A poszt kicsit megkésett, igencsak végefelé jár az eperszezon, de azt hiszem, az utolsó adagot vettem meg a Fény utcai piacon a múlt héten 650Ft-ért. Ha idén már nem is, de jövőre hasznos lehet ez az írás.
Természetesen van SzeddMagad eper is, olcsóbb, mint a piaci. Csak legyen ember, aki bírja a hajolgatást. Én már sokéve piacon veszem.
Legfontosabb dolog beszerezni hozzá a finom epret. Nem valami felfújt, korai importot, hanem közepes vagy apró szabadföldi szamócát. Annak van a legjobb íze!
A mostani befőzéshez (38db 3,7dl-es lekvár és 10 db 0,75l-es szörp) kellett:
- 18 kg eper (17 kg tisztítva, közbeni nassolás után)
- 4 kg cukor (ennyi azért kell, hogy legyen elég leve)
- 3 zacskó pektin eperlekvárhoz
- 50g aszkorbinsav (C vitamin)
- 2g NaBe
- összesen vagy 23 liter űrtaltalmú befőző edény
A képen már csak három rekesz látható, de eredetileg 20 kilóval inditottam, csak menet közben sok fogyott belőle.
A gyümölcsöt lecsumáztam és folyó víz alatt lemostam (szép tiszta eper volt, nem volt föld rajta). A szemeket kettőbe-négybe vágtam, ahogy jött és kilónként rétegeztem 25 deka cukorral. Az első fazekam 10 literes volt, abba 7 kilónyi eper fért.
A 15 literes fazékba ment a maradék 10 kiló eper. Ezeket jól felkevertem, és kitettem éjjelre a teraszra LEFEDVE. Másnap reggelre a cukor sok-sok levet kihúzott a gyümölcsből, amit merőkanállal és szűrővel egy harmadik fazékba leszedtem.
Így azután a 10 literes edényben maradt eper már belefért a 15 literes befőzőfazekamba. A lé pedig 7 liter lett. A léhez kevertem még egy félkiló cukrot a C vitaminnal és egy kávéskanálnyi NátriumBenzoáttal (mert egy pici tartósítószer kell bele, hisz nem főztem a szörpöt).
A lekváros üvegeket sütőtepsiben betoltam a sütőbe (pont 40 fért be), ahol 100C fok fölé forrósítottam (garantáltan steril lett), ezalatt a gyümölcshöz kevertem a pektint és felforraltam. Amíg a lekvár felforrt, a szörpöt a kiforrázott csavarós borosüvegekbe töltöttem. Általában mikroban sterilizálom a befőttesüvegeket, de most valahogy a sütő, mint hőforrás ugrott be az agyamba. Bevált!
Arra ügyelj azért, hogy legalább 2 centi a tetején levegő legyen: nekem robbant már fel üveg, amit tök szinig töltöttem, majd meleg szobába vittem.
Forrt a lekvár, meleg az üveg.
A forró üvegekbe ment a forró lekvár egy nagyon praktikus tölcsérrel (a mosogatógéppel jött, mivel a lágyító sót kell betölteni). Azért manapság már árulnak lekvártölcsért is :) Kicsit (5 perc max) szaunáztak a teli üvegek immár a kupakjukkal a sütőben, amikor jó szorosan lezártam. Egyesek folpackot vagy celofánt tesznek a kupak alá (olyat is hallottam, hogy a folpackra??? még szalicilt is szórnak), de ez csacskaság. Ha sérült a kupak, dobd ki, és vegyél újat. Amúgy a kupakban van gumicsík az üveg pereméhez. Mivel a kupak alatt is sterilizált a levegő a sütö miatt, nem kell fejreállítani az üveget (ami a levegő lekváron való átbuborékolásával sterilizálja azt).
Amikor kihült, körömmel megkocogtatva a kupakokat, magas hangon jelzik, hogy vákum van alattuk (nomeg lehülés során nagy csattanásokkal). Amelyiknek mély a hangja (volt 5 ilyen), azok sérült kupakosak. Ezekre új kupak kerül, majd irány a mikrohullámú sütö üvegenként kb 2,5 percre. Persze ilyenkor előfordul, hogy kifolyik kevés lekvár, tehát lezárás után az üveget kívül le kell mosni.
A kész szörpök már a spájzban vannak.
Mint ahogy a lekvárok is mind a harmincheten (mert egyet a fiú azonnal el is vitt).
Most legalább két évig nyugalom lesz ...
Tanulság:
Mivel a tizedik szörpösüveg nem lett tele, feltöltöttem a lekvárosfazékból leszűrt további lével. Ezt elég érdekes fogyasztani, mivel a pektin miatt pici zselégolyócskákká alakult. A pohárba öntött sűrű szörpöt 10 másodpercre a mikróba kell tenni, majd hideg szódával felönteni. A felmelegített zselatin folyékonnyá válik, és elkeveredik a szódával.