Beköszöntött a hidegebb idő, amit néhány fűszerem nem tolerál, ezért megpróbálom télire legalább az illatát és ízének egy részét megmenteni.
Elsősorban a Thai bazsalikomot féltettem, mert ez volt az első év, amikor sikerült felnevelnem sokat belőle (erősen ánizsos aromájú, így csak én eszem idehaza). A lestyánt pedig a nagylyány és a szomszéd kedvéért olajosítottam télire.
Egyesek szerint macerálni kell??? Csak nekem fogalmam sincs, azt hogyan kell (ha nem akarom, hogy felpofozzon).
Így azután inkább Jamie módszerét választottam, amivel Ő ebből az olajból készített lestyánmajonézt. Kell hozzá:
- 1 kazal üde lestyán
- 1 kazal szép, virágzó Thai bazsalikom (sima bazsalikom is jó)
- 1/2 liter napraforgóolaj (oliva nem jó, mert annak erős saját aromája van)
- 1 Csehszlovák pelenka (még a gyerekeim alól, de alaposan kifőzve)
- 1 tálca jégkocka
- Késes aprító vagy turmixgép
A kis tottyost kétharmadig töltöttem vízzel, és felforraltam, miközben alaposam leöblítettem a lestyánt a homoktól. Egy üvegtálba hideg vízet tettem, amibe a jégkockák felét beleszórtam. A zubogó forró vízbe tuszkoltam a lestyánt, majd 1 percig forraltam. Ekkor csipesszel átköltöztettem a jeges vízbe. Ezt hívják blansírozásnak, és remekül megőrzi a színeket és ízeket - csak megpuhítja kicsit a zöldet.
Elő a késes aprítót, amivel alaposan összevagdostam/pépesítettem a jeges vízből kiemelt zöldet. Utána öntöttem 2,5 dl naprafogó olajat és tovább pépesítettem. Egy szűrőbe beleszabtam egy kis pelenkát kettőbe hajtva és egy mély tálba tettem. Ebbe a kibélelt szűrőbe beleöntöttem az összeturmixolt fűszert - hadd csepegjen le.
Ugyanezt az eljárást alkalmaztam a bazsalikomra is.
A lestyán csöpögtetésénél tapasztaltak miatt a mélytányérra 3 hurkapálcikát tettem, amire a szűrőt helyeztem, ugyanis belelógott a szűrő a lecsepegett olajba ...
Három napig hagytam csepegni, majd madzaggal körbecsavarva kifacsartam az utolsó cseppeket is a pépekből.
Most már csak azt kellett kitalálni, mibe tegyem az olajokat. Kaptam 5 Béres cseppes üvegcsét a feleségemtől, de az nem volt elegendő. Szerencsére én nem dobálom ki a gyógyszeres fioláimat se - íme lett újabb felhasználhatósága!
Egy kis jénaiban felmelegítettem (de nem forróra) az olajakat, majd kis tölcsérrel beleügyeskedtem a fiolákba.
A dugók és kupakok elég jól zártak.
Azért - biztos, ami biztos - körbetekertem szigetelőszalaggal és madzaggal a gyógyszeres fiolákat (lásd nyitókép). A cseppentősnek csavarós kupakja van!