Tudom, posztoltam már, de miért ne osszam meg egy kivételesen jól sikerült változatát eme csodás kagylólevesnek.
Kivételesen nem a csodakamra adta a kagylókonzervet, hanem magam hoztam az USA-ból nemrég. Ritkán fordul elõ, hogy jut még keret súlyosabb dolgoknak - ez az elsõk között várakozott, hogy begyömöszöljem a kofferbe.
Relative kevés alapanyaggal, de elég sok macerával készült 6-8 adag:
- 15 dkg bacon vagy húsos szalonna
- 3+4 dkg vaj
- 2 kisebb vereshagyma
- 2-3 szárzeller
- 1 pohár alaplé vagy víz
- 20 dkg aprított kagylóhús (lehetõleg vénusz kagyló - clam[en] vagy vongole[it])
- 3 dl kagylólé a konzervbõl
- 70 dkg krumpli
- 1 ek liszt vagy keményítõ
- 2 babérlevél
- 4 dl tejszín
- 3 dl tej
- bors
A képen csak 2 doboz van, de a felbontás után derült ki, hogy szemtelenül kevés hús volt egy-egy dobozban. Ugyan rá van írva, hogy 185g nettó, de ténylegesen csak 65g hús volt benne, így azután hozzácsaptam egy harmadik dobozzal. Nagyobb hiperekben lehet kapni hasonló konzervet a nemzetközi ételek részlegen (mint azt a nagy élelmiszertárolónkban konstatáltam, amíg a többi dobozt levittem :), a Metro áruházban és a Bevásárlószolgálatnál pedig kapható frissen is. Ha csak felvágatlan van, az nem baj, de fel kell kicsit darabolni késsel.
A krumplit meghámoztam és kb 15x15mm-es kockákra vágtam, vagy ahogy sikerült. A szalonnát 1 centis kockákra aprítottam és 3 dkg vaj társaságában, meg egy kis vízzel feltettem főzni/pirulni.
A zellerszárat hosszában negyedeltem, majd apró kockákra vágtam.
A szalonna lassan elfõtte a levét, és kezdett szépen megsülni. Ezalatt felkockáztam a hagymát, és kinyitottam a konzerveket. Egy edénybe leöntöttem a levüket (kell az még a levesbe), és a húst összeszedtem egy dobozba.
A megpirult szalonnához adtam a hagymát és a zellerszárat, amit mintegy 4-5 percig pároltam. Nem kell megpirulnia, csak átlátszóvá kell párolni. Ha már ott jártam, beletettem a babért is, meg egy picike vajat. Felöntöttem a kagylólével, meg hozzáadtam az alaplékivonatomat is.
Jöhet a tej és a krumpli. Ezzel addig fõztem, míg a krumpli éppen megfõtt. Egy kis feketeborsot is daráltam bele.
Valamilyen további sürítõ anyag is kell bele. Alapvetõen egy pici vajas rántást javasolnak, de síma kukoricakeményítõ is megteszi (ami ráadásul gluténmentes). Amíg a rántás készült, a fazék tartalmát le kell szûrni egy edénybe, ahol a levet botmixerrel vagy turmixgéppel homogenizálni tudjuk. Mindjárt a rántást is kavarjuk bele, akkor nem lesz csomós. Rántás helyett persze lehet egy szem krumplival több, és azt is pürésítjük a mixerrel, de az eredeti recept ragaszkodik a liszthez.
A síma lébe azután visszatettem a szilárd anyagot, meg két doboz (összesen 4dl) tejszínt. Ezt felforraltam, hogy a liszt kifõjön benne, majd hozzáadtam a kagylóhúst. Ezt már nem forraltam tovább, mert gumírozott lesz, ha sokat fõzik.
Magamnak kiszedtem egy tálkával, és cracker (sós kekszféleség) hiányában egy kis csipsszel szórtam meg, hogy legyen benne valami ropogós.
Mint a nagykönyvben - de legalábbis amilyeneket a keleti parton, északon ettem. A szomszédot sikerül rávenni, hogy hozzon hazafelé crackert, így a nyitókép már a náluk tartott kagylóleves vacsorán készült.
Itthon csak a kedvenc tálkám fotójával dicsekedhettem ...