Persze, ha kakas, akkor meg pörkölt :) Ami fontos: az öreg baromfi finom baromfi! Ha elég sokáig rotyog, akkor felér akár egy orjával is, netán egy marhaszeggyel? Na ne túlozzunk, kezeljünk mindent a helyén.
Történt, hogy le kellett futni a bótba egy sercliért, mert kovászos uborka készítése forgott fenn és egy ideje nincs itthon rendes kenyér (bár ÖregSam receptjét olvasva, legközelebb meg kéne próbálnom elcsenni feleségem rozskenyerének serclijét). Akkor már hozok házi tejet is, meleg van - kell az aludtej! Igenám, de a napokban próbáltam a locsoló rendszert reparálni, de több volt a vágás rajta, mint egy disznón az ügyetlen böllér kezében. Szóval rézcső is kell. Telefon a feleségtől: ha már lenn vagy, hozz sárgadinnyét, meg őszibarackot. Esetleg vajat. Hazai lánc: őszibarack persze már nincs. felcsípek egy recés sárgadinnyét (később megkapom, miért nem gerezdeset vettem), vaj van, láttam otthon nézegette az élesztőt - hát azt is betettem egyet. A hentes egy nénikének nagyon ajánlgatja, hogy vegyen tyúkot, felvágja. Persze a nénike marhaszegyet szeretne. Sorrakerülök. Már szemeztem egy fél tikkal - "ezt kérem!". Innen már csak a gazdaboltba kellett menni gomba elleni permetszerért - hátha a hosszú hétvégén permetezni akad kedvem (nem akadt). Szóval a sercli egy többezer forintos túrába torkollott, viszot eredményezett egy tyúkot. Egy felet.
Ebből pedig Újházi tyúkleves lesz, akárki meglátja. Emitt jönnek az instrukciók néhány képpel illusztrálva.
Hozzávalók fél tyúkhoz (4-5 személyre):
- Fél tyúk - ha lehet, tanyasi, mert minden gasztroblog ezt szajkózza. A hentes majd megnyugtat, hogy ez bizony tanyasi ... A tyúk számomra akkor is ízletes, ha baromfitelepről jött, mint kivénhedt tojó.
- 3 nagy sárgarépa
- 2 gyökér
- kis zeller (csak levél volt - ezért nem húzok fel egy egész gumót!)
- csokor száras petrezselyem (amit a gyökéren találsz)
- kis karalábé
- 15 dkg mirelit zöldborsó (most éppen nincs friss)
- 15 dkg fagyasztott spárga (milyen jó. hogy eltettük?)
- 15 dkg karfiol (most nem tettem bele)
- 1 paprika, 1 paradicsom
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 kicsi fej hagyma (most jó, hogy kicsi termett csak :)
- 10 dkg gomba (most nem használtam, nem mindenki szereti)
- pár levél kelkáposzta (ez meg nem volt itthon) vagy 6-7 kelbimbó
- Fűszerek: Só, bors, szerecsendióvirág, szegfübors, sáfrány(os szeklice), pici gyömbér
A tyúkról letisztítottam a hájat - jó lesz kisütni baromfizsírnak, és nem kell a levesről szűrögetni (ok, villával lekapkodni, de erre még visszatérek!). Szétdaraboltam nagyobb egységekre úgymint mell, hát, felső és alsó comb, szárny. Ezekről a szárny kivételével lenyúztam a bőrt. A fűszerek egy teatojásba kerültek, ne kelljen vadászni a végén. Ha figyelmesen nézed, a szerecsendióvirág csirkelábat formáz!
Az egészet a bőrökkel, a karalábbal és a zellerlevéllel együtt beletettem egy nagy fazékba, felöntöttem 3 liter vízzel és feltettem a tűzhelyre. A fazék mellett egy jó barátunk ajándéka, egy egész doboz sáfrány! Már 15 éve csipegetek belőle, de úgy tűnik, a gyerekeim örökölni fogják. A sáfrány nagyjából a legdrágább dolog súlyra mérve, ami nem meglepő, hogyha belegondolsz, hány krókusz virág bibéjét kell kicsipkedni, hogy 1 uncia összejöjjön!
A zöldségeket hámoztam, daraboltam:
Mint aki jólvégezte dolgát, elmentem ejtőzni egy sort. Mintegy 4 órát hagytam gyöngyözni, amikor beletettem a gyökeret, sárgarépát. Újabb fél óra, és megkapta a zöldborsót a spárgával:
Ekkor egy kis lábasban kifőztem egy jó adag cérnametéltet (8 tojásosat!), és kiültünk feleségemmel a teraszra egy kései ebédre (a kutya is boldog volt a csontokkal, bőrökkel):
Jó étvágyat!
U.i.: Másnap elővettük a hűtőből a maradékot, hogy ebédeljünk belőle. A tetején úszkáló zsírkarikák fittyet hánytak a villának - átslisszoltak a fogak között. Szóval van olyan zsiradék, amit nem tudunk villával eltávolítani a levesről :(