Metroban járván elszabadultam a halas részlegnél. Feleségem nincs itthon, KELL mindenféle hal és egyebek. Elsõsorban egy kagylólevesen gondolkodtam, mert a Metroban mindig kapni friss fekete vagy kék kagylót.
Bár kicsit többe kerül, érdemes a tiszítottat venni Ha levest készítünk, egy hálónyi teljesen elegendõ öt személynek repetával.
Nem újangliai kagylólevest (clam chowder) akartam most fõzni, de nem is a már többször is megénekelt gõzölt kagylót, hanem levest. Arrubában ettem eddig egyszer életemben, kell hát fõzni.
A kispiacon vettem még zöldségeket is, így minden volt az elképzelésemhez:
- 1 kg tisztított fekete vagy kék kagyló
- 1/2 l száraz fehérbor
- 3/4 l csirke vagy zöldségalaplé (ha nincs, víz is megfelel)
- 1 hosszú vagy két rövidebb póréhagyma fehér része
- 5 dkg vaj
- 2 mogyoróhagyma (salotta)
- 4-5 girizd fokhagyma
- 2 lime leve
- 1 kiscsokor petrezselyem
- 1 kis csípõs csilipaprika
- 1 nagy csipet sáfrány (esetleg sáfrányos szeklice)
- só,bors
A kagylókat a mosogatóban sok vízben lemostam, kicsit áztattam. Nem kell megijedni, ilyenkor nagy nyüzsgés támad a vízben: a kagylók melegebbre kerültek, mint a jégágy, amin tárolják õket, meg vízhez is jutottak, elkezdenek bugyborékolni. Nem kell félni, nem harapnak!
A kinyílt kagylókat kicsit kopogtassuk meg, amelyek nem záródnak be, valamint az összetört darabokat dobjuk ki. A salottát vágjuk kockákra, majd a fehérborral tegyük fel egy 3-4 literes fazékba fõni.
Amikor felforrt, borítsuk bele a kagylót és addig fõzzük, amíg mind ki nem nyílik (kb 5-6 perc). Idõnként rázzuk fel, vagy keverjük meg óvatosan, hogy el ne törjenek. Ne lepõdjünk meg, hogy a fazék hirtelen, mintha kicsi lenne - annyi lett benne a kagyló - csak kinyíltak.
Szûrõkanállal szedjük ki egy tálba a kagylókat a borból (nem baj, ha a salottából is jut bele).
Szûrjük le a fõzõlevet óvatosan, mert homok és kagylóhéjdarabkák vannak benne, amire a továbbiakban nincs szükség. Nem kell meglepõdni, hogy a fél liter borból lesz vagy 3/4 (nekem 880ml): a kagylóhéjban lévõ lé is belekerült!
Amíg a kagyló fõ, mossuk ki a póréból is a homokot, majd vágjuk kb félcentis félkarikákra. A fokhagymát apróra, a csilibõl annyit, amennyire csípõsre akarjuk (én most nem akartam csípõsre).
Forrósítsuk fel a vajat, szórjuk bele a csilit, hogy kioldódjék az íze, majd adjuk hozzá a póréhagymát. Pároljuk meg, hogy puha és illatos legyen (kicsit megsózva gyorsabban megy a dolog). A végén tegyük bele a fokhagymát és morzsoljuk rá a sáfrányt.
Alaposan keverjük fel, majd öntsük bele a félretett kagylófõzõ lét. Egészítsük ki annyi alaplével, hogy kb 1,5 liter legyen összesen. Ekkor sózzuk és borsozzuk izlés szerint.
Forraljuk össze, majd zárjuk el a tüzet alatta. Ekkor belevághatjuk a petrezselymet is.
Fejenként egy kis karéj kenyeret picit locsoljunk meg olivával, pirítsuk meg grill alatt, vagy sütõben és dörzsöljük be egy fél girizd fokhagymával (lehet baguettet is, de abból azért ne csak egy szeletkét adjunk az éhezőknek).
Tálalás elõtt forraljuk fel a levet újra forróra (ha nem a megfõzése után - azonnal tálaljuk), és facsarjuk bele a két lime levét (ezt nem igazán szerencsés sokat fõzni, mert elveszíti az aromáját).
A levesestányérokba helyezzünk 6-7 kagylót. Ha valamelyik nem nyílt ki, azt dobjuk el! Én most a nagy müzlistálat választottam, mert jobban mutat benne a kagyló, mint egy relatíve lapos tányéron.
Merjünk rá 3 merõkanálnyi forró pórés levet, és már tálalhatjuk is. Díszítésnek én friss petrezselyemlevelet választottam, de lehet friss bazsalikomot is használni (egyes elvetemült egyének képesek korianderlevelet tenni rá ...), viszont a díszítést elfelejtettem :(
Lehet kézzel enni, a kagylót használva kanálnak, de azért a kanál sem szentségtörés ...
Valójában a gõzölt kagyló receptjeimhez hasonlít, csak azokat sokkal kevesebb lével fõztem.