Csütörtök van, gyorsan végigjárom a négybetűsöket, hátha van valami, ami éppen érdekel.
Persze, hogy van! Lecsaptam 3 tégely akciós túróra, és már el is döntöttem, hogy ebből még ma túrós batyu lesz! Különösen, hogy ki akartam próbálni, milyen a gyermelyi liszt kelttésztának, mivel magasabb a sikértartalma, mint az átlagos liszteknek (11,2%). Vajból is vettem két kilót (1700Ft/kg), mert az nálunk gyorsabban fogy, mint Wakánál a szénhidrák :)
Hazaértem, és gyorsan össze is szedtem a hozzávalókat (a gyerekek jönnek ebédre a babos gulyásra, jó lesz ez második fogásnak).
- 70 dkg liszt (most gyermelyi)
- 3 dl teljes tej
- 1 db XL-es tojás (82g és tavasztól gyakran ikersárgája van - most nem volt)
- 6 dkg puhított vaj (mikroban)
- 6 dkg cukor
- 3 dkg friss élesztő
- 6g só
- 1 tojás + 1 ek tej a kenéshez
A túró töltelékbe:
- 75 dkg félzsíros túró
- 13 dkg zsíros tejfel (3 nagy evőkanál)
- 10 dkg cukor
- 5 dkg búzadara
- 2 biocitrom lereszelt héja
- 1 citrom leve
- 1 db XL-es tojás
- 1 ek vaníliakivonat
Milyen jó, hogy két robotgépünk van a konyhában. A masszívabba beleszitáltam a lisztet, miközben meglangyosítottam a cukorral elkevert tejet. Ebbe a tejbe belemorzsoltam az élesztőt és ezalatt felmelegítettem a szitált lisztet a mikróban. A lisztbe beleütöttem a tojást és beleöntöttem a felpuhított vajat is, nomeg megsóztam.
Amíg a gép eldolgozta a vajat és a tojást a lisztbe, a másik gép táljába tettem a túrót, meg a tejfel egy részét. Beleszórtam a cukrot és hozzáadtam a vaníliakivonatot. Ráborítottam a grízt és adtam még tejfelt hozzá, mert kevésnek itéltem. Végül belekapirgáltam a kis dobozkából a fagyasztott citromjhéjreszelék felét. A dobozka ugyanis 4 citrom héját tartalmazza.
Felfutott az élesztő a langyos tejben, így beleöntöttem a tésztába mindenestül. Ekkor már szépen kavargatta a másik gép a túrótölteléket, amibe belefacsartam egy citromot, hogy még pikánsabb legyen. 15 perc alatt gyönyörű kelttésztát dagasztott a gép. Nem ragadt, elvált az edény falától. A túró is elkészült.
Mindkettőt félretettem 30 percre - a tésztát keleszteni, a grízt a túróban pedig megdagadni. A tésztát megszórtam pici liszttel, és letakartam. Fél óra alatt háromszorosára dagadt. Ki is borítottam a kilisztezett gyúródeszkára, kinyújtottam 1 cm vastagra. Eredetileg négyszögletesre kéne nyújtani, de nekem az nem szokott sikerülni. A bekenésre előkészített tojást felvertem az evőkanálnyi tejjel, a tésztát pizza(szelet)vágóval 10 cm körüli négyzetekre kockáztam, és a vágás mentén a tejes tojással megkentem (így jobban összeragad majd, amikor összecsippentem).
1-1 púpos evőkanálnyi túrótölteléket halmoztam a négyzetek közepére. Az átlós csúcsait összecsíptem, az így keletkezett éleket pedig összeragasztottam, hogy ne csurogjon ki töltelék. A sütőlapra ragasztottam pici vajjal egy sütőlapot, és teleraktam a batyukkal. Amilyen mázlim volt, pont megtelt! A batyukat a maradék tejes tojással megkentem, és 10 percig utánkelesztettem. Ment a 190C fokos sütőbe 40 percre. Majdnem kidagadt a tészta a sütőlapról ...
Már csak akkor jutott eszembe, hogy fényképezni is kellene, amikor kivettem a sütőből és elkezdtem széttépkedni.
A tésztája csodaszép és foszlós lett, ez a gyermelyi liszt jól teljesít. Valószínűleg remek pizzatészta alapanyag, és gyúrt tésztának is el tudom képzelni. Ha lenne BL112 is, akkor nekem remek kenyérliszt volna.
Tanulság:
1, Nagyobb négyzeteket kell vágni, hogy sokkal több töltelék mehessen bele. A lassú töltögetés se segít, mert közben dagad a tészta :)
2, 60 dkg túrót tudtam csak beleszuszakolni. Viszont másnap lapjában kettévágva és további tölteléket beletéve, mikroban felforrósítva csodás, friss batyut kapunk - immáron elegendő töltelékkel!