Képek a kertrõl - ami éppen megtetszett. A sorrend kicsit összevisszára sikeredett. Ez egy gyűjtemény 2013 óta a számomra érdekes képekből.
A veteményesem 40 m2, amin meg kell termelnem az éves paradicsom, zöldbab, spenót, csili paprika és egyéb szükségletünket.
Természetesen ez ekkora területen elég nehéz, de az intenzív termesztés jó hatásfokkal működik. A locsolást csepegtető rendszer biztosítja, amivel igény esetén akár tövenként is szabályozhatom, mennyi víz jusson ki a növényhez. Például a különféle paradicsom bokrok más-más elbánásban részesültek. Az egész területet behálóztam ezekkel a 6 mm átmérőjű csövekkel, amik mindenhova a szükséges vizet szállították. Telepítése elég gyors (lebontása még gyorsabb), vízkibocsájtása pedig optimális, hisz nem párolog el, nem kedvez a leveleken a gombáknak. Csak annyit locsolok vele, amennyi kell a termésnek. A rendszer egy programozható locsolóórán van, ami naponta hajnalban locsolt 15 percet - legalábbis a nagy hőség idején.
A talajt ahol lehetett, porózus fekete fóliával borítottam, ami benn tartja a vizet, de az eső átmegy rajta. Az alatta növő gyomnövények pedig egyszerűen megsülnek :) Sajnos a fóliát nem tudtam a spenót alatt használni, így azt továbbra is bő vízben kell megmosni! Most megpróbálok keskeny csíkot tenni, vagy ha megnő addig a fű, akkor friss mulcsot a sorok közé.
Ha kérdések vannak, szívesen válaszolok a kommentekben.
Hiánypótló bemutató a nekem legjobban bevált karópótlóról
Alapvető alapanyag a "növényháló" vagy "növényfuttató háló" vagy "növénytartó háló", amit 10x10cm es vagy annál nagyobb rácskiosztásban lehet kapni.
Érdemes nagyobb kiszerelésben venni, úgy olcsóbb. Nekem a 10x10-es és a 15x15-ös vált be, de ez egyéni izlés kérdése. A nagyobb lyukúba könnyebb beleügyeskedni a paradicsomot de nem bír akkora súlyt.
Másik fontos anyag a keret, amit én 8mm-es betonvasból készítettem. (10-es erősebb lenne ...). A legegyszerűbb keret a 6 méteres szál U betűvé hajtásával keletkezik. Erre érdemes öreg slagot felhúzni, úgy nem rozsdásodik.
A háló általában 1,2m széles, a vasnak legalább 30 cm mélyre kell a földbe mennie, ez adja, hogy az U betü szárai legalább 1,5méteresek. Ezzel kapunk egy 3 méter hosszú kordont. Mivel nem kell, hogy a földig érjen a háló, adjunk még 25-25 centit a szárakhoz. Az így kapott 2,5m hosszúság már megbírja a komolyabb paradicsomokat is, de csak 1,4 méter magas lesz.
Magasabb hasonló kordont én hegesztéssel készítem, de 12-es rézcső toldóelemekkel akár moduláris magasságot is elő lehet állítani hegesztés vagy forrasztás nélkül (ráadásul télire szétszedhető!).
Alább az uborkához használt 3 méter magas kordon látható. Eredetileg ölesbab nőtt mellette, de az uborka jobban bejött nálunk. Ez a magasság már eléggé bizonytalan, a kordon akár szél hatására is hajlonghat, ezért én általában kikötöm a kerítéshez műanyag madzaggal. Az uborkát szeptemberben már létráról szedem :) Középre egy slagba húzott vasszál van, amit szintén a kerítéshez rögzítek.
Az alábbi egy magasabb (toldott lábbal) a lugas vagy koktél paradicsomokhoz, amik csak nőnek és nőnek. Az előtérben viszont a San Marzano vagy Lucullus paradicsomokhoz (determinált növekedésű fajták) készült alacsony háló látszik. A földet én minden esetben fekete takarófóliával védem a gyomtól és a kiszáradástól. Lehetne szénával is takarni, de akkorára nem nő meg a füvem :) A komposztot meg tavasszal beleforgatom a földbe.
Az itt látható San Marzano kordonján látszik, hogy kéne középre egy kiegészítő láb, mert már behajlott. Ez a kockás talajtakaró szívósabb, mint a lyukacsos vékony. Ezen kívül a kocka segít a szabályosabb távolságra való ültetésben is!
A bikaszív paradicsomok a súlyuk és a növekedésük miatt erősített kordonokat kapnak. Nagy terhelésnél összefogom őket egy keresztvassal is, amit a kerítésoszlophoz kikötök. Volt már, hogy 4 ilyen kordon egymás mellett egyszerűen lefeküdt a földre a súly és a szél miatt - akig tudtam kibogozni őket!
A kertben persze kinőnek gerillaparadicsomok is, amiket nincs szívünk kihuzkodni. Egy párnak jut hely a feleségem virágoskertjében, de a többit azért megtámogatom bambuszkarókkal. Akár még a komposztból kinövő darabot is :)