A csodahüttõt kértem meg, hogy segítsen valami ebéd ötlettel. Még soha nem okozott csalódást, ahogy most is rámmosolygott egy kis kétszemélyes oldalas. Rég ettünk oldalast, legyen az az ebéd.
Most, hogy az összes csilibokor ontja a paprikákat, valami csilis dolgot kell készíteni. Ebben vagy a mexikói, vagy a thai konyha segíthet. Az utóbbihoz folyamodtam a Google segítségével. Kerestem "thai chili pork rib recipes" kifejezést, amire persze többezer találat érkezett, de csak az elsõ tizet olvastam végig. Ezekbõl állítottam össze a saját receptemet.
Mindenekelõtt lementem a kertbe csilit szedni. Nem csípõs ételre vágytam, hát a mexikói TV paprikák között keresgéltem. Azért becsúszott a Guajillo paprikák közé egy Spicy Fiesta és egy Hibyrd Peeper is (ez utóbbi szintén "csipmentes"). A többi már jött magától.
- 60 dkg sertés oldalas csontokra vágva (ú.n. konyhakész oldalas :)
- 25 dkg nem csípõs csilipaprika (Poblano, Anaheim, Ancho, Guajillo, stb.)
- 1 vereshagyma (lehetett volna fehér, de azt tartalékolom a csilikrémekhez)
- 8 girizd fokhagyma
- 2 cm gyömbér
- 1 lime leve
- 1 thai citromfû (citromnád?)
- 1 ek kurkuma
- 2 ek szójaszósz
- 1 ek Tamari szójaszósz
- 1 ek rizsecet
- 1 ek halszósz
- 1 ek gombás szójaszósz
- 1 ek osztrigaszósz
- 1 ek méz
- 1 dl fehérbor
- 1 kk õrölt bors
Elõször is alaposan besóztam a húst, és félretettem pihenni, amíg a pácot elkészítem.
Nem akartam, hogy csípõs legyen a szósz, ezért kimagoztam a paprikákat (ahogy sikerül módszerrel). Felkockáztam, mert úgy az aprítógép is jobban szereti. A citromfûrõl lehúztam a már szálas külsõ burkot, és felkarikáztam. A gyömbért meghámoztam és iciripiciri kockákra vágtam.
Ezt mind beleszórtam az aprítóba, majd belefacsartam a lime levét is. Már megint sikerült egy lecseppenõ lime levet lefényképezni!!!
A hagymát csak durvára vágtam, a fokhagymákat pedig megroppantva lehámoztam és a girizdeket megfeleztem az aprító számára. Mindezt a paprikák tetejére halmoztam a gépben. Végül rákanalaztam a folyékony adalékokat és rászórtam a száraz fûszereket is. Só nem kell, a halszósz és a szójaszószok sósak!
Elindítottam az aprítót. Egyszer-kétszer az oldaláról letoltam a fennragadt darabokat, de végül pépesedett szépen. Ekkor jutott eszembe a méz, amit kifelejtettem, hát gyorsan azt is belecsurgattam.
A pácoló paszta elkészült. Egy jénait kikentem olivával, hogy ne ragadjon le a hús. Bedörzsöltem/bekentem a páccal a bordaszeleteket, és a jénaiba helyeztem a csonttal lefele. Ekkor kellett volna betenni a hűtőbe érlelni... Beleöntöttem még egy deci bort is, majd lefedve a 200 fokos sütõbe tettem.
Ekkor keletkezett pont két órám, ami alatt elkészíthettem a rizst is.
- 20 dkg B osztályú rizs (igen, lehet köpködni, de az is rizs, csak több a törött szem benne)
- 1 nagy ek ghí
- 1 kk chipotle paprika (füstölt jalapeno)
- 1 tk só
- 4,5 dl forró víz (igen, forrásban lévõ, nem csak forróvíz)
Egy kisebb serpenyőben felmelegítettem a ghít, majd megpirítottam benne az õrölt füstölt csilit. Ráborítottam a leöblített rizst, amit rendszeres keveréssel lepirítottam.
Ezalatt a mikróban felforraltam a vizet a sóval. Ráöntöttem a forró rizsre, amibõl persze lett haddelhad - zubogott/fortyogott, mint egy rendes tûzhányó! Levettem a lángot kicsire alatta, és 9 percig hagytam lassan fõni, amikorra majd az összes vizet elfõtte. Ekkor lefödtem a serpenyõt.
A lángot elzártam, a serpenyõt letakartam két konyharuhával, majd megfõ a saját gõzében.
Másfél óra múltán levettem a húsról a jénai tetejét, megforgattam a szószban a húst, pótoltam a nedvességet egy deci vízzel és visszatoltam a sütõbe, hogy ez a fele is kérget kapjon.
Feleségem pont idõre futott be. Kivettem a sütõbõl az oldalast, és az asztalra tettem egy csipesz társaságában.
Odakészítettem már a tavaly nyáron eltett miniuborkát. A rizsre egy kanálnyi szaftot is mertem a jénaiból.
Nagyon jó lett!!!
De:
Ha csak magamnak készítem, 3 ek mézzel dúsítottam volna a pácot, hogy olyan ragadós legyen a megsült hús.
Lehet ezt csípős csilivel is készíteni.
Több recept is említette, hogy készítsük együtt csirkecombbal, amit csak egy óra oldalas sütés után tegyünk a jénaiba - ezt legközelebb okvetlenül így csinálom.
A legfontosabb pedig, hogy - bár a pác íze beivódott valamennyire a húsba - hagyjuk állni a bepácolt húst pár órát, vagy akár egy éjszakát. Nekem most idõre kellett készítenem, hosszas pácolásra nem volt idõm.