A cím természetesen szokás szerint megtévesztő. Voltaképpen palacsintatésztában sült, kreol fűszerrel ízesített, kicsontozott csirkecomb. Hogy a csontozás hogyan jutott eszembe, nem tudom, de jó ötlet volt. Amúgy is volt vele munka, hiszen farrésszel együtt vettem. Eltettem későbbre a leeső részeket a fagyasztóba, jó lesz egy csirkealapléhez. A kreol fűszerezés meg úgy jött, hogy a szakállas ember hozott Karácsonyra Louisiana Creole Seasoning-ot. Használtam jó pár különféle fogáshoz, és igencsak ízlett. Az Interneten számos recept lelhető fel. Érdekes módon, a creole és a cajun fűszerkeverékek összetétele számos helyen megegyezik. Ha felkötnek, sem tudom, melyik volt végül is a befutó, mivel csak egy cetlire jegyzeteltem le az összetevőket. Jó eséllyel az arányok sem stimmelnek, a fűszer mindenesetre jó lett. Egy darabig szünetelt a projekt, mivel vöröshagyma port az Istenért nem tudtam szerezni, de aztán az udvari szállítom hozott valahonnan egy tasakkal. Bevallom, az összeállításnál csaltam egy kicsit, mert a koriandermag nem szerepel az autentikus receptekben - már, ha van ilyen -, de valahogy úgy éreztem, passzol hozzá.
Aztán jött a püré. Tavasszal már készült egy hasonló, de akkor tarlórépa (kerekrépa, kerékrépa) nem áll rendelkezésemre. Na most már volt az is. Idén végre viszonylag jól termett a tarlórépa. Igaz, az első vetés katasztrofális volt. Akár, mint valami morbid Bibliában, hat nap alatt gyönyörűen kikelt a mag, aztán a hetedik napon lezabálták a földi bolhák. Csumáig. A következő vetés alkalmával már résen voltam. Először is lepermeteztem felszívódó rovarölő szerrel az összes káposztafélét a kertben, plusz kapott a torma is, mert a nyavalyások azt is szeretik. Aztán a vetés után három nappal bekevertem még egy adagot, és odakészítettem a kertbe. Amint kidugták a fejüket az első sziklevelek, már mentem is nekik a permetezővel, háromszor oda-vissza a soron, tocsogósra áztattam. Na ez már használt. Igaz, az elvesztegetett két hét és az igencsak kevés csapadék miatt (az öntözés éppen csak életben tartotta a növényeket) nem lettek kapitális példányok, de a java jó alma nagyságúra nőtt.
Szóval, már csak el kellett készíteni az ételt.
Hozzávalók a fűszerkeverékhez:
- oregánó
- kakukkfű
- bazsalikom
- fekete bors
- édesnemes pirospaprika
- fokhagyma granulátum
- vöröshagymapor
- őrölt csili
- só
A püréhez:
- burgonya
- tarlórépa
- zeller
- paszternák
- tej
- vaj
- tejföl
- só
A tésztához:
- liszt
- tojás
- só
- tej
- szódabikarbóna
A húshoz:
- hús
Aztán gyí.
Levágtam a farrészt, kettévágtam a combokat és kicsontoztam.
Megőröltem és összekevertem a fűszereket.
Befűszereztem a húst, és egy éjszakára a hűtőbe tettem.
A püréhez való zöldségeket meghámoztam, és megmostam.
A palacsintatésztát kikevertem.
A húst meghempergettem a lisztben és megmártottam a palacsintatésztában.
A combokat bő, forró olajban kisütöttem.
Közben a felaprított zöldséget jól megsózott vízben megfőztem.
Leszűrtem, beletettem a vajat és a tejfölt, és felöntöttem tejjel és jól megsóztam.
Először a kézi krumplitörővel nagyjából összetörtem, aztán a botmixerrel pürésítettem.
A maradék palacsintatésztába kevertem egy evőkanál cukrot és ugyanannyi olajat, majd kisütöttem. Fahéjas és kakaós porcukorral töltöttem. Az kreol fűszer kicsit érződött rajta, de nem rontotta el. Lett egy kis desszert ebéd utánra.
Aztán tálaltam, és jól belaktam.
Minden príma volt. A hús ízes, szaftos és puha, a püré édeskés, krémes és zamatos. A palacsinta már csak hab volt a tortán, kicsit be is tett a fogyókúrámnak. Szerencsére még akadt kis munka a kertben, ledolgoztam.