Nem nevezhetem babgulyásnak, mert nem az. Gulyásos babnak még esetleg, de azért a marhahús dominál benne, ezért lett babosgulyás.
Beleütköztem az egyik négybetűsben egy gyönyörű, csontnélküli marhalábszárba. Fél kiló - a hentes is gulyáslevesnek teremtette! De azután eszembe jutott, hogy még nem is főztem babgulyást - babot se ettünk már régen.
Keresgéltem, és találtam fekete babot a kamrában (volt fehér-, meg gyöngybab is), ami megragadta a fantáziámat. Gyorsan be is áztattam , hogy másnapra használható legyen.
Azután eljő a másnap, elő a leves alkatrészeivel. A babgulyást állítólag csülökkel kell készíteni, ami viszont nincs itthon, ezért gondoltam, nem fog megharagudni a bab, ha belefőzöm egy marhagulyáslevesbe egy kis füstölt császárszalonnával.
Szóval összeszedtem a hozzávalókat:
- 55 dkg csontnélküli marhalábszár
- 25 dkg füstölt császár (két éve füstöltem, azóta szárad)
- 20 dkg fekete bab
- 2 nagy sárgarépa
- 1 nagy petrezselyemgyökér
- 1 nagy vereshagyma
- 1/8 zellergumó
- 2 girizd fokhagyma
- 1 tk köménymag
- 4 db babérlevél
- 2 csilipaprika
- 1 kis marék feketebors
- 1 kis marék borókabogyó
- 1 marék szárított csipetke
- 1 közepes krumpli
A füstölt császárt feldaraboltam, a szalonna részét külön vettem, hogy abból zsír lesz. A húsos része fogja helyettesíteni a füstölt csülköt :)
A babot beáztattam 24 órával ezelőtt. Most csak vizet cseréltem rajta. A szalonna húsos részét kisfazékba tettem a szalonnabőrrel együtt. Felöntöttem vízzel, beleszórtam a fokhagymát, a babért és a borókabogyót. Feltettem a gázra kislángra.
A szalonnát összekockáztam, és egy serpenyőben kisütöttem a zsírját. A kisült pörcöt a főzés folyamán apránkén elcsipegettem, pedig milyen jó lett volna túróscsuszára!
A zöldségeket meghámoztam, felkockáztam és egy tálban víz alatt félretettem. A hagymát kis kockákra vágtam és a szalonnazsír felében megpirítottam. A lábszárat felkockáztam, adtam hozzá két csilipaprikát és egy teáskanál őrölt köményt (a fiam nem eszi meg az egész köményt az ételben).
A húst a csilikkel és a köménnyel a megpirított hagymához adtam, ahol fehéredésig sütöttem állandó keverés mellett. Amikor már sok levet eresztett a hús, szóram bele a feketeborsot. Felöntöttem egy liter vízzel, és elkezdtem főzni.
Másfél óra múlva adtam csak hozzá a pirospaprikát, hogy ne főjön iztelenre. További vizet öntöttem hozzá és összeforraltam a paprikával. Egy teatojásba rejtettem két girizd fokhagymát, meg egy kiskanál köménymagot, és beletettem a lébe.
Úgy éreztem, itt az ideje a babot is beletenni - ez még legalább egy órát fog főni. Akkor már a szárított csipetkét is beleteszem, mert annak is sok idő kell. Közben előkészítettem a zöldségeket és a krumplit, bár azt csak az utolsó félórában adom a leveshez.
Főtt is egy órát, amikor megkóstoltam, hogy áll a bab. Hááát.. minden tizedik babszem kemény volt, a többi megfőtt. Most mi legyen... Kiszedegettem a levesből annyi babszemet, amennyit csak tudtam, és egy kislábasban nekiálltam azt külön főzni. A gulyásba a zöldség már belemehetett, 20 percet kell már csak főnie. Felöntöttem a füstölt lével, ami egyben sózta is a levest akkor elzártam alatta a gázt. A bab főtt még egy teljes órát, majd a végén belefőztem a felkockázott krumpliszemet is.
Mire a bab is megfőtt, hozzáadtam a leveshez, ami már nem is leves, inkább főzelék volt. Olyan igazi gulyás, rövid lével. Felrottyantottam és kész.
Gyorsan meóztam. A bab is megfőtt, a hús se rágós és nagyon jó íze van. Picit csíp a csiliktől, amire számítottam is.
Másnap jöttek a gyerekek, akiknek ezt szántam ebédre. Második fogásnak pedig kaptak kelt túrósbatyut - igazán jóllaktak, meg jutott belőle elvitelre is.