Mérges tészta olaszul. Kivételesen tésztára éheztem. Kerestem darált húst a csodahüttõben, hogy fõzök egy bolonyai szószt, de nem találtam sehol (biztos rossz fiókban kerestem). Akkor nem bolonyait. Legyen Aglio en Olio, van sok friss csili meg fokhagyma.
Irány a csiliültetvény, beszerezni a megfelelõ csiliket. Igenám, de találtam egy érett ökörszív paradicsomot, meg 4 lucullust is, ami kicsit megváltoztatta a receptet. Szedtem egy kakukkfû ágacskát, kis bazsalikomot és oreganot it. Ami viszont már az arrabbiata szósz receptje.
- 50 dkg durumtészta vagy gnocci olyan formában, ahogy szereted, vagy éppen a polcon találod (spagetti, penne, fussili, stb.)
- 50-60 dkg hámozott paradicsom (lehet konzerv is)
- 80 g paradicsompüré (opcionális)
- 1 dl olivaolaj
- 1 dl jó vörösbor
- kis marék csípõs csilipaprika (Aji Picante, Hibyrd, KungPao, Thai Madárszem, Thai Zöld csili)
- 1 kicsi hagyma (elhagyható)
- 3 kis mogyoróhagyma
- 5-6 girizd fokhagyma (több is lehet)
- kis kakukkfû, oregano
- 8 bazsalikom levél
- feketebors
- só
- 1 ek barnacukor, ha a paradicsomod nem édes
Elõször a paradicsomokat hámoztam meg, mert csak 1 szabad láng volt a gázon. Amikor csak pár darabot kell hámozni, akkor forróvíz helyett a gáz felett forrósítom fel a héjakat. Úgy is könnyen lejön.
Most már mehetett az olaj a lábasba a tûzön. Amíg felhevült, felaprítottam a hagymákat. A fokhagyma kivételével bele is szórtam az olajba dinsztelõdni. Gyorsan felkarikáztam egy csomót a csilibõl, legyen már ütése a szósznak! Amikor a hagyma már átlátszó volt, ment az olajba a csili és a fokhagyma is, bár talán jobb lenne azzal kezdeni (a thai ételeknél ezek kerül elõször az olajba).
Amíg a paprikák pirultak, felkockáztam a paradicsomot relative kisebb darabokra, nem akarom pürésíteni, de a nagy darabokat sem szeretem. Az oreganot és a kakukkfüvet beszórtam a megpirult csili tetejére, majd ment a paradicsom is utána.
Daráltam bele vagy 10 tekerés borsot, meg egy kanál nagyszemû sót is belekevertem. Trükkös szakácsok ilyenkor tesznek egy evõkanál barnacukrot vagy mézet. Nekem azt nem kell - olyan édes a paradicsom idén, mintha már megcukroztam volna.
Utánaöntöttem egy deci finom Villányi Vöröset,
és közepes lángon elkezdtem fõzni.
Beállítottam a vekkert 25 percre és nekiálltam sajtot reszelni. Alapban parmezánt kéne beletenni, de van egy spéci hazai sajtunk itthon, amit a Liliomkert piacon (Káptalantótiban) vettünk a nyáron. 6 hónapos érlelésû sajt, nagyon hasonlít a Grana Padanora! A bazsalikomleveleket is felaprítottam, mert azt csak a végén teszem bele. A fõzés hamar kiviszi az aromáját.
Ezalatt a paradicsom szépen szétfõtt, nem maradt nagyon darabos.
Mehetett bele a bazsalikom fele,
valamint a reszelt sajt fele is.
Már csak tálalni kellene. Mivel többszemélyes adag készült, nem forgattam bele a tésztát, hanem egyedenként halmoztam rá a szósz.
Kidekoráltam egy kis sajttal,
és már lehetett is enni.
Azért magamnak szórtam még rá egy csepp bazsalikomot és sajtot is. Petrezselyemmel is megszórhatod, az nagyon passzol hozzá!
Egyórás étel lett, de megérte a várakozást. A vegyes csili remekül feldobta a paradicsomszószt, pont annyira csípett, hogy még ehetõ volt de érzõdött az összes íz. Otthoni gyors elkészítéshez konzerv paradicsomot javaslok (nagyon jó az is), valamint szárított csilit morzsoljunk bele.
Utóirat: Másnap is jó volt mikróban melegítve. Csudára belaktunk belőle, és még van egy adag holnapra :)
Csííííííp.....