Feleségemmel elmentünk vásárolni. Ez nagyon ritka alkalom, hogy együtt megyünk, de a solymári új Li..-t meg kell nézni, milyen lett!
Persze, ha már arra járunk, ott egymás hegyén-hátán vannak a négybetusek, így mindet végig kellett nézni. Az egyikben illatos és gyönyörű zöldpaprikát árultak lecsópaprika néven, de az olyan volt, hogy csakis tölteni szabad! Igazi paprika illat (kiderült, hogy szentesi a drágám), szép nagyok és nem is drága. Két zacskó velünk jött.
A gyerekek jönnek Anyák napjára, gondoltam a töltött paprika jó ötlet. Használtam hozzá:
- 75 dkg bekevert töltöttkáposzta tölteléket (kimaradt a legutóbb, lefagyasztottam)
- 12 dkg rizs (hátha nem lesz elég a hús)
- 1 l húsleves alap
- 2 ek házi bio vegeta aka "Leves lelke"
- 1 tk pirospaprika (Farkas András féle)
- 10 db zöldpaprika (TV: tölteni való)
- 1/2 l passata, mert azt is el kell fogyasztani
- 7,5 dl házi paradicsomszósznak eltett darabos SanMarzano paradicsom
- 1/4 zellergumó (még a tavalyi, amit most szedtem fel a kertben)
- 1 tk görög BBQ fűszerkeverék
- 1 csapott ek liszt
- 1 ek olaj
- 1 csapott ek cukor
Meglepően kevés összetevő, de a töltelék már kész volt :)
Mivel nem volt kedvem friss húslevest főzni, ezért egy lefagyasztott alaplét használtam. Ebbe beletettem a Leves lelkét (tetszik az elnevezés), ami aszalt gyökér, karaláb, sárgarépa, zellergumó, petrezselyemlevél és zellerlevél együttese. Ezek kicsire lettek darálva, mielott az aszalóba tettem. A negyed zellert is felkockáztam, mert a paradicsom nagyon jó barátságban van a zellerrel! Kicsumáztam a paprikákat, és a csumákat is beletettem ebbe a leves alapba. Sokkal jobb lesz a szósz íze, ha benne fő a paprikacsuma is!
A kis serpenyőmbe beleszórtam a rizst szárazon, kicsit sóztam. Hozzáadtam a görög fűszert: ez nem árthat meg! Felforrósítottam, majd felöntöttem 2 dl forró vízzel. Ezután lefedtem, és hagytam pici lángon főni kb 18 percig. El is készült tökéletesre - már csak hülnie kell kicsit.
A fagyasztott tölteléket kiolvasztottam, a főtt rizst meg belekevertem (féltem, hogy a 75 dkg nem lesz elég a 10 paprikához), és jól eldolgoztam. Az eredeti töltelékben nagyon kevés rizs volt, anno inkább kukoricadarával egészítettem ki.
Egy formás kávéskanállal beletuszkoltam a tölteléket a paprikákba, le egészen a hegyéig. Picit púposra megtöltöttem, és csak 3 pici golyóra való töltelék maradt. Legalább azoknak is jut, akik nem szeretik a főtt paprikát.
Ezalatt megfőttek a csumák és a bio vegeta, leszűrtem hát a leves. A nagy fazékba visszaöntöttem a leszűrt lét, majd belepakoltam a megtöltött paprikákat. Harminc perc csendes főzéssel el is készült a paprika. Kicsit kidudorodtak, de nem szakadtak szét - elég volt a plusz lé, amit a töltelékbe belekanalaztam az elején.
A darabos paradicsombefőttömbe beleszórtam kis cukrot, majd botmixerrel eldolgoztam. A paprikák közé betettem a három golyócskát is, főjenek meg - legalább lesz paradicsomos húsgombóc is. Mire mind elkészült, kivettem a léből, félretéve, amíg a paradicsomszószt befejezem.
A kis serpenyőbe most az olaj ment, amit megtetéztem egy kis liszttel, mert én pici rántást mindig teszek a szószba. Hozzáadtam a pirospaprikát is, majd lehűtöttem. Ezt végül felöntöttem egy kis paradicsomlével. A fazékba ment a paradicsom sürítmény, a passata és a rántás is, amit összefőztem.
Ebbe a paradicsomos szószba visszatettem a paprikákat és a golyócskákat és összeforraltam az egészet.
Szép sűrű szósz lett!
Feltettem 3 szem krumplit hámozva, felkockázva sós-köménymagos vízbe főni, mert én szeretem a krumplit a paradicsomszószban. Azután megettük anélkül, hogy kép készült volna ...
Persze azért rajtam nehéz kifogni!