Asztalos Lacival a kedvenc kávézómban szoktam összefutni esténként. Bár a törzsközönség gyakran összejön az Egységben, legfeljebb egymás keresztnevét tudjuk, ehhez ragasztunk valamilyen ragadványnevet. Így lett szabó Józsi, aki tényleg szabó, debreceni Imi, buszos Feri, meg a Vasutas - akinek még a keresztnevét sem használjuk - szintén Józsi. Laci igazi jó kedélyű nagydarab magyar gyerek. Szeret jókat enni, nagyokat inni, és szeret az ételekről és a főzésről beszélgetni. Amúgy aranykezű mester, ki sem látszik a munkából, főként bútorokat készít és belsőépítészeti munkákat végez. Véletlenül se gondoljon valaki pozdorjából csavarozott konyhabútorra vagy szekrénysorra. Olyan fákkal dolgozik, sokszor a gugliban kell rákeresnem. (Tőle van a massarandubából készült vágódeszkám.) Nemrég például egy milliárdos súlyosan Jack Sparrow-függő gyermekének készített gyermekszobát. Egy kalózhajó hídját építette meg a szobában, kötélzettel, kormánykerékkel, ágyúval. Szóval, nem fabrikettel gurigázik. Mikor talákozunk, elmesélem neki, mit főztem éppen és tippeket adok, mit főzzön másnap. A bérelt műhelyében folyton ég egy hulladékfával táplált kályha (elég nagy hodály), a tetején pedig egy serpenyőben főzőcskél, mikor ideje engedi. Balaton-parti gyerekként a borászat, legalább is a borok a kedvenc témája. Gyakran hoz nekem könyveket a témában, mint a Pincétől az asztalig vagy a Balatoni borgasztronómia. (Ez utóbbiról majd még bővebben szólok.) Legutóbb aztán egy ritka kinccsel lepett meg. Özvegy Jakab Mihályné, született Karácsony Vilma könyve, azaz Vilma néni háztartási tanácsadója. A mű a háztartási-háztáji tudnivalók mellett szakácskönyv is egyben.
1956-ban jelent meg először százezer példányban és hihetetlen gyorsasággal elfogyott. Az októberi események miatt az újabb kiadás csak 1958-ban jelent meg, immár kibővített formában, Vilma néni újabb háztartási tanácsadója címmel.
A könyv kitűnő korrajz, remekül el lehet általa képzelni, milyen lehetett az élet hatvan évvel ezelőtt. A tanácsok többsége ma már megmosolyogtat minket, ettől függetlenül élvezetes olvasmány. Arról nem is beszélve, hogy jó pár olyan receptet találtam, amelyet eddig hiába kerestem. (Nem mintha gondban lennék az Internetes keresők használatával, csak éppen még a keresett étel nevét sem tudtam, a leírásból jöttem rá, hogy éppen arról van szó.)
Szemezgessünk a tanácsok közül:
- A főzést tanulni kell, mert aki nem tud főzni, annak a jövedelem mindig kevés, sok anyagot elprédál, kidob, amiből tudással, leleményességgel még valami jó, tápláló, fogyasztható étel készülhetne. Pl. a leveszöldséget, amiből a rántottszelet készül (?), a birsalma vagy a barack letisztított héját annyi vízben, amennyi ellepi, megfőzzük, aztán szitán átpasszírozzuk, kenhetjük kenyérre, süteményhez is jó.
- Az otthonodban mindig rendes légy, legyen konyhakötényed.
- Meglátszik rajtad, ha a tejpiacon árulsz, milyen tiszta gazdasszony vagy (ne ronggyal kösd be a tejfölöscsuprot, ne rongyba kösd a túrót).
- Ha napodat gondosan beosztod, mindenre van időd. Ne állj sokat a tükör előtt, nem kell a kapuban, meg a kútnál sokat beszélgetni, elkésel az ebéddel és nem tudod elvégezni a munkádat.
- A konyhában sokat meg lehet menteni takarékossággal, anyag- és időbeosztással. A dolgozó nőnek nehéz a háztartás gondja, de ha úgy könnyít magán, hogy mindjárt feljegyzi, ami kifogyott, fűszerféle. zöldség, tojás stb. és napi munkája közben bevásárol vagy vásároltat, akkor nem kell otthon sóhajtani, hogy nincs ecetem, cukrom, sóm, tojásom, zsírom stb.
- Légy barátságban a fakanállal, mert aki szeret főzni, az tud is. Légy őrzője a saját és férjed jövedelmének, ne hulljon ki az ujjaid közül még egy kásaszemnyi érték sem. Amit fel lehet használni, arra nagyon vigyázz, mert háztartásodban te általad intéződik el jobb vagy rosszabb anyagi léted.
- Kezed, körmödalja mindig tiszta legyen. Főzni, tésztát gyúrni, dagasztani ne indulj lavorban mosott kézzel. Öntsd le tiszta vízzel és ne a törölközőbe, hanem az edénytörlőbe töröld.
- A friss húsokat pár napig frissen tarthatjuk, ha egy napig hideg helyen, pincében vagy kútban tartjuk, másnap tiszta, hideg vízzel jól megmossuk, edénytörlő ruhával szárazra töröljük, aztán újra hidegre tesszük. Három napig is eláll így, de azért vigyázzunk, nézzük meg, készítés előtt pedig ecetes vízzel mossuk át.
- Melegítés előtt szedd le a tejről a pillét, mert melegítésnél zsírszemecskék képződnek a tej tetején és az elolvadt pille gusztustalan.
- Ha mindig egyforma, jó feketekávét akarsz főzni, mérj ki 3 dkg Pátria- vagy más márkájú kávét, tégy hozzá két karika pótkávét, 1/2 liter vízzel tedd fel, ha jól elfőtte a habját, kész. Ne öntsd le hideg vízzel, amikor levetted, anélkül is lehiggad.
- A tűzhelyet, ha nem vasporozod is mindennap, keféld le vizes kefével, ne legyen pecsétes és ne dongják a legyek.
- Legelső dolgod legyen minden evés után a mosogatás, sőt, ha ügyeskedsz, főzés közben is elmoshatod a felesleges edényt. Ne forró, de jó meleg vízben mosogass. Az öblítő víz is meleg legyen. Megmutatja az edénytörlő, hogy milyen tisztán mosogatsz. A rosszul mosott edény szégyen. Az összegyűjtött mosatlanra gyűlnek a legyek. A mosogatórongyot tiszta meleg vízben mosd ki, terítsd ki és szárítsd meg. Bűzös, piszkos ronggyal egészségtelen mosogatni. Este inkább egy kicsit később feküdj le, ne hagyj mosatlant másnapra.
- Ha nincs fürdőszobád, legyen a lakásodban külön egy elkülönített mosdósarok, ahol legalább egy kis fürdőkád elfér (ülőfürdőkád). Ezt, ha nagyon akarod, meg tudod venni, 2-3 kanna víz elég bele. De ha csak egy lavorral tudsz elhúzódni egy függöny mögé, addig ne feküdj le, amíg meg nem mosakszol. A család minden tagja mosakodjon meg lefekvés előtt, így az ágyneműt is megkíméled.
- A szádra gondod legyen. Minden étkezés után kiöblítheted, de este és reggel kötelességed. Este fogkefével mosd meg a fogad, tovább ép marad, ha a rárakódott étel nem fertőzi meg. Rosszízű, szagos szájjal nem lehet élni.
- Ha éjszakára családodnak éjjeli edényt készítesz be, 1 dl tiszta vizet önts bele, ez szagtalanítja, lerakódás nem képződik a fenekén. Mindennap mosd ki és nem leborítva tartsd nappal. Éjszakára azonban fedd be valamivel.
- Ha a hangyák olyan helyen jönnek elő, ahol ételt vagy kenyeret tartasz, szórj oda 5-6 gerezd tisztítatlan fokhagymát és hagy ott hosszú időn át.
- Szükséges tudnunk, hogy legfontosabb tápanyagaink a fehérje, a zsiradék, a cukor, a vitamin és az ásványi sók. A fehérje az emberi szervezet alapanyaga, amelyből testünk - csont- és izomrendszerünk- épült. Fehérjét a húsban, tejben, tojásban, hüvelyesekben és a burgonyában találunk nagy mennyiségben. A zsír meleget fejleszt szervezetünkben és a szükséges erőt adja, A húsból, vajból, szalonnából kapjuk az úgynevezett állati zsiradékot. Növényi zsírt pedig az olajban (napraforgó, tökmagolaj stb.) találhatunk. A cukor is fontos, sőt nélkülözhetetlen tápláléka az embernek. A burgonyában, gabonaneműekben és hüvelyesekben találjuk nagy mennyiségben. A szervezet egészségőrei a vitaminok, távol tartják tőlük a betegséget, ezért olyan fontosak. Vitamint a gyümölcsben, zöldfőzelékben, tejben, juhhúsban és nyers májban találunk. Ásványi sóra is szüksége van szervezetünknek. A legfontosabb ásványi anyagok a mész, foszfor, vas, ezeket a tejben, tojásban, zöldségben és gyümölcsben találjuk meg.
Külön fejezetet kapott a sertéstartás. Megtudhatjuk, mivel etessük, itassuk a disznót, hogyan helyezzük el. Legjobb zsírsertés a mangalica, illetve a az angol cornwall-fajta, erős csontozatú, lelógó fülű, simaszőrű, fekete sertés, világosabb jegy nélkül. Ahol elsatnyul a mangalica, ott célszerű vele keresztezni, mert erőscsontú malacok származnak utána és nem lesznek tarkák, hanem egyszínűek, sötétszürke árnyalattal. Jó hústermelő az angol berkshirei-fajta sertés, ha fiatalon hizlaljuk, sok húst ad. Ha kifejletten hizlaljuk, sok zsírt is ad. A legjobb hússertés az angol yokrshirei-fajta, viszont gondos ápolást, bőséges takarmányozást, meleg, tiszta ólat igényel. Mint tenyészkoca igen jól megvan az udvaron, csendes, nem kártevő.
Leírja még a hizlalás és a sertésvágás módját, a bontást és van néhány recept is. Többek között a svábhurka, a hidegmájas, a csabai kolbász, fejsajt és dunsztban eltett fehérpecsenye készítését ismerhetjük meg.
Akad egy-egy nyúlfarknyi rész a szarvasmarha, a juh kerti tartásáról, a baromfiknak pedig elég hosszú szakaszt szentel. 20-30 db csibével, 8-10 db tyúkkal már ki van segítve egy 5-6 tagú háztartás. A poloska a legveszedelmesebb féreg, ezért azt ajánlja, 2-3 hetenként Matadorral porozzuk be az állatokat. A piacon vásárolt baromfit mindenképpen szórjuk be Matadorral és pár napra tegyük külön zárkába (sic!), azután engedjük a többiekhez.
A takarmányozáshoz is akad néhány jó tanács. Ha bármilyen állat véréhez jutunk, főzzük meg, úgy adjuk a baromfiak keverékébe. Gilisztát is gyűjtsenek a gyerekek, ezzel lehet pótolni a bogarakat. Baromfitenyésztésünk egyik leghasznosabb ága a pulykatartás, de csak nagy mezőn érdemes nevelni. Szorgalommal szedik össze növényeink épségét veszélyeztető rovarok milliárdjait. A leghasznosabb a bronz- és fehérpulyka. Megtudhatjuk még, hogyan lehet tömés nélkül libát hizlalni és a téli tojó tyúk milyen gondoskodást igényel.
A konyhakert berendezése és kezelése szintén megér egy fejezetet. A kertet olcsó, de jó kerítéssel kell körülvenni, hogy a baromfi és más jószág be ne juthasson. Minden talajon kertészkedhetünk, csak elég víz és trágya álljon rendelkezésünkre. (Moldova egyik riportkönyvében elhangzik az erre vonatkozó következtetés: "Szar nélkül szar a gazda.") A gazdag termést adó konyhakertet jól kell kezelni, földjét ősszel a fagyok beállta előtt hantosan fel kell ásni. Ezzel a munkával a szükséges trágyázást is összekapcsolhatjuk. Nyáron minél többet kapáljuk, annál jobban fognak növekedni a növények, így a talaj nedvességét is hosszabb ideig megtarthatjuk. A kertet osszuk négy részre, ún. forgóra. Az első részben a frissen trágyázott talajt kívánó növényeket termesztjük (paprika, paradicsom, uborka, dinnye stb.). A másodikba azok jönnek, amelyek az előző évben trágyázott földet kívánják (sárgarépa, petrezselyem, mák, csemege tengeri). A harmadik részben a trágyázott földet nem igénylő növényeket termesztjük (bab, borsó, fokhagyma, kapor). Az egyes forgók közül minden évben megtrágyázzuk ez egyiket, így három év alatt mindegyik kap trágyát, és minden növény számára megfelelő körülményt tudunk teremteni. A negyedik rész a palántanevelésre illetve az évelők (torma, spárga, rebarbara, eper) termesztésére szolgál. Ír még a másodvetésről (korai káposzta után őszi uborka), a köztes terményekről (paradicsom közé saláta), illetve a virágoskertben kialakítható kis fűszerkertről (petrezselyem, kapor, korai hagyma).
Szól a dughagyma és a magfélék termesztéséről. A dughagyma igen jövedelmező cikk, pl. egy 5X5 m-es területen két-három zsák dughagyma is terem, amely mindig jó áron értékesíthető.
Pár fejezetcím még a sokból:
- A gyümölcsfákról
- Kenyérsütés
- Sajt- és gomolyakészítés
- Tarhonyagyúrás
- Maradékértékesítés
- Szappanfőzés
- Mosás
- Nagytakarítási munka menete
- Különböző kályhatípusok és helyes kezelésük
- A fémtárgyak tisztítása
- Háztartási balesetek megelőzése
Eztán jön a II. rész, a szakácskönyv.
Csak nem most, mert már jojózik a szemem az apró betűktől és a kezem is fáradt a gépeléstől.