Az év legjobb paradicsom receptje (számomra)! Korlátlan mennyiségeket vagyok képes megsütni belőle, és a feleségem soha nem unja meg. Nem beszélve arról, hogy remek módja a paradicsomtúltermelési válság megoldására!
A múltheti lehülés elől gyerekeimmel leszedettem az érett paradicsomot - ők látják a színén, melyik az érett :) Lett vagy 25 kiló, amennyit még ők sem voltak hajlandóak elvinni magukkal. Főleg a koktélparadicsom nyert náluk, de maradt a többi.
Itt az ideje a sült paradicsom elkészítésének.
Receptje egyszerü, elkészítése macerás és hosszú ideig tart. Több módszerrel kísérleteztem már évekkel ezelőtt, mire letisztult a legsikeresebb készítési mód - bár a régiek is működőképesek.
Az alapkoncepció az alábbi:
- Locsold meg a legnagyobb tepsid (vagy amekkorába a paradicsomod befér) bőven oliva olajjal. Nem kell a legdrágábbat használni, de azért vacak se legyen! Beninek igaza van - minden alkalommal a számodra legjobb minőségűt olajat használd (jelen esetben a főzésre való olajak kategóriában).
- Szeletelj fel egy nagy marék megtisztított fokhagymagirizdet és szórd bele a tepsiben lévő olajba egyenletesen elterítve.
- Sózd meg nagyszemű sóval az olajat/fokhagymát. Nem kell félni, a só nem oldódik az olajban.
- Dobáld bele a kedvenc fűszereidet
- Takard be at paradicsommal
- Szórd meg további fűszerekkel, ha akarod
- Sózd meg durva sóval és frocsköld le még egy kis olivával
- Told be a sütőbe 200 fokra kb 50 percre
- Vedd le a sütőt minimumra (120C vagy akörül) és hagyd ott 3-4 órára.
- Villával emeld ki a paradicsom múmiákat, hogy az ágas fűszer a tepsiben maradjon és tedd üvegcsékbe, vagy egy tálba, amin azon frissiben felszolgálod. A fűszeren maradó leveket a tepsi megdöntésével összegyűjtheted, a krémesre főtt fokhagymát villával kiszedegetheted a paradicsomra.
Az alábbiakban az eddig elkészített 5 adagról adnék beszámolót, mivel mindegyik kicsit más, és lehet, hogy ezek között lesz egy, amelyik megkapja az olvasó fantáziáját.
1. A lusta verzió (avagy az első kísérlet):
A paradicsomot csupán megmostam és félbevágtam. Mivel szép szaftosnak, de nem levesesnek látszott, így ahogy van tettem be a tepsibe. Fokhagyma is csak módjával izesítette az olajat. Fűszer nem került a paradicsom alá. Az alapanyag többnek bizonyult egy rétegnél, ezért a maradékot negyedekre vágtam, hogy a résekbe betömködött fűszereket betakarjam vele. Finom lett, de a héját le kellett húzkodni, miután megsült, és igy egy adag jó sült réteg elveszett számunkra :(
2. Változat (avagy a szárazfűszeres kisérlet):
Ez a változat már akkor készült, amikor nem volt friss fűszer, és kaptunk a boltban olcsó paradicsomot. Minden évben készítek fűszerolajat, ami a kerti növények legjobb pillanatában begyűjtött, apróra vágott és megsózott levelei egy üveg jó oliva olajban. Ez eláll egy évig, néha kettőig avasodás nélkül. Hirtelen sült húsokat szoktam ezzel az olajjal kicsit bekenni, vagy csak friss meleg kenyeret mártogatunk bele. Szóval most ilyen olajjal locsoltam meg a tepsit (ezúttal tapadásmentes alufóliával burkoltam az edényt - könnyebb elmosni a végén). A paradicsomot meghámoztam, és mivel kicsik voltak, hát egyben hagytam őket. A tetejére szárított bazsalikom és további fűszerolaj került. Itt megpróbáltam megforgatni a paradicsomokat, de túl szaftosak voltak, így nem forgattam meg mind - üvegbe raktam, amilyen lett. A hámozás megérte, de bizony a levét ki kellett volna nyomni.
A nagy termény betakarítás utáni 3 nap
1. nap - avagy az első kisérlet a régi módszer javítására:
Mivel most rengeteg paradicsom állt rendelkezésemre, lehetőségem támadt a módszer finomítására és kísérletezésre is. Elővettem a legnagyobb üvegtepsimet és teleraktam a legnagyobb paradicsomaimmal. Hozzátettem még négyet, hogy a lyukakba is jusson.
Begyűjtöttem nagy adag friss fűszernövényt a kertből:
- Zellerlevél
- Görög bazsalikom
- Bazsalikom
- Rozmaring
- Hosszúlevelű kakukkfű
- kakukkfű
- Oregánó
- Majoranna
- Csombor
A tepsibe kb egy deciliter olivát öntöttem (szépen egyenletesen betakarta a tepsi alját), beleszórtam egy marék felszeletelt fokhagymát és megsóztam durva sóval. Egyenletesen elterítettem benne találomra minden fűszerből. Alapos mosás után a forróvizes módszerrel lehámoztam, és félbevágtam a paradicsomokat. Egyenként kikanalaztam a magot belőlük, mielőtt a tepsibe kerültek. Természetesen nem volt elegendő a hámozott paradicsom ... Pedig előrelátó voltam, Sebaj, újra forralni a vizet és még 5 szem paradicsomot is meghámozni. Ezzel tele is lett a tepsi. A kikanalazott magot-levet leszűrve egy fazékba tettem kis sóval és borssal meg egy zellerlevéllel - jó lesz meginni! A paradicsomok közé betuszkoltam még némi fűszerszámot, megszórtam durva sóval és meglocsoltam olivával. 1 óra 200 fokon plusz 5 perc grillezés, majd 3 óra szárítás 120 fok körül. Mehetett is az üvegbe. A csalódás/meglepetés: Ugyan a tepsi 5 literes, beleraktam 4 kiló paradicsomot, de csak 2 és fél 3 decis üvegnyi lett belőle. Vagyis 7,5 deciliter a 4 kilóból. Na jó, lett belőle 3 deci sürített ivólé is. A tepsiben maradt zöldfűszerről leöntöttem a levét és kimazsoláztam a fokhagymákat is az üvegekbe. A fél üveg azon nyomban eltűnt feleségem pocakjában, aki akkor ért haza éhesen a munkából, mikor befejeztem a kirakást.
2. nap - avagy hogyan javítsuk a módszert :
Most már igazán benne vagyok, lássuk mit tudok még kihozni belőle. A paradicsom mennyiségét felemeltem 5,5 kg-ra. Az már biztos, hogy több fokhagyma kell bele. A fűszerek aránya jónak tűnik, azon ne változtassunk. Viszont: ezúttal a kanalazgatás helyet nyomjuk ki a magot/levet a paradicsomból. Félbevágni sem kell, csak kiszúrni a végét (kivágni a csumáját). Kötényben dolgozva fogjuk marokra a gyümölcsöt, és fejő mozdulatokkal próbáljuk a legtöbb szaftot kivenni belőle. A kötény fontos, mert spriccel az átok! A tepsibe pakolás után csupán pár szál száras fűszert dugdostam közé, inkább felaprítottam a leveles fűszereket és megszórtam az egészet. Szokás szerint sót, olajat a tetejire, és be a sütőbe. Most elhagytam a grillezési fázist. nem nyertünk első alkalommal semmit sem vele. Ez a módszer 5 kis 2 dl-es üvegnyit eredményezett, viszont a két liter léből lett fél liter 1:4-re besürített fűszeres házi paradicsompüré!
3. nap - avagy essünk már túl a maradékon.
A kipaszírozós eljárás nyerőnek látszik, elő a maradék 5 kilóval, ami már óriás fürtös paradicsom - mintha bikaszíve lenne, de nem szív formájú - és lássunk neki. Most ismét a szálas fűszer paradicsomok közé dugdosását választottam a végére, jó volt az apríttot, de inkább nem teszem a sok apró levélkedarabot az üvegekbe. Persze az 5 kiló nem volt elég, még kellet egy bő félkilónyi a Lucullus paradicsomból is. A magok kinyomását már tökélyre fejlesztettem, gyönyörű darabok kerültek a tepsibe. Leve viszont csak másfél liter lett, ami azt jelzi, ebben a fajtában még kevesebb lé van, mint az óriás rücskösben. Azt tudom, hogy a legkevesebb lé a Lucullusból jön ki, de abból csak elenyésző mennyiséget használtam. Azok kedvéért, akik esetleg nem ismerik a vizes dunsztolást, ezt az adagot vizes dunsztban készítettem el, hogy le tudjam fotózni. Az üvegeket körbetekertem egy darabka újságpapírral és szorosan egymás mellé állítva egy fedeles lábasba tettem. annyi vizet öntöttem a lábasba, hogy a legkisebb üveg felső harmada szabadon maradjon. Rátettem a kupakokat, de nem szorítottam meg, befedtem a lábast és lassan forraltam bő fél órán át. Ezalatt éppen felforrósodott a paradicsom is. Rászorítottam a kupakokat és hagytam az egészet együtt kihülni. Azért drukkolok, hogy ne romoljon meg :)
Konklúzió:
Gyakorlatilag bármelyik módszert választod, az eredmény a paradicsom tökéletesen koncentrált íze olaszos fűszerezéssel, amit egész télen élvezhetsz a napsugár illatával (már ha van neki).