsztoltam.
A sós tésztavíz is éppen felforrt, bele is tettem a spagettit. A maradék szószt lassú tűzön melegen tartottam. A tészta főzőlevével még egy kicsit felturbóztam.
Az órám szerint van még 10 percem a spárgakrémlevesre. Gyorsan a hozzávalók:
- 1/2 kg friss zöldspárga
- 2 kisebb krumpli
- 1 kisebb vereshagyma
- 2 girizd fokhagyma
- 2 szál petrezselyem
- 1 liternyi csont- és csirkealaplé
- 2 ek ghí
- só
- feketebors
- 1 dl tejszín
- 1 tojás sárgája
A hagymákat most már késsel saraboltam picire és beletettem a forró ghíbe. A spárgák fás részét letördeltem (pont ott törik el, ahonnan már fás a szára). A szárvégeket felkarikáztam, és kisfazékban az alaplevekkel felfőztem: van bennük íz, ki ne dobjam már.
A krumplikat meghámoztam és felaprítottam. A megmosott spárgát felkarikáztam, de csak a csúcsok kezdetéig, azt félretettem a főzés végére levesbetétnek sok vízben áztatva (mindig tele van homokkal). Végül a krumplival együtt ment a fazékba a hagymák tetejére.
A kisfazékból is átszűrtem a levet. Puhára főztem a spárgakarikákat, ezalatt a krumpli is megfőtt. Mehetett bele a botmixer, majd a spárgacsúcsok. Sóztam, borsoztam és ekkor szembesültem azzal, hogy nem elég sűrű a lé, ezért előkaptam egy tojást meg egy kis tejszínt, amit összekevertem a sárgájával. Kis hőkiegyenlítés, és ment is a fazékba. Az egészet a felaprított petrezselyemmel koronáztam.
Irány a terasz, és már ebédelhettünk is!
Mondanom sem kell, most is volt pici homok a fazék alján ...
Jó volt az első spárga az idén és kiemelkedően jól sikerült a ragu is. Nem kaptam ki a késlekedésért ...