No nem olyan. Birsalma. Nem éppen aktuális? Háát... Meglátjuk.
A völgyben hajdan egy gyümölcsös volt, ahogy elhagyták, a nemes rész elpusztult, és a birs alany vette át az uralmat, valóságos dzsungelt alkotva. Nem az a gyermekfejnyi nemesített birskörte, elégé aprócska, de ízes és ingyen van. A város környéke érseki birtok volt, manapság is sok termő gyümölcsfa van a „senki földjén”, a muskotályos fehér szilvafáimat is egy ilyen helyről hoztam. Mikor eljön az ideje felkerekedem, és szedek egy jó hátizsákkal. (Idén ez a veszély nem fenyeget, a fagy elvitte az egészet.) Megmosom, negyedelem és kimagozom, a héját nem hámozom le, abban van a pektin, ami segít neki megszilárdulni. Nem főzöm, hanem párolóbetéttel ellátott nagy fazékban, kis vizet aláöntve, puhára párolom. Botmixerrel pépesítem, majd drótszitán áttöröm, hogy az esetleges kövecseket és héjdarabokat kiszedjem. Felteszem főni, hozzáadom a cukrot (úgy gondolomformán) és folyamatosan kevergetve nagyjából egy órán keresztül főzöm. Ekkor jön a trükk. A birsalma főzés közben elég hálátlan, ha az ember csak egy pillanatra abbahagyja a kevergetést, leég és szemközt köp. Nagyjából egy adagnyit jénaiba teszek, és a mikróban 750 watton, háromszor öt percig „sütöm”. A szünetekben átkeverem, mikor letelik az idő, a neki szánt formába teszem, és szellős helyen szikkasztom két hétig. Ha már eléggé szilárd, óvatosan kiveszem a formából és hűtőből származó rácsokon tovább szárítom, míg el nem kezd kristályosodni a cukor a szélein. Folpackba csomagolva, hűvös helyen évekig eláll. Nekem van még egy kis maradék a frigóban, három éves, és semmi baja. Aki szereti, tehet bele vágott diót, vagy egyéb finomságot is.
Tudom, borzalmasan energiaigényes eljárás, de nagyon hatékony, mire a második adag elkészül, az első teteje már kezd bőrösödni. Cserében a lekvár nem pöfög, nem köp pofán, nem ég le, magában pezseg, ha kicsit többet rakok bele, legfeljebb kifut.
Hogy miért van nekem három éves birsalmasajtom? Tavalyelőtt szilvából, tavaly pedig kajsziból készítettem sajtot. (Idén meg lehet hogy banánból lesz, ahogy az eső alakulgat mostanában.) A metódus nagyjából megegyezik, a megmosott gyümölcsöt kimagozom, párolással, hámozással (a gyümölcsök héja teljesen szétfő), turmixolással nem vacakolok. Cukorral összefőzöm (egy kicsit talán tovább kell főzni, mint a birset), aztán irány a mikró.
Ti miből csináltok/csinálnátok sajtot?
Teszek be még egy képet, had hígítsa egy kicsit az anyagot.
Az utolsó 100 komment: