Csodás házi kacsát kaptunk barátainktól a minap! Ezúton is köszönet érte! Csak ketten vagyunk, hát a kisebbikre szemet vetettem, hogy azon frissiben meg is sütöm. Igenám, de hogyan? Annyiféleképpen csináltam már, hogy most kivételesen hallgattam a feleségemre, aki szerint csak só, maximum pici majoranna.
De valami körítés is kéne. Ekkor ugrott be, hogyha csülköt lehet pékné módra készíteni, akkor kacsát miért ne lehetne. Vagy legalábbis hagymás tepsiskrumpli köretet készítek hozzá a sütõben.
A kacsát még elõzõ este besóztam, majorannáztam és zacskóban a hideg sarokba állítottam a hûtõben.
Másnap azután megirdaltam kicsit a bõrét linóvágó szikével, ami csak a bõrt vágta, nem ment le a húsáig. Így könnyebben kisül belõle a zsír, és ropogósabb lesz a bõre is (gondolom én). Rácsra fektettem, amit egy tepsire helyeztem. A tepsibe öntöttem 3 deci vizet: jó lesz majd locsolgatni a kacsát néha, meg nedvesen tartja a levegõt is a sütõben. Már elkezdte kiadni a zsírját, amikor eszembe jutott a fényképezés ... A sütõt maximumra állítottam (220C). Most van 35 percem, hogy a krumplit is elõkészítsem.
Összeszedtem a pékné módra anyagait is:
- 1,6 kg Hópehely krumpli (ez szétfõvõs fajta, tehát sütésre ideális), bár 2,5 kg is elfogyott volna
- 3 fej hagyma (lehet 5 is!)
- 1,5 dl kacsazsír
- só
A zsírt el lehet hagyni, ha egyenesen a kacsa mellé teszi az ember a krumplit, de én most saját tepsiben gondolkodtam, mert inkább sütni, mint párolni szándékoztam a krumplit. Minden esetre a hagymákat meghámoztam, nyolcba, vagy 12-be vágtam mérettől függően. A krumplit is megtisztítottam, cikkelyeket vagdostam, mert így lesz olyan vékony része is, ami roppanós keményre tud majd sülni. Besóztam, összekevertem a hagymával (kicsit szétnyomogattam a hagymadarabokat, hogy levelére essen szét). Újra megsóztam, majd rálocsoltam a kacsazsírt.
Beleborítottam a krumplit egy nagyobb jénai tepsibe, amit beraktam a kacsa alá egy második rácsra a sütõbe. Ránéztem a madárra is, meglocsolgattam a szaftjával, megfordítottam a rácson, hogy a melle legyen alul, majd lejjebb vettem a sütõt 180C-ra. Idõnkét meglocsoltam, meg a krumplit is ellenõriztem, hogy áll.
Egy óra 45 perc, amit a kacsa a krumplival a sütõben töltött a 180 fokon. Ekkor bekapcsoltam a grillt, rápirítottam a kacsa bõrére, majd kitettem a tálaló tányérra pihenni.
A kacsának kell kilónként 10 perc pihenõ, mielõtt felvágjuk. Addig viszont a krumpli napozott a grill alatt gyakori keveréssel, hogy sok ropogós része legyen, mert azt nagyon szeretjük. Elkészült az is, lehet tálalni.
Feleségemnek egy fél mellét bontottam le, magamnak meg egy combot egy szárny társaságában választottam. Szedtem krumplit is, amikor hirtelen további ropogós bõr jelent meg a tányéromon a kacsamellrõl :)
Ebbéli örömömben dupla bõrrel falatoztam a combot:
A pékné krumpli is csodás volt, a hagyma édesre sült, kicsit karamellizálódott is.
Eredetileg Babette receptje szerinti ecetes uborkát szolgáltam még fel (finom lett!), de feleségem megjelent egy üveg 2011-es birskompóttal. Nos ez az IGAZI kiegészítés, nem a savanyúság. A kacsahús a birsalmával csodásan harmonizált, mint ez a szárny is igazolja:
Nagyon gyengék voltunk! Ketten csak a kacsa felét voltunk képesek megenni, pedig fiatalabb koromban egyedül is megettem egy fél kacsát Csehországban ...
Az íze tökéletes volt. Tényleg nem kívánt semmi fûszerezést. A só jól átjárta, élveztük a friss házikacsa minden cseppjét. A kisült 3 deci zsírt pedig üvegben eltettem szűkösebb időkre.
A maradék felet megettük másnap, de még az apró csontokat is leszopogattuk.