A helyi négybetűsben láttam meg ezt a vastag oldalast. Volt rajta zsír is rendesen, de azért csábítónak látszott - hazavittem hát.
Mivel még tél van, lusta vagyok kihámozni a mozdonyt a kabátjából, ezért kicsit utánaolvastam, milyen hőfokon illik szuvidálni az oldalast.
Hogy egy kicsit nehezítsem a dolgomat, nedves fűszerezést választottam hozzá:
- 2 kg sertés oldalas
- 1 lilahagyma
- 1 kis fej fokhagyma
- 1 ek Worchestershire szósz
- 1 ek A1 marinád
- 1 ek HP szósz
- 1 ek Thai BBQ szósz
- 1 ek saját Acho csiliszósz
- 1 ek Sweet&Smoky sótlan fűszerkeverék (barna cukor, füstölt paprika, chipotle chili, szárított paradicsom)
- 1 ek só
Egyes receptek arra biztatnak, hogy szedjük le a csontokat takaró vékony hártyát, de én lusta vagyok, ezért csak sózással kezdtem. Kimértem a szószokat egy kisebb tálkába és összekevertem. Megszórtam a húst a száraz fűszerkeverékkel, amit azután beledörzsöltem. A "Sweet" jelző jelen esetben NEM a csípősségmentes állapotot jelentette...
Az apróra kockázott lilahagymát sóztam és kis balzsamecettel lágyítottam. Kicsit pihentettem, majd belekevertem a szószok arzenáljába. Belenyomtam a fokhagymát is.
A húsokat rendesen bepacsmagoltam ezzel a keverékkel, és beletettem a vákuumzacskóba. Eligazítottam, hogy egyenletesen érje majd a hő mindkettőt. Végül a vákuumozó masinával kiszívtam belőle a levegőt (egy kis szósz is kiment, de az még belefért a gép tartályába). Természetesen itt vákuumról szó sincs, a rugalmas zacskóból legfeljebb csak a levegőt lehet kiszívni, de a nyomás ugyanakkora benne, mint körülötte.
Feltöltöttem a habszivaccsal szigetelt fazekamat desztillált vízzel, rászereltem a szuvidáló masinát és belesűlyesztettem az oldalasokat.
A géphez tartozik applikáció is okostelefonokra, amivel beállítottam 72C fokot, valamint 26 óra főzési időt. Ez utóbbi ugyan nagyon soknak hangzik, de abszolute semmi dolgom nincs vele, amíg fő!
Másnap azután csiripelt mind a gép, mind a telefon, hogy kész az étel.
Az egyik zacskót jeges vízbe tettem, hogy azonnal lehűtsem - csak később szándékoztam elkészíteni. A másikból viszont kiöntöttem a szaftot egy jénai tálba: volt benne rendesen, hisz a húsból is kijön sokminden (víz, kollagénok, zsír) és tányérra tettem.
Az oldalast szétválasztottam a zsírréteg mentén, és azzal felfelé tepsibe tettem. A maradék helyet két nagyméretű krumpliból vágott hasábokkal töltöttem ki, amit picit fűszereztem őrölt rozmaringgal, sóval és csepp olivaolajjal. Így, ahogy volt ment a sütőbe 180C fokra. Amíg sült, a lementett szószt botmixerrel krémesre turmixoltam.
Szépen kisült a további zsiradék is a húsból, be is falatoztuk ketten.
A villakép szépen illusztrálja, mennyire foszlós lett a hús.
Pár nappal később jelentkeztek a gyerekek, hogy jönnének, ezért elővettem a másik darabot a "csodahüttőből". Most egy kicsit másféle krumplit akartam hozzá készíteni:
- 1,2 kg Cherie (kifli-) krumpli
- 3 méretes vereshagyma
- 2 ek kacsazsír
- 1 ek olivaolaj
- kevéske Sültkrumpli fűszerkeverék
- só
Feltettem sós vízbe főni a krumplit hajában. Amíg az főtt, a hagymákat 12 darabra vagdostam. Kikentem egy jénai tepsit a kacsazsírral, le ne égjen benne a krumpli (meg amúgy is jó egy kis zsír a krumplin). Beleszórtam a hagymadarabokat.
A megfőtt, hámozott krumplit feldaraboltam harapásnyi darabokra. Egy evőkanálnyi zsírt és olivaolajat összeolvasztottam. Belepakoltam a krumplit a tepsibe a hagymára, megszórtam egy kis fűszerrel, meglocsoltam az olajos zsírral és összeráztam, hogy jól elkeveredjen minden.
Egy másik tepsibe alufóliára tettem a zacskóból kivett, szuvidált húst és betoltam mindkettőt a sütőbe 180C fokra 30 percre.
A hús gyönyörűre sült:
A krumpli tán még szebb lett (amúgy ez a fajta krumpli elkészítés, amit a "Pékné módra"-nak hívnak).
A csontok között szétvágtam az oldalast a tálaláshoz. Szinte szétesett, pedig éles a késem.
Meg is ettük mind.
A szuvidálás előnye, hogy a hús gyakorlatilag kész volt, csak egy kicsi kérget kell rá sütni, amit lehet sütőben, de grillen is. Az ízek remekül beépültek a húsba, ez a krumpli meg a kedvencem :)