A múltkori szállítmányban volt egy szép kecskecomb is. A java húst lefaragtam róla, a csontja pedig ment a pörköltbe. A színhúst lefagyasztottam ínséges időkre. Vagyis hát akkorra, mikor lesz érkezésem a főzéssel is foglalkozni kicsit.
Pénteken megvolt az első modulzáró vizsgám, amit a vírus miatt május óta görgetek magam előtt a maradék nyolc megmérettetéssel egyetemben. Érzésem szerint jól sikerült, gondoltam a hétvégén lazítok kicsit, és készítek valami ünnepi menüt. Főztem hát kecskeburgert.
Voltak kisebb buktatók a projektben, de azt hiszem, sikeresen vettem őket. Az egyik a zsiradék kérdése volt. A marhaburgenél 20 % marhavesefaggyút darál a húshoz, aki igazán jót akar. Enni vagy főzni. Kecskéből ilyen összetevőt beszerezni Mission Impossibile, de a marhából származó hasonló alkatrész hallatán is jót kacagott a hentesem, főleg, hogy húsz deka kellett volna. Így maradt a sózott szalonna, amit bár a sóval együtt daráltam a húshoz, némi sózást még simán elbírt. A másik a zsemle sütése volt a 30 fokos panelban. Vettem egy nagy levegőt, összeszorítottam a fogam - no meg gatyára vetkőztem -, és nekiveselkedtem.
Hozzávalók a tésztához:
- 30 dkg búzafinomliszt
- 15 dkg rétesliszt
- 1 teáskanál meg 1 evőkanál cukor
- 2,5 dkg élesztő
- 2 evőkanál natúr joghurt
- 2 evőkanál étolaj
- 1 egész tojás (L)
- 2-3 dl tej
- só
A húspogácsához:
- 75 dkg kecskecomb
- 15 dkg sózott szalonna
- só
- 20 dkg olvadós kecskesajt
A tálaláshoz:
- mogyoróhagyma (lila hagyma)
- kígyóuborka
- jégsaláta
- mustár
- ketchup
Elsőként a tésztát állítottam össze, hogy míg kel, tudjak a többi hozzávalóval foglalkozni. A liszteket elkevertem a sóval és a cukorral, beleütöttem a tojást, hozzáadtam a joghurtot és az olajat, és hozzáöntöttem a cukros tejben felfuttatott élesztőt.
Lágy, ruganyos tésztát gyúrtam belőle, aztán konyharuhával letakarva meleg helyre tettem kelni. Nem kellett keresgélni, a lakásban csak olyan volt.
A fasírthoz felkockáztam a combot és a szalonnát.
Az öreg húsdarálóval kétszer átdaráltam. Kellene már egy új kést és rostélyt venni bele, mert igencsak megszenvedtem vele. 15 dekás adagokra osztottam.
Időközben a tészta is szépen megkelt, hat egyenlő részre osztottam, gömbölyítettem, és egy sütőpapírral bélelt tepsibe tettem. Letakartam frissen tartó fóliával, és újabb egy órán keresztül kelesztettem.
A megkelt zsemléket cukros tejjel megkentem, és előmelegített sütőben, hármas fokozaton 35 perc alatt megsütöttem.
Míg a tészta sült, mostam pár levél salátát, szeleteltem hagymát és uborkát, meg elővettem mindent, ami a hamburgerhez szerintem kell, hogy egy percig se kelljen várni, amikor megsül a hús. Senkit ne tévesszen meg, hogy a képen majonéz van, rossz flakont vettem elő a nagy igyekezetben.
A fasírtot a tenyeremmel kitapicskoltam, megszórtam egy csipet sóval, és a felhevített, száraz serpenyőbe tettem. A másik felét is gyorsan megsóztam. Nagyjából két percig sütöttem, aztán megfordítottam.
Sütöttem megint kicsit, megszórtam a lereszelt kecskesajttal, majd letakartam egy fedővel.
Közben kettévágtam egy zsemlét, és megágyaztam rajta a jégsalátával.
A salátára került a fasírt, rá pár karika uborka és mogyoróhagyma, egy-egy öntésnyi mustár és ketchup.
Azon melegében befaltam. Jó szaftos, amolyan gitárburger lett. A kecske sajátos íze jobban érezhető volt, mint a pörköltben, de nem volt bántóan erős. A kecskesajt éppen passzolt hozzá. Ragozhatnám még, egyszerűen príma volt. Rátoltam egy negyed dinnyét és simán kibírtam vacsoráig.