A csilipaprika nem igazán karácsonyi étel, de azért mindenkinek Boldog Karácsonyt Kívánunk!!! A kacsa már pirul, a csirkemell is elkészült.
Feleségem hozott nekem Peruból eredeti perui csilipaprikákat (fõleg szárítva, de volt egy pár friss is).
Még egyszer se próbáltam ki, hogy készítenek paprikaszószt délamerikában a szárított csilikbõl, pedig a Mole szósz például nagyon híres Mexikóban. Az Aji fajták (Capsicum Baccatum - bogyós gyümölcsű) tipikusan Chile és Peru paprikái, és sokat szárítanak belõle télire.
Úgynevezett domesztikált paprikák (Bolíviából telepítették át), mert azon az éghajlaton évelõ növény - nem kell évente újra vetni :)
Itt volt hát a lehetõség, hogy szárított - nem nagyon csípõs - csilikbõl készítsek egy paprikaszószt.
Az Aji család jellemzõje, hogy mindegyik gyümölcsaromájú (na jó, van azért kivétel is, pl. Aji Charapita). Én magam is készítettem a friss bogyókból sokféle szószt az elmúlt 8 év alatt (amióta csilivel játszom).
Az Aji Amarillo a perui konyha zászlóshajója, már az õsi Peruban is termesztették. A név "sárga csili"-t jelent, bár ez csak a megfõtt változatra igaz, mert a termés narancssárgára érik be, míg az Aji Colorado "piros csili"-ként ment át a köztudatba, bár barnáspirosra érik be.
Most megmutatom, szerintük hogy kell elkészíteni a szárítottat. Használtam hozzá:
- 10 dkg szárított Aji Amarillo (SHU 20k-50k) paprika
- 10 dkg szárított Aji Colorado (SHU 10k-30k) paprika
- 20 dkg frissen szedett Aji Crystal (SHU 30k-100k)
- 2 dkg frissen érett Cayenne bors (ami egy hosszú és vékony csili...)
- 1 ezüsthagyma (lusta voltam mogyoróhagymát pucolni)
- 1 ek római kömény
- 3 ek koriandermag
- 3 ek mexikói oregano
- 2 dl napraforgóolaj
- 2 dl víz
- 4 tk paradicsompüré
- 3 dkg só
- 1 g NaBe
A szárított csiliket meg szokták kicsit pirítani, de én ezt most elhagytam, és ollóval darabokra vágtam a fazékba. A jövõre gondolva elmentettem belõle sok magot - hátha kicsírázik. A friss csiliket és a hagymát a késes aprítóval és az olajjal krémmé daráltam.
A száraz fûszereket kávédarálóban porrá õröltem. A megdarált hagymás csilit feltettem dinsztelni, az aprított száraz csilit viszont két deci víz társaságában lefedve lassú tûzön rehidratáltam.
A feláztatott csilit megdaráltam a késes aprítóban, majd hozzákevertem a dinsztelt hagymás alaphoz a paradicsompürével. Beleborítottam a fûszereket és megsóztam kicsit. vagy 20 perc fõzés után hozzáadtam a nátrium benzoátot, hogy ne forrjon meg a késztermék. Végül botmixerrel krémesítettem és a forró anyagot pici üvegekbe töltöttem.
Már csak a cimkézés maradt hátra:
Azóta persze meg is kóstoltuk: a római köménybõl tán kevesebb is elég lett volna, de így egy igazi délamerikai aromával ízesített citrusos paprikakrém lett.