Nem, nem leves, valami más. Persze levessel kezdődött. Egészen pontosan megkívántam egy jó frankfurti levest. Aztán eszembe jutott, hogy a héten már volt krumplifőzelék két napig, a főtt krumpliból meg elég volt egy időre. Olyan ételt kellett kitalálnom, amiben nem futok össze ilyesmivel.
Persze, ha valamit csűrni-csavarni kell, nem kell a szomszédba mennem egy kis ihletért. Törtem a buksit, milyen ételt lehet főzni egy frankfurti leves hozzávalóiból, úgy, hogy ne leves legyen a végeredmény. Elhagytam a vizet és feltaláltam a frankfurti buktát. Akadt, aki kiflinek hívta, de annak túl vastag volt, batyunak meg túl hosszú. Nevezzük bárhogy, igen jó étel lett.
Hozzávalók a tésztához:
- 60 dkg burgonya
- 50 dkg búzafinomliszt
- 20 dkg 20 %-os tejföl
- 10 dkg sertészsír (lehetőség szerint füstölt szalonnából kisütve)
- 15 dkg kolozsvári szalonna
- 1 egész tojás
- 2,5 dkg élesztő
- só
A "töltelékhez":
- 6 nagy kelkáposzta levél
- 45 dkg 20 %-os tejföl
- 2 kisebb fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- őrölt köménymag
- só
- 12 db virsli
Először a szalonnát vágtam apró kockákra és kisütöttem. A pörcöt kiszedtem a zsírból és félretettem.
A kelleveleket félbevágtam és kivágtam belőlük az eret. Sós, köménymagos vízben blansíroztam a leveleket, majd azokat is félretettem hűlni. Épp csak annyi ideig főztem őket, hogy kicsit veszítsenek a rugalmasságukból.
A krumplit sós vízben puhára főztem. Villával összetörtem - ennyi kis krumpliért nem maszatolom össze a krumplinyomót - és kihűtöttem.
A 10 deka tejfölben elkevertem az élesztőt.
Az összetört krumplihoz adtam a lisztet, az élesztős tejfölt és a sima sertészsírral 10 dekára kipótolt szalonnazsírt. Beleütöttem a tojást és megsóztam.
Pár további kanál tejföllel beállítva a megfelelő állagot, lágy tésztát gyúrtam és meleg helyen a duplájára kelesztettem. Kicsit nehezen ment neki, a tálat végül a meleg vízzel feltöltött mosogatóba kellett állítanom, hogy meginduljon a tészta.
Míg a tészta összekapta magát, a töltelékhez szánt tejfölt összekevertem a szalonnapörccel, a finomra vágott vöröshagymával, a lereszelt fokhagymával és egy késhegynyi őrölt köménymaggal.
A megkelt tésztát 12 egyenlő részre osztottam.
A tésztát a virslinél valamivel szélesebbre, nagyjából szögletesre nyújtottam. Megkentem a tejfölös kencével.
Ráfektettem a kellevelet, beletettem a virsli, majd feltekertem.
A tésztákat hajtással lefelé sütőpapírral bélelt tepsire tettem és további fél órát kelesztettem. Mikor megkelt felvert tojással megkentem.
Hármas fokozaton kb. 40 percig sütöttem. Imitt-amott kicsit kirepedtek, de különösebb bajuk nem lett.
Finom volt, pontosan hozta a frankfurti leves ízvilágot. A tészta nagyon jó puha lett, köszönhetően a benne lévő krumplinak és a lédús tölteléknek. Másnap, mikróban felmelegítve sem okozott csalódást.
Aztán szokás szerint megbukott az okoskodás. Ott álltam 80 deka maradék kelkáposztával meg vagy 6 pár virslivel. A buksi nem segített, pedig még egy kis rozéval is megtámogattam. Nem sok választásom maradt: pulutykát főzök a maradékból sült virslivel vagy frankfurti levest. Ez utóbbi lett. Van még egy fél fazékkal, ha valakit netán érdekel.