Ha nem látod, felveszed, ha látod, nem veszed fel, mi az? A lyukas mogyoró.
A törökmogyoró Magyarországon méltatlanul lebecsült növény, főképpen parkokban ültetik, pedig erdészeti céllal is érdemes lenne, nem beszélve a terméséről. Levantei mogyoró néven Iránból temérdeket hoznak be Európába édesipari felhasználásra. Akit bővebben érdekel, kérem, olvassa el a kapcsolódó Wikipédia cikket.
A közelmúltban láttam az egyik nagyáruházban törökmogyoró néven árult termést, de még csak nem is hasonlított az általam ismertre, csaknem gömbölyű volt és hatalmas, és 3000 HUF volt kilója héjasan. Hát annyiért vegye meg az ördög öreganyja. Szerencsére a Lakótelepen számos helyen ültettek anno az előrelátó kertészek. Mivel idén minden dióm lefagyott - hogy legyen idehaza valami süteménybe való –, fogtam magam, és szedtem egy csomót. A napokban megtörtem egy adaggal, és gondoltam, összefoglalom az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat, hátha valaki hasonló cipőben jár, esetleg jövőre tervez egy kis mogyorószedést.
Idén – talán a meleg és aszályos nyár miatt - korán érett a törökmogyoró. A fák augusztus vége felé kezdték hullatni a termést. Azt tapasztaltam, hogy a fák az első időszakban – talán a bölcs Természet előrelátása miatt – azt a termést hullajtják el, ami terméketlen (üres). Próbaképpen összeszedtem keveset, és próbatörést végeztem, szinte mind üres volt.
A mogyoróra szintén éhes polgártársak bőven szedtek maguknak belőle, gondolom később nem voltak boldogok. Tehát fontos, hogy a földre hullott, többnyire már száraz kopáncsú mogyorót ne szedjük össze. Amelyik még zöld, az jó eséllyel lesz egészséges. Készítettem keményebb drótból egy egyes alakú kampót, amit egy hosszú botra erősítettem, ezzel rángattam le a még zöld termést, 10 napon keresztül, minden délután hazacipeltem egy teszkósszatyornyit.
Egy-két nap fonnyadás után könnyedén kifordult a mogyoró a kopáncsból. Azt is megfigyeltem, hogy amelyik mogyoró nehezen jön ki a kopáncsból, az bizony üres. A mogyorót kisebb műanyag hálókban fellógattam az erkélyen száradni.
A napokban megtörtem az első adagot. Hát, törökmogyorót törni nem leányálom. Először is kurva kemény és vastag a héja. Aztán meg ortopéd: mindkét vége hegyes, az Istenér' nem áll meg. A kézi diótörőt nyugodtan elfelejthetjük, nem ellenfél a törökmogyoró számára. Ha sikerül is megtörni vele, a legtöbb esetben a belsejét is összezúzzuk, esetleg az ujjunkat is sikerül összecsípni vele. A legjobb erre a célra a kovácsok üllője lenne, de a satu is megteszi. A satut lehetőleg az asztal lábához minél közelebb rögzítsük (panelban szeretni fog az alsó szomszéd). A töréshez kisebb kalapács elégséges, a találati pontosságot nem befolyásolja lényegesen a nagy méret. Én azt találtam ki, hogy felteszem a lábam az asztal alsó kereszttartójára, a térdemre könyökölök, ilyen módon fixen tartva a kezem kevesebbet ütök mellé (az ujjamra).
A mogyoró megtöréséhez elegendő egy-két határozott koppintás, jól felismerhető reccsenés jelzi, hogy széttört a héj. Ez többnyire nem látszik, de a tálcára ejtett mogyoró egyből szétnyílik, tehát felesleges tovább püfölni, csak a belseje törik ripityára. Amelyik nem törik szét néhány ütés után (ez többnyire azt jelzi, hogy üres), azt a satu pofái közé szorítva roppanthatjuk össze.
Elvégeztem egy, megközelítőleg objektív tesztet. Egy kiló héjas mogyoróból 26 deka mogyoróbél nyerhető.
Mindent egybevetve, a törökmogyoró macerás dolog, csak igazán ráérő és/vagy türelmes embernek javaslom. Aki nem ilyen, annak a másik felhasználási módot tudom ajánlani: oda kell ajándékozni valamelyik nemszeretem szomszédnak/rokonnak/kollégának. Valahogy így:
- Hú, nézd mit hoztam neked. Valódi kelet/nyugat-afrikai törökmogyoró, a sógorom/öcsém/nagybátyám hozta a gyereknek a kairói/isztambuli/marrakeshi bazárból. Alig tudta átcsempészni a határon, mert bazi nagy vámot kell fizetni utána. Sajnos a múlt héten derült ki, hogy a fiam/lányom allergiás a mogyoróra, pedig úgy imádja. - Persze nem árt, ha a gyerek nem ilyenkor toppan be két pofára majszolva egy nagy tábla Piros mogyoróst.
Aztán hadd törögesse szerencsétlen a mogyorót, legalább nem unatkozik a télen.
Legközelebb elmesélem, hogy mit érdemes a mogyoróból készíteni, ha sikeresen vettük az előző akadályokat.