Nem kell megijedni, nem paradicsom a téma - azt már mind befőztem!
Szeretem a terményt a szezonjában, de nagyon nehezen fizetem meg szezonon kívül. Elég sok tartósítási módot írtam már meg, de egy kimaradt a listáról!
Az aszalás vagy szárítás!
Nagyon sok mindent lehet úgy tartósítani, hogy kivonjuk belőle a vizet. Csak akkor kell azt visszatáplálni, amikor fel akarjuk használni. Addig viszont nem romlik ránk, megőrzi a vitaminokat és az ízeket. Legjobb példák erre a különféle gombák, amik rengeteg vizet tartalmaznak, és szárítással pici helyre tudjuk eltenni a nagy ízeket!
Kinn jártunk a helyi kispiacon, és felfedeztem egy kofát, aki 220-ért adta a petrezselyemgyökeret. Ilyen olcsón nem tudom mikor láttam utoljára, és felötlött bennem az előző téli 800+ forintos ár. Ebből be kell spájzolni valahogy - nomeg ki is kéne csempészni az USA-ba belőle nagylányomnak.
Sok évvel ezelőtt már szárítottam gyökeret, és most fogyott el odakinn, hát vettem 5 kilót. Az leszárítva talán 1 kiló sincs - lehet csempészni :)
Minden évben tettem el abálva/fagyasztva, de az nem az igazi (viszont az abáló levét fel tudtam használni zöldség alaplének!)
Meghámoztam a vastagabb részét és feldaraboltam/megsikáltam a véknyabbat, meg a végeket.
A hámozáskor leesett részeket és a gyökerek tetejét összegyűjtöttem - remek kaja kiegészítő lesz a kutyának. Mi főzünk a kutyának és a macskának - csak ha lusták vagyunk, akkor kapnak száraz tápot.
A kutyánk labrador, ami ez esetben azt jelenti, hogy korlátlan mennyiséget tudna enni, ha adnánk neki. Az állatorvos szerint belepusztulna, ha annyit ehetne, amennyit szeretne. Így azután zöldséggel telítjük a pocakját a fél csirke farhát mellett.
Az így megtisztított gyökeret kb 4 mm vastag karikákra szeleteltem (vagy ahogyan sikerül), a véknyabbakat pedig hosszában négybe vágtam. Egyenletesen elosztottam az aszalótálcákon.
Tisztítás és hámozás után mintegy 3,5 kg lett, ami éppen megtöltötte a 10 aszalótálcát. Valószínű, hogy a vásárlás és feldolgozás közti időben magától is száradt kicsit a gyökér, mert a hámozék csupán 90 deka volt.
Kell neki vagy 36 óra, mert nehezebben szárad, mint egy gyümölcs. A ráfordított elektromos energia 9 kWh - kb 500 forint. Fontos, hogy ezt kopogósra szárítsuk - annál kisebb az esélye, hogy baja lesz.
Összességében nyertem vele 75 dkg szárított gyökeret, amit légmentesen záró befőttesüvegbe tettem - így eláll egész tavaszig, amikor megjelenik a friss. (A kamra sötétebb polcán tárolva)
Felhasználása egyszerű: csak beleszórom a levesbe, szószba, ahova kell, és hagyom, hogy felszívja a vizet. Íze teljesen azonos a friss zöldségével és mindig van otthon!
Update: A képeken látható aszalógép az EziDri Everyday model. Létezik az EziDri Snackmaker - ami nagyjából ugyanekkora, de állítható hőfokú, ezenkívül az EziDri Ultra 1000, amelynek 1000W-os fűtőteste van, nagyobb átmérőjű és max 30 tálcát tud kezelni. 4 fokozatú hőfokállítással. Ez utóbbit nem próbáltam, de szívesen vennek egy 15 tálcás verziót itthonra. Plusz tálcák mintegy 3800 Ft körül vannak a cikk írásakor.