Karácsonykor hiányosan voltunk együtt. A család fele itthon, a másik fele Amerikában, egy kis része pedig vidéken töltötte az ünnepet a megfelelő rokonoknál. Feleségem ma hazajött, a barátnő is itthon van már, így egy pótkarácsonyt tartottunk a nagylyány és családja nélkül. Azt már nehezen tudom elképzelni, hogy valaha is teljes családi karácsonyunk legyen.
Az ebéd majdnem a szokásos, de a húsleves most egy csodás karácsonyi ajándék fácánból készült. Az ajándék kapirgálós csirkék már 24-én megsültek (ezúton is köszönjük az ajándékozóknak!), így most a madarasból vettem tanyasi csirkét (nem volt Alemitta csirke a helyi boltban). A köret krumplipüré, amit a gyerekek főztek, és desszertnek még előző este sütöttem egy leveles túrósbatyut.
Majd elfelejtettem: a fiú kért saját kenyeret is, hát az is készült.
A leves:
- 1 szép konyhakész fácán
- 40 dkg marhaoldalas
- 3 szál sárgarépa
- 3 szál gyökér
- 1 vereshagyma
- kis darab karaláb
- kis darab zeller
- 2 girizd fokhagyma
- 12 db kelbimbó
- 15 dkg mirelit zöldborsó
- 2 fej barna csiperke (feleségemnek ne mondjátok el!)
- 1 zöldpaprika
- 1 paprikacsuma
- 1 zellerlevél
- feketebors, szerecsendióvirág, borókabogyó, sáfrány
A vadmadarat szétszedtem alkotórészeire, és megabáltam a marhával egy kis forró vízben, majd leöblítettem (a lé persze ment a kutyának!). A fűszerek és a paprikacsuma a teatojásba költözött. Friss vízzel felöntöttem a húsokat, beleraktam a megtisztított zöldségeket, megsóztam és feltettem lassú lángon főni. 4 óra főzés után kitettem a teraszra éjszakára lehülni, hogy lezsírozhassam, leszűrhessem. Másnap reggel behoztam, kivettem belőle a húsokat egy jénai tálba.
Lassan leszűrtem, majd a zöldségek mellé betettem a kelbimbót és a zöldborsót is. Feltettem egy kis lében 15 dkg csigatésztát a leveshez.
A leves már jó, lássuk a csirkét:
- 2 kapirgálós csirke
- 32 dkg só
- 1 gyökér
- 2 girizd fokhagyma
- 1 paprikacsuma
- 1 ek borókabogyó
- 2 ek rozmaringlevél
- 2 ek majoranna
- 1 babérlevél
- 2 ek koriandermag
- 2 friss kakukkfüág
- 1 ek majoranna
- 1 alma
- 2 fej vereshagyma
Erről igy nincs kép, de jöjjenek a fázisok. 1 liter vízben feloldottam a sót, belevágtam a gyökeret, fokhagymát és az összes fűszert hozzáadtam a koriandermagig bezárólag. Ezt felforraltam, és kis lángon 20 percet főztem. Ezután egy akkora fazékba, amiben elfér a két csirke beleöntöttem 3 liter vizet meg a felfőzött fűszereket. Így egy 8dkg/liter sótartalmú fűszeres pácot készítettem. Ebbe belemerítettem a két madarat, majd lefedve ez is kiment a teraszra éjszakára. Odakinn -2C volt az éjjel, nem féltem, hogy megfagynak.
Úgy délelőtt tizenegy óra körül behoztam, leöntöttem róla a páclét és egy rácsra tettem a tepsibe. Felkarikáztam a két hagymát, amivel a csirkék felső lészét védtem meg attól, hogy hozzásüljön az alufóliához (erre a célra nem használom a tapadásmentes alufóliát, amúgy is jó, ha van hagyma benne). A csirke hasába kakukkfüágat dugtam fél-fél almával. Végül megszórtam kis majorannával, lefedtem és ment a sütőbe 180C-ra.
A túrósbatyu nem egy nagy durranás, de a túróba különleges adalékot tettem:
- 1 kettős csomag friss leveles tészta (Tante Fanny eddig jól bevált)
- 50 dkg zsíros túró
- 2 tojás sárgája
- 1 tojás felverve
- 1,5 dl tejfel
- 5 dkg aszalt áfonya
- 5 dkg aszaltmeggyes csokidrazsé
- 5 dkg kandírozott narancshéjas csokidrazsé
- 1,5 dl fehér rum
- 3 ek cukor
- 1/2 citrom leve és héja
A drazsés ötlet kényszermegoldás volt, nem találtam a mazsolát, se a kandírozott narancshéjat ...
Két tojást, a tejfelt rátettem a túróra. Felaprítottam a drazsékat, és összekeverve az áfonyával, felöntöttem rummal. A mikróban felforrósítottam a hidratálást meggyorsítandó. Még egy fél citrom héját is ráreszeltem a túróra, levét is belefacsartam, majd összekevertem.
Amikor a rumos edény lehült, leszűrtem (a levet elszopogattam) és a túróhoz kevertem. Érdekes egy színe lett, de a rum ízéból ítélve nem lehetett rossz :)
A leveles tésztát kitekertem a sütőpapírjával, felvágtam 12-re, majd a felvert tojással a széleket megkentem. Mindegyik téglalap közepére ment egy púpos evőkanál töltelék, amit azután batyuformába összecsippentettem. A tojásos ragasztás segített - alig néhány batyu nyílt ki. A bagyukat kívülről is megkentem a tojással, hogy szép pirosra süljenek.
Számításom szerint a csirke kb 2 1/2 óra alatt megsül, így szép lassan nekiláttunk a levesnek. Persze szokás szerint az összes gyerek még ebéd előtt lecsapott a túrós batyura ...
Mindenki szedett magának a fácánból a tányérjára, amelyik részt szereti (például egy fél mellét).
Majd feltöltötte a tányérját a forró levessel.
Megettük a levest, a gyerekek elkészítették a krumplipürét, kivettem hát a csirkét. De az bizony még nyers volt! Megfordítva vissza a tepsibe (persze a fólia nélkül). Meglocsoltam egy kisdoboz sörrel, és maximumra vissza a sütőbe. Még egy óra kellett neki, mire átsült!
Ebben a kavarodásban már fotózni is elfelejtettem, pedig szép piros volt, szaftos a húsa (hiába - ez a sósvizes pácolás nagyon beválik nekem a csirkénél). Belakott a csapat, és még a végére is jutott a túrós batyuból. Azért sikerült másodjára is megrakni a karácsonyfa alját:
Estére összepakoltak, hogy mennek haza. Szokás szerint mindannyian vittek levest és csirkét is a szaftjával. Azért nekünk is maradt másnapra még egy kis leves, meg a két csirkehát ...