Megjött a hideg és a szabadföldi bazsalikom roppantul meg tud sértődni, ha a hőmérséklet 5C alá megy, tehát szedjük le, ha az előrejelzés szerint ilyen hideg éjszaka jön. Egy-két napot kibír egy kartondobozban a lakásban, de valahogy fel kellene dolgozni, mielőtt a család valamelyik tagja gaznak nézve kidobná. No de hogyan tartósítsuk?
A lista korántsem teljes, de remélem még időben jön, ha hasonló cipőben jártok.
1, Szárított, morzsolt bazsalikom
A leveles fűszerek jórészét le lehet igy tenni télire. Először is mossuk meg több vízben alaposan - se homokot, se döglött élősködőt nem szeretnénk eltenni. Jó hideg vizet használjunk, az kicsit felfrissíti ha pár napot állt leszedés után a növény. Rázzuk le annyi vizet róla, amennyit csak tudunk! Használhatjuk a salátacentrifugát is, az rendesen leszárítja. Megtörölgethetjuk konyharuhával vagy papírtörlővel is a végén. Tépkedjük le a leveleket (apróbb levelű fűszerek esetén próbáljuk lehúzni a szárról minél kevesebb szárat hagyva a levelek között), teregessük el papírtörölközőn és helyezzük napsütéstől védett száraz helyre, ahol időnkét megforgatjuk-megkevergetjük a leveleket. Ez a módszer körülbelül 4-5 nap alatt roppanós száraz állagúra alakítja a növényt. Ha sürgős a dolog, meggyorsíthatjuk gyümölcsaszaló használatával, vagy tepsibe téve a sütő maradékhőjét is hasznosíthatjuk valamilyen sütemény vagy eledel után. Lehetőleg NE 200 fokra tegyük be!
A megszáradt leveleket összemorzsolhatjuk, ha túl nagyok lettek, majd légmentesen záró üvegbe sötét helyre tesszük. Egyes levélfűszert textil zacskóba is tehetünk és a kamrában felakasztva finom illattal fogja ellátni az érni betett körtét/birset, ám így elég hamar elveszti az aromáját.
2, Bazsalikomsó készítése
A tisztítás folyamata hasonló, ám nem kell a lehető legszárazabb állapotra törekedni. A leveleket késsel aprítsuk fel mint a petrezselymet egészen kicsinyre. Keverjünk hozzá durva szemű sót (egy nagy duplamarok levélhez én 4 ek sót adtam) és ha van daraboló konyhagépünk, akkor azon futtassuk át, hogy még jobban összekeveredjen.
A só egy kis idő múlva kiszívja a nedvesség egy részét a növényből amit sütőben 60-70 fokon célszerű eltávolítani. Lehetőleg még akkor tegyük be alufóliára a sütőbe, amikor rendesen van sókristály a keverékben.
Ha ez a keverék kiszáradt (nem látni nedves foltokat), kézzel összemorzsoljuk, és egy fűszertartóba helyezzük.
Ennek a módszernek egyetlen hátránya, hogy sok sót visz be az ételbe, amit ezzel fűszerezünk. Lehetne persze csak szimplán sósan/nedvesen is hagyni, de tapasztalatom szerint valamiért úgy hamarabb veszíti el az aromáját.
3, Pesto
Ez utobbi nagyon finom, viszont csakis hűtőben tárolható hosszabb ideig avasodás nélkül.
4, Kockára fagyasztva
A mosás és aprítás itt sem maradhat el.
Keressünk aprólyukú jégkockacsinálót, de ha nincs, a nagyobb is megteszi, csak később kell vele pepecselni, ha kevesebb fűszer kell a főzéshez. Az aprított levélkéket csömöszöljük be a lyukakba azok 2/3 magasságáig. Próbáljuk alaposan lenyomni, hogy minél kevesebb vizet tároljunk vele. Öntsük fel annyi vízzel, hogy éppen megjelenjen a levelek között a víz, majd tegyük a leghidegebb pontjára a fagyasztónak
. Ha vagy gyorsfagyasztó opciója a gépnek, akkor azt kapcsoljuk be. Néhány óra múlva megfagy a vizes keverék.
Ekkor fel kell önteni annyi vízzel, hogy minden levél víz alá kerüljön és fagyasszuk tovább.
Ennek a dupla fagyasztásnak az a lényege, hogy jóval kevesebb vizet adunk hozzá, ugyanakkor biztosítjuk, hogy nem úszik fel a tetejére a levélke, ahol bizony kiszáradna.
A kockákat a tartóból zacskóba szedhetjük, hogy ne párologjon el a víz a fagyasztóban a tél folyamán (igen, a jég is párolog).
Gyakorlati tanács: próbáljuk minél kevesebbet mancsolni a kockákat, amikor zacskóba tesszük és mielőbb tegyük vissza a fagyasztóba, hogy ne fagyjanak össze egy tömbbé.
5, Laposra fagyasztva
A tisztított és aprított levélkéket egyenletesen terítsük el alufólián, nyomjunk rá egy másik alufóliát és így laposan fagyasszuk le. Ha van a mélyhűtőben lapos fagyasztott tárgy, akkor azt tegyük a tetejére, hogy tömörítsük. Felhasználásra késsel való levágással vagy egy darab letörésével juthatunk hozzá. Lehet még hengert is csinálni belőle, de itt ügyeljünk, hogy ne túl sok fólia jusson a belsejébe, mert felhasználáskor morogni fogunk, míg a fólia darabkákat kiszedjük a levágott szeletből.
Fagyasztott termékek készítésénél nem győzöm eleget hangoztatni, hogy
- Kettős csomagolásba tegyük a terméket és igyekezzük az összes levegőt kinyomni/szívni belőle - ezzel a fagyégést és a kiszáradást előzzük meg.
- CIMKÉZZÜK fel a csomagot (ha átlátszó a külső zacskó, akkor az alá, vagy filctollal feliratozzuk) tartalom és dátummal.
Nincs rettenetesebb, mikor egy év múlva azt találgatjuk, mi is lehet ez az amorf jégdarab!