Vendégposzt - Anica
اعلی درجے کی اراکین
(Segítek: a cím az étel neve egy Pakisztánban és Indiában beszélt nyelven )
Szeretem a kihívásokat, még ha némelyik fáraszt is egy idő után. Alapból viszont adrenalinfröccs-függő vagyok, imádom a lehetetlen megcsinálni, nem érdekel, ha utána két napig sem agyam, sem testem nem pörög négyesben, csak éppen alapjáraton duruzsol.
Nos a kihívó: nézzük csak.. (nem, PO, most nem a dekoltázsomról van szó, hanem személyről…) kedves „kollegám” úgy gondolta, a legjobb téma az övé. Kicsit kiszólt dicsekvés közben erre az általam a lelket gyógyító homeopátiás étkek témakörébe soroltra. Persze, sosem bírom megállni, hogy ne vegyem fel a kesztyűt.
Lássuk csak, lehet-e posztot írni arról az ételről, amit bizonyára sokan gyerekkorunk óta ismerünk, bár ritkán jut eszünkbe, de akkor rám például elemi erővel hat az érzés: kell nekem!
Az étel, ami gyors, egyszerű és finom, ami megbolondítja az érzékeimet, amit harapok, tépek és imádom az illatát, az ízét. Az étek, amit lesajnálni nem hagyok. Aminek a nagyonszupertitkos receptjét közreadom. :-)
Nem egy elválasztó diétás kaja: szénhidrát alapon némi növényi anyag, nem kevés zsiradékkal. Só nélkül, jó sósan, szegedi pirospaprikával megszórva, hagymával, paradicsommal, paprikával, fokhagymásan – egyszóval gombócartúri magasságokba emelkedve bárhogyan.
Az előkészítés természetesen fontos. Először a pszichés.
A világ egyik legjobb dolga, amikor kinn ülsz a teraszon, a hirtelen feltámadt nyáresti szél kifújja az agyadból a gondolatokat és utánanézel a kavargó cigarettafüstnek, egy mélyről jövő sóhajjal. A harmadik szál után, este ¾ 11-kor az ember lánya száraz, kiégett aggyal már csak vegetál, de megpróbálja magában meglogisztikázni, hogyan is fogjon neki.
Ha ez megvan, jöhet a megvalósítás.
Illetve jöhetne, de először pár szót a pozitív élettani hatásokról a fő alkotóelem tekintetében (forrás: dietetika.info.hu), csak a kiegyensúlyozott tájékoztatás érdekében, hogy ne csak a „fúj, szénhidrát” vonalat gondoljuk végig:
- A glükóz garantálja a megfelelő agyműködést. Egy átlagos felnőtt agya naponta körülbelül 140 grammnyi glükózt használ fel, ami a napi cukorfogyasztásunk felét teszi ki.
- biztosítja az izmok energiaellátását
- A sejtek külső burkában jelenlévő összetett szénhidrátok nem csak a sejt mechanikai védelmében, de sajátos anyagcsere- és védekező mechanizmusában is részt vesznek
- szérumfehérjékben (vér) és hormonokban is megtalálhatóak
- az összetett szénhidrátoknak emellett szerepük van az immunanyag képzésben (a nyálkahártya váladékában vannak jelen), a véralvadás gátlásában (heparin), a kalcium-anyagcserében, ezen keresztül a csontosodási folyamatban is.
- kedvezően befolyásolják az agy érési sebességét fejlődő korban.
- az anyatej szénhidrát tartalma segíti a megfelelő bélflóra kialakulását csecsemőkorban, mivel prebiotikumai táplálják a vastagbélben megtelepedő probiotikus sejteket.
No, az oktatóanyag áttekintése után lassan tényleg elkészíthetjük azt a késői vacsorát, aminél jobbat most nem tudnának elémtenni semmilyen ***********-os étteremben.
Mindenki felkészült? Én szóltam.
Nagyon figyeljetek, mert csak egyszer mondom el!
Lábasban, vagy serpenyőben zsíron apróra vágott vereshagymát szép, aranysárgára dinsztolok. Amikor már tündöklik és az íze az agyamba kúszva megnyomja a kis piros csengőt, egy nagy karéj kenyeret jobb kezembe véve hirtelen mozdulattal belefordítok, jól beletunkolok, hogy hagyma is ragadjon rá dögivel, majd a kenyeret a hagymás zsírból kivéve széles, kéjes vigyorral a képemen beburkolom :-D
Mindig repetázom :-D
Na, ugye, hogy a zsíroskenyér is megér egy misét? :-D