A madarasban jártam és szokás szerint elcsábultam. Most éppen pecsenyekacsa combját árulták vákuumfóliázva akciósan. Ezt otthagyni bűn lenne, be is tettem 8 combot a kosaramba.
Persze ez önmagában még nem elég, kell hájat is venni, hogy legyen miben kisütni. Mivel odahaza volt már két üveg kacsazsír, ezért a változatosság kedvéért most liba testhájat vettem. Ugyanis szeretjük a libazsírt is!
Még van a kertben némi kakukkfü meg rozmaring és zsálya is, szedtem hát. Összeszedtem a hozzávalókat (meg felhoztam a pincéből a kisebb öntöttvas kacsasütő lábast és egy ovális jénait is):
- 8 pecsenyekacsacomb
- 1,5 kg liba testháj
- 2 vereshagyma
- 1 doboz IPA sör (jó kesernyés ízt ad hozzá)
- 2 ág kakukkfü
- 1 kis ág rozmaring
- 1 kis ág zsálya
- 1 kk borókabogyó
- 1 kk koriander
- 1 tk füstölt só
- 3 babérlevél
- 2 girizd fokhagyma
A libahájat megmostam és felkockáztam. Az öntöttvas lábasba öntöttem egy kis vizet, majd hozzáadtam a feldarabolt hájat, és feltettem a gázra kisütni. A mikroméretű teflon serpenyőbe beleszórtam a fűszerek egy részét (néhány nagyobb ágat meghagytam későbbre) és szintén elkezdtem melegíteni.
A megpirított fűszereket és a sót mozsárba tettem, ahol összemorzsoltam. A combokon a bőrt megvagdostam kicsit, hogy jobban felvegye a fűszereket a hús. Beledörzsöltem az összemorzsolt fűszert mindenfelől a combokba és egy tányérra halmoztam.
Eközben felforrt a háj alatt a víz. Beletettem a digitális hőmérőt, és 105C-ra állítottam a riasztást. Akkorra ugyanis elpárolog az összes víz a zsír alól. Volt időm kényelmesen hagymát pucolni és karikázni. Amikor a háj mind kiolvadt, szűrőkanállal kiszedtem a zsírból és a tiszta szép folyadékba tettem a hagymát, majd a combokat is. A kakukkfü és rozmaring ágakat rátettem, felöntöttem egy fél doboz sörrel, és 95C-re állítottam be a hőmérő riasztóját.
Az első riasztáskor levettem a gázt egészen kicsire, befedtem a lábast és 14 órára magára hagytam. Reggelre is 90C körül volt a zsír, kicsit felvettem hát, hogy a sörös levet besürítsem egy fél óra alatt. Ekkor ismét szűrőkanál kellett, hogy a combok menjenek a jénaiba, a zsírt meg szétválasszam a szafttól. A tiszta zsírral feltöltöttem a jénait és kitettem a kamra ablakba kifagyni. Egész hamar megmerevedett a zsír, amit egy spatulával még szépen elkentem a combokon, hogy semmi se álljon ki a levegőbe.
Pár nap múlva befutott a feleségem is (törött bokával), ezért kivettem két combot a zsírból, hogy azt együnk.
A combokat a zsírjukban lepirítottam.
Főztem egy adag zöldborsós rizst hozzá, meg volt savanyú uborka is.
A többi kacsacombra öntöttem ismét kis meleg zsírt, hogy ellepje, majd visszatettem a kamra ablakába.
Egy hét múlva jelentkeztek a gyerekek, hogy jönnének. Mondom nekik, kacsacomb van, meg készítek krumplit hozzá. Érdekes módon nem tiltakoztak ...
- 2 kg sárga krumpli hajában főzve sós vízben, majd lehűtve
- 4 db lilahagyma
- 1 db vereshagyma
- 2 rozmaringágacska
- 1 pici zsályaágacska
- 1 dl kacsaszaft a múlt hétről
- 1 tk fokhagymapor
- 1 tk cukor
- 1 tk só
- 1 tk kakukkfü
- 1 tk majoranna
- 1 mk fehérbors
A hagymát felnyolcadoltam, sóztam és cukroztam. A száraz fűszereket összemorzsoltam és tálkába tettem. A zöldfűszereket megpróbáltam egészen apróra vagdosni.
A pecsenyeszaftot felmelegítettem mégannyi vízzel a mikróban.
A jénaiban fagyoskodó kacsákat forró sütőbe tettem melegedni. Amíg az melegedett, meghámoztam a krumplit és felkockáztam. Egy másik jénai tepsit kizsíroztam, beleszórtam a feldarabolt hagymát, majd a krumplidarabokat, amit megszórtam a fűszerkeverékkel. Rákanalaztam a zsírból is, és helyet cseréltek a kacsával a sütőben.
Ez a megfőtt krumpli a libazsírban megsütve hagymásan/fűszeresen csodás lett. Kacsacomb nem maradt egy szál se ...
Nem mondom, hogy a világ legkönnyebb étke volt, de annyira ízes és szaftos lett, hogy máskor is kell még készítenem.