A gombóc nálunk általában szilvás. Készítése pedig a fiam reszortja, mert õ megtanulta Varga Zsuzsi barátnõnktõl, hogy miként kell fõzni. Szilva még nincs, a fiam is kirepült már a fészekbõl, megfõztem hát sárgabarackból enmagam.
Az úgy kezdõdött, hogy valami édesre és gyümölcsösre vágytam. Éppen befejeztem az õszibarack eltevését, így az már nem volt elérhető.
Ekkor lapozgatni kezdtem a Horváth Ilonát, és rábukkantam Zsuzsi gombócára.
Krumpli van, zsír van, tojás is. Feltettem fõni a krumplit sok sóval hajában. Igaz, hogy a krumpli nem szívja fel a sót a héján keresztül, de ennek ellenére mindig alaposan megsózom a fõzõ vizet. Erre varj gombot! Feleségem vett apró, de ízes sárgabarackot - ez fogja a szilvát helyettesíteni.
50 perc múlva a krumpli kész volt. Meghámoztam és azon nyomban kinyomtam a krumplinyomón. Van persze valahol elrakva az a kerek nyomó is, de csak azért nem dobtam még ki, mert abban valakinek munkája fekszik (hever?).
Még azon melegiben belekanalaztam a receptel ellentétben 10 deka ZSÍR-t, mert a zsír összetart, mint tudjuk. Ezt alaposan összekutyultam, majd hagytam kihülni.
Szétteregettem a zsíros krumplit a nyújtó deszkán szilikonon és rászórtam a lisztet.
Jól összekavartam, hozzáadtam a magányos tojást is és egy fõleg krumplis valamit nyújtottam ki 5 mm vastagra. Szétválasztottam a barackokat (kaptam is érte hideget meleget késõbb, hogy miért spórolok a töltelékkel!), megszórtam fahéjas cukorral liberálisan (ok, ok, gazdagon...) és belehelyeztem a tésztakockába. Felcsippentettem a 4 sarkát, összenyomtam a közepén, majd gombóccá gömbölygettem.
Elfogyott a barack, de volt még tészta - lett belõle bucinudli/angyalbögyörõ. Hívhatnám gnocchinak is, de - bár hasonlít - mégsem az.
A tésztafõzõ fazékban sós vizet forraltam, amibe egy adag gombócot bedobtam (miután a víz már forrott). Ez ugyan nem látszik a képen, de pár perc múlva tényleg elkezdett újra forrni!
Ezalatt egy teflonban a házi prézlit ZSÍR-on aranyszínûre pirítottam. A mintás változat a nem egyenletes keverésnek tudható be.
A gombócokat addig fõztem, míg felúsztak a víz tetejére.
Ekkor szûrõkanállal mentek kettesével a forró prézlibe, ahol belehengergettem a serpenyõ megfelelõ rázásával. Ez olyan, hogy vagy sikerül, vagy nem. (Nekem ritkán.) Ha sikerül, akkor szép egyenletesen borítja a prézli a gombócot. Ha nem, akkor felszedjük a földről alkalmazva az 5 másodperces szabályt és villával/fakanállal/kézzel lökdössük körbe. Lényeg, hogy mindenütt borítsa prézli a gombócot. A forró prézli előszeretettel ragad a gombóchoz és égeti meg az ujjaimat.
Az elsõ gombóc joga a szakácsé.
Igen, jó lett. Jöhet a többi is.
A kihült befõttet pedig a helyére kellett tenni.
Nem tudom, feltûnt-e, de ez az étel zsírral készül. Nem olajjal. Nem vajjal. Zsírral. Pont.
Aggódó blogtársaimnak két kép a leszakadni készülő kamrapolcokról: