Annyit olvasok a szuvidálás kényelméről, gondoltam megpróbálok belőle egyet. A csirkeszárny nagy sláger a családban, soha nem tudnék eleget készíteni, mert a tepsim mérete igencsak limitált. Maximum 5 főre tudok benne sütni egy menetben. Azután meg az is gond, hogy egy személyre nemigen izzítom be a sütőt, inkább készítek valami mást.
Node, ha szuvidálom a szárnyakat a szósszal, majd vákumzacskóban lefagyasztom kisebb adagokban, akkor mindkét problémát megoldom. Egyrészt egy adagot is könnyen elkészítek, hisz csak 15 perc kell neki a grillben, másrészt két tepsivel is grillezhetek, hisz 15 perc egy-egy tepsire mégsem 3 óra, mire elkészül, nem beszélve arról, hogy a szószt hozzá csak egyszer kell elkészíteni. A nyolc óra szuvidálás szintén egyszer kell, meg az nem is munka: lehet aludni közben :)
No lássuk, mi kell hozzá:
- 10 literes fazék a hőszigeteléssel
- Anova vagy Joule vagy bármilyen merülő szuvidáló szerkezet
- 3,5 kg (39 darab) csirkeszárny (ennyi volt itthon)
- 1 kg csirkecomb (kisérletnek ezt is betettem)
- 3 dl édes paprikaszósz (ebből még volt egy üveggel ...)
- 1 ek kakukkfü
- 1 ek csípős csiliszósz (Thai Bird Eye, SHU=125000)
- 1 ek csilipehely
- 1 ek Montreal Chicken fűszerkeverék (fokhagyma, só, hagyma, bors, paprika, petrezselyem, narancshéj)
- 12 dkg só
- 2 l víz
A sót feloldottam a vízben, a baromfialkatrészeket tollmentesítettem egy gáz forrasztólámpával (nekem ez vált be). A szárnycsúcsokat egy kis zöldséggel feltettem főni: ebből remek csirke alaplé lesz! 70 perc főzéssel az alaplé el is készült (a lét leszűrve lefagyasztottam, a szilárd részeket a kutya kapta vacsorára).
A szárnyakat és a combokat a sós vízbe tettem vagy 6 órára. Azért még egy kis fűszerrel (kakukkfü, csilipehely, hupilila batáviai kóser só, hogy a fickó is örüljön ...) is felütöttem az áztatólét.
Az áztatás után leöntöttem a sós levet, és megszórtam durva sóval, és a többi fűszerrel. Beleöntöttem a paprikaszószt, és belekevertem a csilipasztát is. A csirkeszárny nagyon szomorú dolog, ha sótlan!
Ezután jött a vákumfóliázás. Aliexpressen rendeltem a vákumozógépet 20 USD áron, meg vákumzacskókat is elég jó áron (láttam idehaza is nagyobb hiperekben 40000+ Ft-ért, meg a zacskók). A szárnyakat 3 zacskóba tettem: 1 adag, 3 adag, 3 adag felosztásban, a combokat meg két zacskóba. A lényeg, hogy mind kényelmesen beleférjen a szuvidáló fazékba. A vákumzacskózás persze kiváltható jobb minőségű Ziplock zacskókkal is.
A fazékba állítottam a szuvidáló masinát, félig feltöltöttem ioncserélt vízzel (így a masina és a zacskók felületére nem rakódik ki semmi vízkő), majd beállítottam 64,5C fokra.
Ezután belesűlyesztettem a zacskókat úgy, hogy a víz keringeni tudjon közöttük, és elmentem aludni. 8 óra elteltével jeges vízfürdőbe szedtem ki a zacskókat.
Amikor lehült, feliratoztam és levittem a fagyasztóba.
Ez még bő egy hónapja történt, most viszont megkívántam a csirkeszárnyat. Itt a remek alkalom, kipróbálom a kisadagot. Kiolvasztottam hideg vízben az egyszemélyes vákumzacskót, betettem egy tapadásmentes alufóliát egy jénai tetejébe (mert lusta vagyok mosogatni).
Felbontottam a zacskót, ami igencsak étvágygerjesztő volt! Szépen szétosztottam a jénaiban, és betoltam a grill alá egy araszra a sütőbe. 8 perc az egyik oldalon, 7 a másikon ropogós bőrt eredményezett.
Kenyérrel eszegettem, először késsel-villával (mert állítólag volt gyerekszobám):
de azért ez igy nem autentikus, a csirkeszárny "finger food", vagyis kézzel szokás enni :)
Csodás piros és ropogós, igencsak csípős csirkeszárnyakhoz jutottam.
Sikeres volt az előre szuvidálás gondolata. A nagyobb adagot majd egy másik alkalommal próbáljuk ki. Én viszont igencsak belaktam belőle :)
Érdemes így előre megfőzve lefagyasztani, hogy majd csak a ropogós bőr elérésére kelljen sütőbe tenni.