Nem egy ritka étel, csak én még nem fõztem. Már napok óta csak szénhidrát, meg zöldség az étkem, igencsak rákívántam egy kis húsra. Különösen, hogy feleségem paradicsomlevest rendelt a kis paradicsompürés üvegekbõl kimentett sürített paradicsomból, amit még a nagy csilipaprikaszezonban töltögettem át nagyobb üvegbe, lévén ennél olcsóbb kisüveget nem tudtam szerezni.
Szokás szerint a csodahüttõhöz folyamodtam, míg a paradicsomleves fõtt, hogy mit találok benne. Hopp - itt van 75 deka "konyhakész" marhalábszár. Ebbõl vagy gulyás, vagy pörkölt lesz, akárki megmondja.
Végül pörkölt mellett döntöttem, mert nagyon rég volt már marhapörkölt. Kacsingatott a konyhapulton egy üveg jó villányi vörösbor is. Nincs más hátra, vörösboros marhapörköltet kell fõzni.
- 75 dkg marhalábszár
- 70 dkg marhanyak
- 3 dl száraz vörösbor
- (csak ) 2 1/2 fej vereshagyma (Ínyesmester is azt mondja, ne a hagyma sürítse be a pörkölt szaftját!)
- 4 zöldpaprika
- 3 paradicsom
- 2 fokhagymagirizd
- 3 ek sertészsír (mangalica!)
- 2 púpozott ek pirospaprika Békéscsabáról
- 1 csapott kk õrölt kömény
- sok tekerés frissen õrölt feketebors
- 1 ek durva só
A tarhonya pedig:
- 25 dkg Sarkadi Házi jellegû tészta 8 tojásos, a kolbászfesztiválról
- 1 ek zsír
- 1/2 fej vereshagyma
- kis só
Amirõl persze nincs kép, de főztem már párszor.
Felvágtam a hagymát és a fagyott zöldpaprikákat kisebb kockákra, és feltettem a tottyosban a zsírba dinsztelni.
Inyesmestert olvasgatva feltűnt, hogy a mester nem volt jó barátságban a hagymával! Még abból is ki akarja hagyni, amibe pedig kell :)
Ezalatt ráértem a neten böngészni, ahol mindenki azt mondá, hogy 1 kiló alatt az ember nem áll neki marhapörköltnek. Velem lehet tárgyalni, lezarándokoltam esmeg a csodahüttõhöz, ahol rengeteg minden van, de az nem jó a pörköltbe (pl. borjú T-Bone steak :). Viszont azért csak leltem benne egy szép darab zsírosabb marhanyakat! Errõl fotó külön nem készült, viszont az anyaglistába elõrelátóan (de azért csak utólag) beletettem.
A húsokat olyan 2cm-es kockákra vagdostam (meg ahogy sikerült), rájuk szórtam vagy 15 tekerésnyi borsot, a kis köményt és egy mikronnyi majorannát is, de azt nem hirdetem fennhangon, mert megszólnak érte.
A hagyma/paprika dinsztelés a vége felé járt, lesült zsírjára. Bele is forgattam azon nyomban a húskockákat, hogy megpörköljem õket. Persze a sparhelt nem elég meleg ehhez, kivittem hát az indukciósra, ahol csak a tottyos lábas feneke lesz forró, az oldalát nem feketíti meg a nagyláng. Itt azután maximumon kevergettem, amíg annyi levet eresztett, hogy már nem pirult, csak fõtt. Tíz percig is eltartott, míg ezt elértem, de megérte! Hagytam még vagy 25 percet, hogy elpároljam a levét, mert a pirospaprikához több zsír kell, mint víz az ideális emulgeáláshoz.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Összekevertem, majd hozzáadtam még a maradék zöldpaprikát is egészben (picit azért bevagdostam). Vagy félóra elteltével beleszórtam még egy csepp köményt, feketeborsot, sót és rányomtam a fokhagymát is. Ezt is jól megkevertem, majd hagytam rotyogni még egy órát.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Elérkezett az ideje a paradicsom aprításnak, majd a pörköltbe való belefõzésének. Újabb félóra és mehetett bele a vörösbor. Ezt mindig csak a fõzés végefelé adjuk a húshoz, hasonlóan a paradicsomhoz, mert - ha túl hamar kapná meg a hús a savas lét - sokkal keményebbé válna az állaga. Kapott még egy bõ óra fõzést, de ezt már felügyelet nélkül.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ez egy NAAAGY hiba volt - nem szabad keverés nélkül fõzni, csak, ha nagyon alacsony lángon van az étel! Különösen nem, ha van benne cukor, márpedik a hagyma és a paradicsom is eléggé édes. Az eredmény egy kissé lesült pörkölt lett:
Mivel nem kapirgáltam át a másik lábosba a fekete darabokat, az ízén sem érzõdött a lepirulás. A ropogósabb részeket meg kimazsoláztam a tottyosból :) A másik lábasban felforraltam az ép részt. Elkészítettem a tarhonyát is. Ez a sarkadi tarhonya igen aprószemû volt, mintha kuszkusz lenne (az is, csak mi nem hívjuk a tarhonyánkat kuszkusznak), de ugyanolyan szép pirosra sült a zsíron, mint a klasszikus úttörõgombóc. Bõ kétszer annyi vizet kért viszont a puhára fõzéshez, tehát többet, mint a klasszikus. Ettõl persze még jó lett :)
![]() |
![]() |
Tálalni magamnak és a fényképezõgépnek csak egy nap múlva tudtam, mert az illatával és a kóstolgatással már jóllaktam. Tettem ki magamnak tejfelt is mellé, hátha kell, valamint felbontottuk a nyáron eltett almapaprikát hozzá.
Megkóstoltam tejfel nélkül, meg tejfelesen is. Az elsõ jött be, elfogyott az egész tányér további tejfel nélkül.
![]() |
![]() |
Valami ízt hiányolunk belõle, de nem tudunk rájönni, hogy mit...