Mikor a csili magokat rendeltem, az eladó küldött ajándékba egy kis zacskó paprikamagot is, amire Mini Yellow Bell Pepper volt írva, a képen pedig duci kerek sárga paprikák. Lusta voltam, nem néztem utána, ez milyen paprika - gondoltam ez is egy csili fajta. Ültettem is 15 palántát 15 centinként.
Szép dzsungel lett belőle így őszre! A veteményes a kert végében van, - ellentétben Wakával - még oda is lusta lennék kannában cipelni a vizet, hát csepegtetős locsolórendszert raktam a növények tövéhez, amin 6 collonként voltak a lukak - innen a 15 cm-es ültetési távolság (az a kék-fekete cső a kép alján).
Amilyen peches vagyok, nem látom a színekben a pirosat, igy fogalmam sincs mikor lesz sárga a zöld paprika. Kérdezgettem rendszeresen a feleségem, de mindig lelombozott, hogy azok bizony még zöldek. Azért zölden is megkóstoltam - nem volt csípős. Az internet szerint ez olyan, mint a kaliforniai paprika, csak éppen picike és van belőle piros is.
Hát végre beérett egy része - gyerekeim és feleségem le is szüretelték. Lett közel 3 kiló, ami ebből a miniből elég sok darabot jelent. Már az elején eltökéltem, hogy ebből káposztával töltött paprikát fogok csinálni. Utána is jártam a weben, milyen receptek vannak, de a végleges lökést Öreg Sam savanyúság felöntő leve adta. Két nekifutásra készült. Egyszer már panaszkodtam is, hogy megforrt, de kiderült, hogy csak a káposzta leve keveredett a felöntőlével.
A recept:
- 2 kiló apró paprika
- 3 kiló fejeskáposzta
- 1 kápia paprika
- sok szemesbors
- egy bő marék tiszta meggyfalevél (opcionális)
- 6-8 bambusz rablóhús pálcika (opcionális)
- Savanyúságleszorító szerkentyű: lehet fa spatula, bambusz pálcikák vagy a boltban készen kapható savanyú leszorító műanyag rács. Én ez utóbbit használtam, és igen meg voltam velük elégedve.
A káposztára:
- 6 dkg só
- 1 kávéskanál őrölt fehérbors
Felöntőlé 3 literhez:
- 2,7 liter víz
- 3 dl 20%-os ecet
- 30 dkg só
- 2 ek mustármag
- 2 ek koriandermag
- 1 ek feketebors
- (lehet bele babért is tenni - én nem tettem)
- 10 szem borókabogyó
- 1 dkg citromsav
- 1,5 dkg Nátrium Benzoát
- 10 dkg cukor
- (borkén, timsó nem volt - hát azt nem tettem bele)
A felöntőlevet felforraltam és hagytam kihülni.
A káposztát leveleire bontottam, hogy a vastag ereket ki tudjam belőle szedni. Ezek a paprikák nagyon kicsik, ezért kénytelen voltam egészen finomra szeletelni a káposztát. Megsóztam és meghintettem a fehérborssal - így legalább lesz valami csípős is a savanyúban. Alaposan összekevertem, majd megzúztam-tömörítettem az edényben.
Ennek kellett bő 2 óra pihenő, hogy a levét kiadja. Kétszer megforgattam és újra csömöszöltem ezalatt.
Amíg a káposzta a leve eresztésével volt elfoglalva, kicsumáztam a paprikákat. Hát nem irígylem, aki ebből 10 kilót akar eltenni! Szerencsére van egy kis dinnyefarigcsáló szerszámom, amivel golyókat lehet faragni a sárgadinnyéből. Ez az eszköz éppen belefért a paprikába, vele ki lehetett kapirgálni a magokat (persze kávéskanalat is használhattam volna, de ez csak most jutott eszembe:). A kápiát felszeleteltem 1 mm vékony karikákra.
Mire végeztem a csumázással, a káposzta is kiadta a levét. Alaposan kicsavartam, hogy minél kevesebb jusson a paprikákba. Minden egyes paprikát megtöltöttem jó szorosan a káposztával. A befőttes üvegek aljára egy pár meggyfalevelet tettem, majd beleillesztettem a paprikákat a befőttes üvegbe.
Kérdezhetitek, minek vannak a pálcikák beleszúrva a paprikába?
Kettős előnye van az ilyetén kezelésnek:
- Elsősorban egy luk lesz a paprikán a legtetején, ahol majd könnyebben kimegy a levegő, amikor feltöltöm a lével.
- Másodsorban segít az üvegen belüli elrendezésben, hogy minden paprika a káposztás felét mutassa kifelé. Nem vagyok kreatív személy, de a jó ötleteket szívesen felhasználom.
Amikor megtelt egy üveg, leszorítottam, hogy ne ússzon fel a paprika a lében.
A paprikák mosolyát a kápiaszeletek és két szem bors segítségével varázsoltam oda. Csak arra kell ügyelni, hogy kicsit belenyomjuk a bors szemet a káposztába, ki ne essen, amíg az üvegbe kerül. Ezt a trükköt almapaprikával is meg lehet csinálni és remek ajándék lesz belőle!
Az üvegeket felöntöttem a hideg lével és a bambuszpálcika segédletével kilyuggattam a makacsabb paprikákat, hogy minden levegő távozzon belőlük. A kupakot rátéve még fel is borítgattam minden irányba az üvegeket, mielőtt a kamrapolcra tettem. Kell neki vagy két hónap, mire jól összeérik.