Ilyentájt érik be az Ökörszív, meg a SanMarzano paradicsom, ami a zömét képezi a veteményesem szabad helyének (a csilipaprikák azért még több helyet foglalnak el). Elsősorban tepsiben sütöm meg fűszerágyon, amivel igencsak összemegy és kevés üvegcse is elég a tárolásához.
Idén kicsit más a helyzet, mert kevesebb palántám fogott meg rendesen, viszont rengeteg koktélparadicsom terem. Fűszer van bőven - reklamálnak is egyesek, amikor használom :)
Összejött egy tepsirevaló az ökörszívből, neki is kell látni a munkának:
- 6 kg ökörszív paradicsom
- 1,6 kg hosszúkás koktélparadicsom (Lucciano és mini SanMarzano)
- 3 nagy fej fokhagyma
- 3 dl olivaolaj
- 2 ek durva szemű só
- 2 tk cukor
A friss zöldfűszerek:
- oregano
- bazsalikom
- rozmaring
- zsálya
- kakukkfü
- csombor
A fűszereket alaposan megmostam, mert volt rajta föld is itt meg ott. A sok fokhagymát a duplatálas rázós módszerrel megtisztítottam.
A nagy inox tepsibe öntöttem kb. 3 mm-nyi olajat, amibe szétszórtam a fokhagymadarabokat. Nem árt nagyobb darabokra hagyni, mert szépen átsül, és krémesen belesimul majd a megsült paradicsomok közé. Megszórtam sóval a tepsit, meg a kis cukorral (hátha nem elég édes a paradicsom). Elfektettem rajta a zöldfűszereket.
A paradicsomot sok vízben megáztattam, hogy a maradék levéltrágya is lejöjjön róla, és a csúcsaikat bevágtam keresztbe. Egy nagy fazékban vizet forraltam, és ebbe a zubogó vízbe tettem egy sornyi paradicsomot. Csak addig kell ott tartani, amíg újból felforr a víz.
Akkor viszont szűrőkanállal átpakolom egy mosogatónyi hideg vízbe, hogy kezelhető legyen. Egyesével lehúzom a héját, majd két kézzel kipasszírozom belőle a levet és a magokat egy másik fazékba.
Ha nem maradt a héjon paradicsom hús, akkor megy a komposztos edénybe, különben viszont a léhez a fazékba. Tányérban gyüjtögetem a kinyomott példányokat.
Ekkor az összegyűlt termést szép szorosan beleállítgatom a tepsibe a csumás oldalával lefelé.
Megelégeltem a tányérban gyűjtögetést, és ezután azonnal a tepsibe tettem a kinyomott paradicsomokat.
Éppen megtelt a tepsi, ideje a paradicsomok közé és tetejére is fűszert tenni, valamint sózni és cukrozni. Egy kis olajat is csurgattam felülre, majd hirtelen ötletből pici parmezánforgácsokat tettem minden paradicsomra.
A fazékban lévő paradicsomlevet, héjakat, magokat felforraltam, majd leszűrtem.
Jöhettek a koktélparadicsomok is, amiket le kell hámoznom. Ezeket is bevagdostam, és így borítottam a zubogó vízbe egy perce. Ezután rögtön ment is a hidegvízbe mind, és egyesével kinyomtam őket a héjukból. Ez utóbbi akció egész könnyen ment!
A lehéjazott koktélparadicsom ment a paradicsomlébe főni. Kb fél óra fővés után 5 dl-es befőttesüvegekbe mertem, és jól rázártam a kupakot. Rendes csattanással jelezték az üvegek, hogy vákuum lett bennük.
A tepsi meg a sütőben szaunázott 6 órát résre nyitott ajtónál 160C fokon. A sütő gombjait megvédendő, csináltam valamikor régen alumínium lapból egy hőterelőt a gombok alá.
Amikor már megsültek, villával kihalásztam a karamellizálódott paradicsomot a pici parmezánnal a tetején, és bepakoltam annyit a kis üvegekbe, amennyi fért. A tetejükre vadásztam fokhagymákat a tepsiből, majd egy-egy evőkanál olajat is rámertem.
A maradék olajat és paradicsomlevet elmentettem egy kisüvegbe. Nem mondanám, hogy sok üveg lett: összesen 6 darab 2,5 dl-es. Lett viszont a léből a darabos részekkel együtt bő 3 liter passata illetve hámozott paradicsombefőtt.