Nekem átlag évente elfogy bő egy kilónyi ghí, amit akkor pótolok, ha éppen akciós valahol valami jobb minőségű vaj. Posztoltam is már vagy 8 éve, de egy újszülöttnek ...
Bár már teszteltem, hogy a hiperek sajátmárkás vajai is jók így megtisztítva. Most éppen egy négybetűs akciózott vajat 1800 Ft/kg árra, ami még a karanténban is olcsó!
Meg is kértem ifjú táncostársamat, ha már ott jár, hozzon nekem másfél kilót. Kicsit furcsán nézett rám, de nem tiltakozott (elvégre nem WC papírt kértem ...), és meghozta.
Hozzávalók listája (ezt kell minden ételhez készíteni):
- 1,5 kg vaj
Na ugye?
A zománcos öntöttvas serpenyőmmel kiköltöztem a napsütötte teraszra az indukciós rezsóhoz, mert azon már tudom, milyen teljesítménnyel kell készíteni. Belepakoltam a 6 kockát és 200W-ra állítottam a rezsót. Biztonság okából beletettem egy hőmérőt, az csipogni fog a telefonomon, ha túl melegre megfutna. Amikor már eléggé habos volt, elkezdtem azt leszedni szűrőkanállal.
Amikor elérte a 105C fokot a vaj, már csak a letisztázás volt hátra, víz már nincs benne.
Lehalásztam mindent a tetejéről, és elkezdtem kevergetni egy fakanállal, hogy ne süljön le az aljára a fehérje. Szép nagy darabokba állt össze, amit, ha hagynék barnára pirítani, akkor a franciák barna vaját (beurre noisette) kapnám, de nekem csak a sima ghí kell. A vajat egy sűrű szitán átszűrtem és üvegekbe töltöttem.
A forró üveget rögtön le is zártam, hogy víz ne kerüljön bele. Így akár 100 évig is eláll avasodás nélkül! Indiában találtak 300 éves ghí-t, aminek még semmi baja sem volt, és csak bőrrel lefedett cserépben állt.
A kimentett fehérjéket meg a habokat egy kisdobozban félretettem - remek lesz egy sajtos rúdba extra diós íznek!
Mindössze másfél órába telt az egész procedúra, de ennél jobb kenő és ízesítő anyag a palacsintához nem is létezik! Ráadásul ennyi vajjal akár 1000 palacsintát is süthetnék :)
Kb 1,2 liter lett, ami a 80%-os vajnál elég kis veszteség.