Osztálytalálkozóra igértem a vendégeknek a lecsón kívül roston sült tarját is. Gondolva a finnyásabbakra csirkefelsőcomb filét is tettem hozzá.
A mozdonyomhoz vettem egy öntöttvas sütőlapot is, ha netán nagyobb vendégseregletet kell etetnem. Egyik oldala bordás, a másik síma. Nos, itt volt az alkalom, hogy bevessem.
A húsokat az alábbi marinádba tettem másfél napra - azalatt biztos átjárja az íz a szeleteket.
16 vendégre készült:
A tarja
- 16 szelet tarja
- Saját fűszerkeverékem
- A1 pác
- A1 szósz
- Mustár
- Szójaszósz
- Worchestershire szósz
- Olivaolaj
- Cukor
Mennyiségeket nem tudok adni, mert menet közben kevergettem/ízesítettem a pácokat.
Először a tarjákat fektettem egy nagy deszkára, ahol sóztam, borsoztam és bedörgöltem a fűszerkeverékkel. Kapott egy óra pihenőt, amíg a pácot készítettem.
A folyékony pác összetevőit egy kis tálban kevertem össze. Olyan sok lett, hogy át kellett tenni egy nagyobb keverőtálba, ahol adtam hozzá egy kanálnyi cukrot is, valamint kevés olivaolajat.
Többé-kevésbé homogenizáltam a szószt, majd egy csipesszel belemártogattam a hússzeleteket, és egy műanyag dobozba rakosgattam szorosan. Majdnem megtelt a doboz, amit lefedtem, és ment a hűtőbe.
A csirke
- 16 csirke felsőcombfilé
- A tarja fűszerei mínusz a saját keverék
- Montreal Chicken fűszerkeverék
- Csípős ketchup
Az A1 marinád összetételét is lefotóztam, mert ez már nem az első alkalom, hogy használom.
A meglévő marinádot feltöltöttem további anyaggal (mint pl. ketchup), mert annyi már nem volt, ami elég lenne a csirkéhez. A csirkecombokat is sóztam, borsoztam, valamint a Montreal Chicken keverékkel bedörzsöltem. Hasonló mártogatós módszerrel vontam be a sűrű marináddal, mint a tarját. Ez is megtöltött egy műanyag dobozt, ami ment a tarja után a hűtőbe.
Természetesen maradt marinád bőven, azt beköltöztettem az A1-os üvegbe, és a kicsilyánynak adtam: neki nagyon izlett már az előző is!
Köretnek fóliában sült krumplit és kukoricát készítettem, mert az egyszerű ... Találtam a hűtőben egy kisebb doboz csiperkét, amit csepp marináddal alufóliába tettem a mozdony felső rácsára a kukoricák egy részével. A többi kukorica, meg a krumplik részére begyújtottam a nagy gömbgrillembe, és oda tettem őket sülni, így nem zavarnak a hús sütögetésében. Itt 20 öklömnyi krumpliról és 10 nagy csemegekukoricáról van szó, aminek azért kellett valamennyi tér is.
A marinált húsok 36 órát töltöttek a hűtő leghidegebb zugában, mikoris nekiláttam az elkészítésüknek. Befűtöttem a mozdonyban, és feltettem az öntöttvas lapot a tűz fölé. Megkentem ghível, hogy ne ragadjon rá a sok hús.
Fele-fele arányban felpakoltam a forró vasra a csirkecombokat és a tarját. Mindkét felükön megsütöttem szép pirosra (vagy ez barna inkább?). Ezalatt a gomba is megpuhult a fóliában.
Mindezt kipakoltam egy szép tálalóra (nyitókép), és felszolgáltam második fogásként a lecsó után.
Egyik osztálytársam hozott savanyúságokat is hozzá - a legjobb a majonézes sajt/alma saláta volt.
Az öntöttvas sütőlap remekül bírta a sűrű cukros pácot. Másnap reggel egyszerűen papírtörlővel lejött róla minden. Az a gyanúm, hogy az A1-ban és a mustárban lévő sok ecet is hozzájárult a sikeréhez.
Csak egy kis csirke maradt meg, a vendégek meg pihegtek ... A cafatos disznó még hátravolt :)