Párszor már szerepelt a blogon, de most másképp készült mint eleddig bármikor. Hátha éppen ez a recept nyeri meg valamelyik olvasónk tetszését.
A fasírtgolyóknak van egy nagyon érdekes tulajdonsága: amikor sütöd, valahogy mindig eltűnik akár a fele is a papírtörölközőről ... Még nem sikerült az okot felderíteni.
Volt egy nagyobb adag darálthúsom, abból kért a feleségem fasírtgolyókat. Azt már 2012 óta tudjuk, hogy a fasírtgolyók kéz a kézben járnak a zöldborsófőzelékkel.
A golyócskákhoz:
- 1/2 kg darált marhahús
- 1/2 kg darált sertéshús
- 5 karéj másnapos kenyér
- 1-2 dl tej
- 5 dkg szalonna (ha a hús száraz, lehet több is)
- 1/2 fej vereshagyma
- 2 sonkahagyma
- 4 girizd fokhagyma
- kis csokor petrezselyem
- 2 tk pirospaprika (Farkas András féle)
- 2 tk nem csípős csilipaprikakrém (Ancho volt kéznél)
- 2 tk majoranna
- 1 tk kakukkfü
- 24 tekerés bors
- 1 ek só
A kenyeret felvagdostam/tépkedtem falatnyi darabokra a késes aprítóba. Itt addig daráltam, amíg homogén kenyérmorzsát kaptam. Beleöntöttem kb 1 dl tejet, és alaposan kikevertem.
Felaprítottam a petrezselymet, megborsoztam, majorannáztam a beáztatott kenyeret. Rátettem a petrezselymet és megkoronáztam egy evőkanál sóval.
Összekockáztam a szalonnát, valamint a hagymákat. Ezt feltettem a gázra közepes lángra, mert ez a fajta szalonna szinte azonnal kiadja a zsírját, a hagymát is csak dinsztelni akartam. Lereszeltem a fokhagymákat és azt is beleszórtam a hagyma közé.
Kicsit hagytam kihülni a serpenyőt, majd az egészet rákanalaztam a kenyérpasztára. Ment bele a pirospaprika meg a csilipaprika is. Két tojás és rádarált bors követte. Fakanállal kikeverve egy elég híg pép lett belőle.
Na jó, adjuk hozzá a darálthúst, azután majd kiderül, mennyire lesz híg. Elbír ez még egy kanál csilipasztát is. Összekeverve kicsit hígnak tűnt, szórtam bele egy marék prézlit. Kóstolás után további só, kakukkfü és majoranna adag következett.
A keverékbe beledolgozott fűszerek jó illatot árasztottak, lehet is gömbölygetni a golyókat. Tenyeremet prézlibe mártom, ráteszek egy evőkanálnyi húst, majd a másik kezem is beprézlizve kis golyót gömbölygetek belőle,
amiket egy nagy deszkára sorakoztatok.
A teraszon 2 liter naprafogóolajat forrósítok 160C fokra, amibe kb 40 darab golyócskát teszek. Ettől persze rögtön lehül az olaj.
Sebaj, elég hamar visszamelegszik, ami alatt nagyjából át is sül a hús. Ekkor szűrőkanállal papírtörlőre kiszedegetem a golyókat. Ez nem elégett - ennek ilyennek kell lennie!
Össze is jött a sok golyócska. Amikor gömbölygettem, még 70 db volt, de itt valahogy megfogyatkozott...
Kezdhetem a főzeléket főzni, amihez elővettem a hozzávalókat:
- 90 dkg mirelit zöldborsó
- 1/2 liter teljes tej
- 1 dl tejszín
- 1 kis vereshagyma
- 1 lilahagyma
- 1 kis krumpli
- 2 girizd fokhagyma
- 1 ek cukor
- 1 ek liszt
- 5 dkg vaj
- nagy csokor petrezselyemlevél
- 3 szem kardamom
- 5 tekerés bors
- 1 tk só
Felkockázom a hagymát és lábasba teszem a vajjal pirulni. A lilahagymát és a fokhagymát is összevagdosom - mennek is a vereshagyma után a vajra.
Mivel nem sok liszttel akarom süríteni, ezért egy kis krumplit is felkockázok, ami követi a hagymákat a lábosba. Rászórom a sót és a cukrot, hátha kicsit karamellizálódik. A kardamom tokból kiszedem a magocskákat, két kanál között széttöröm és azt is rászórom. Minden esetre szép látványt nyújtanak.
Még vagy 10 percig párolom, pirítgatom, majd beleborítom a borsót.
Felveszem a lángot, és kevergetem. Az összevágott petrezselyemmel várhatnék még, de elfelejtettem, és belekevertem azt is. Utána ment a kanálnyi liszt, amit jól összekevertem a lé nélküli borsóval szépen bevonva a szemeket (stauboltam). Végül felöntöttem a tejjel.
Hát ez biz nem elég lének! Igy adódott, hogy tejszínnel pótoltam (meg egy kis vízzel).
Már csak tálalni kell.
A villaképek kedvelőinek (látszik, milyen szép selymes lett a leve a főzeléknek).
Másnap is ettem belőle, és itt lebukott a krumpli, ami nem lett szétcsapatva, mielőtt a borsót beletettem.
Nem volt gond, csak szokatlan krumplival találkozni a zöldborsófőzelékben.