Elfogyott a félfehér búzakenyérlisztem (BL112), meg a sima is. Írány a Szabó malom viszonteladója a kispiacon. RL90, RL190, BL55, BF55 volt, de BL112 aka félfehér liszt nem.
Volt viszont BL120, ami azért nem sokban tér el a félfehértől, de félbarnának hívják. Sajnos az összetevők nem szerepeltek a csomagoláson, de úgyis sikérrel erősítem a kenyereimet.
Elsőre csak egy kisebb kenyérhez gyűjtöttem az összetevőket, hogy kipróbáljam ezt a számomra új lisztet. Tulajdonképpen csak a BL112-t cseréltem BL120-ra a receptben:
- 250g Világos rozsliszt (RL90)
- 250g Félbarna búzakenyérliszt (BL120)
- 350g sűrű rozskovász tk. rozsliszt-ből (RL190)
- 50g búzasikér
- 25g só
- 7g élesztő
- 500mg Aszkorbinsav
- 2g cukor
- 6 dl víz
- 1 ek kukoricadara
- kenyérsütő kő
A liszteket és a sikért kimértem és beleszitáltam a keverőtálba. A keverőtálat mikroba tettem 40 másodpercre a lisztekkel, hogy felmelegítsem (hideg van a spájzban). A sütőt begyújtottam, maximumra vettem, a kenyérsütő követ pedig betoltam alulra.
Az élesztót a pici cukorral és egy kanál liszttel felfuttattam, a kovászt csak megcsodáltam, milyen szép erőteljes :) A keverőgép dagasztószárával összedolgoztam a lisztekkel az élesztős vizet és a kovászt. Még annyi langyos vizet tettem hozzá, hogy kemény kenyértészta legyen. Ezt dagasztotta a gép 5 percig, hozzáadtam a C vitamint és a sót a tésztához, majd még 25 percig dagasztottam, miközben persze megetettem a lerabolt kovászt. Ekkor kivettem a keverőszárat picit kiolajoztam a tészta körül a keverőtálat, hogy könnyebben ki tudjam venni. Hagytam pihenni a tésztát egy órát. Szépen összeállt egy likacsos rugalmas tésztává.
A szilikonlapra borított tésztát tenyérrel kinyújtottam, majd meghajtogattam jó sokszor. A lapátra szórtam egy vékonyka réteg kukoricadarát, amiről könnyedén becsúszik a tészta a sütőkőre, és oda se sül. A tésztát végül áttettem a péklapátra, amit letakartam egy ruhával, és melegre helyeztem kelni. Bevetés előtt vajas késsel bevagdostam.
A sütőkő közben elérte a 240C fokot, ami ennél a sütőnél elég szép teljesítmény! Bevetettem hát a kenyeret, amit alaposan megspricceltem vízzel. Kb. 30 percig ment a sütő maximumon, amit néha spricceléssel gőzösítettem. Ekkor levettem 160C fokra és még 20 percig hagytam dolgozni.
Ezt már ki lehetett venni, és kitenni a hidegre, hogy kihüljön. Így a feleségem se szelte meg forrón ...
Reggelire vágtam a már megkezdett kenyérből magamnak is egy szeletet, amit sok vajjal megettem.
Konklúziója nincs a tesztsütésnek, mert nem látok semmi különbséget a BL112-es liszttel készült kenyér és eközött. A bélzete kicsit könnyebb, de ez inkább köszönhető a sok hajtogatásnak.
Meg kéne próbálnom már búzalisztből csinálni kovászt - akkor játszhatnék a fehér kenyérrel. A családom viszont teljesen rozskenyérfüggő ...