Ennél persze szebben is nevezhetném, de minek... Nagyon finom étel, mindenkinek ajánlom! Feleségem jelentkezett, hogy főzzek sült tésztát zöldséggel, amit én is ennék már egy ideje.
Ráadásul elég gyorsan el lehet készíteni, ha van jó nagy lángod a wokhoz és valamilyen mandolinod (pl. az Eredeti Börner V Gyula Gyalu), amivel zsülienre (vékony pálcikákra) tudsz zöldséget gyalulni.
Mindenféle zöldséget kotortam ki a villanyóra alatti papírdobozokból, ahol a kinti hideget élvezik a zöldségek újságpapírban (nekem a pince leghidegebb része is legalább 16C fokos):
- 15 dkg rizstészta (szélesmetélt) a kamrából
- 15 dkg koktélrák a csodahüttőből, de csak magamnak
- 1 nagy sárgarépa
- 1/2 üde cukkíni
- 1 lilahagyma
- 1 kaliforniai paprika
- 1 hegyes csípős paprika, mert nincs friss csilim
- 4 szál újhagyma
- 1/3 jégcsapretek
- 3 ek saját ázsiai öntet (recept a poszt végén)
- 3 ek ghí
- 1 tojás
- 1 pici zöldségalaplé a csodahüttőből
- 1 girizd fokhagyma
- pici gyömbér darabok (mostanában csak ilyen piciket lehet kapni)
- néhány húzás lime héj a reszelőn
- 1 pici füstölt csilipaprika
- 1 mk só a tészta vizébe (több nem fog kelleni)
Egy kisebb lábasban felforraltam fél liter vizet a sóval, amibe beledobtam a rizstésztát 2 percre. Nem többre! Azonnal le is hűtöttem hideg víz alatt, majd félretettem. A zöldcitrom héjából reszeltem kicsit. A gyömbérről lekapirgáltam a héját, majd azt is lereszeltem. Minden további zöldséget összevagdostam vagy pici kockákra, mint pl. a hagymákat, paprikákat, vagy julienne-re (répa, retek, cukkíni). Szép nagy kupac lett a vágódeszkán, amin előkészítettem a pirításra.
Ghít kanalaztam a forró wokba. Pici cukorral megkínáltam a zöldségpálcikákat, hátha jobban karamellizálódnak. Ezeket bele is borítottam a füstölgő zsiradékba, amit ezután folyamatosan kevergettem. Kicsit félrehúztam és hozzáadtam a gyömbér, lime és pici újhagyma egyvelegét. Ezeket is kergettem a forró vason, majd összekevertem a zöldségekkel.
Jött a színkavalkád a további felvagdosott zöldségek személyében. Kívánt még egy kanálnyi ghít, hogy bevonja azt is a zsiradék. Ugyanezzel a mozdulattal beleejtettem a fagyott zöldségalaplét. Végül megkoronáztam egy tojással, hogy valami fehérje is legyen már benne. Jól elkeverve szépen eloszlott az ételben.
Ráhalmoztam a tésztát és még nagyobb lángon pirítottam. A garnélát külön serpenyőben tisztított vajon megfuttattam (feleségem nem szereti, ezért nem került a wokba). Azonnal lecsapott a kész ételre, amit a fentebb említett öntettel tovább ízesített - még a fényképezést se várta meg, nemhogy a garnélát :)
A saját (a nyitókép) tányéromra tettem a garnélából, és kapott az éppen befutott szomszédasszony is belőle.
Ami az öntetet illeti, nem titkolózom:
- 4 ek sötét szójaszósz
- 2 ek világos szójaszósz
- 1 ek szezámolaj
- 1 ek édes csiliszósz
- 1 ek balzsamecet
- 1 ek rizsecet
- 1 ek Teriyaki szósz
- 1 tk Hoisin szósz
- 1 tk Lea&Perrins fokhagymás szósz
- 1 tk méz
Ezt az öntetet eredetileg a gyoza mellé szolgáltam fel (ahol nagyon nagy sikert aratott), de a maradékot elfelejtették a gyerekek elvinni, így erre a tésztára is jutott belőle. A savanyú-sós-édes íz remekül passzolt ehhez a tésztához is!
23 perc telte el az alkatrészek összeszedésétől az első falatig. Nem rossz!!!