Szeretem a teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket. Nem más íze van, mint a fehér lisztből készülteknek, hanem íze van. Mert - azért valljuk be - a fehér lisztnek sok íze nincs. Ha főtt tészta lesz belőle, minimum tojás kell bele, de ha biztosra akarunk menni bőséges szafttal, mákkal, netán túróval kell felhúzni. Sütve is kell bele mindenféle, még kenyér is az élesztőtől és a pirulástól lesz belőle jó.
Egy ideje dédelgetem már a teljes kiőrlésű liszttel készült nokedlit, most eljött az ideje. Hétfőn szabadságon voltam, délelőtt beestem a hiperbe. 230 forintért adtak fél kiló lakossági csiperkét. Imitt-amott kicsit barna volt, de különösebb baja nem volt. Vettem rögvest két dobozzal, és a fagyasztóban talált lila tönkű pereszkével feldúsítva főztem belőle egy paprikást, mellé pedig nokedli lett. Nem mertem persze csak teljes kiőrlésű lisztből készíteni, 30 % ment bele.
Hozzávalók:
- 50 dkg búzafinomliszt
- 20 dkg rétesliszt (mert azt mindig rakok a nokedlibe)
- 30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 4 egész tojás
- 1 csokor petrezselyem zöld
- 3 teáskanál só
- 5 dkg vaj
A liszteket kimértem, majd a sóval együtt összekevertem.
Beleütöttem a tojásokat, és hozzáadtam az apróra vágott petrezselyem levelet.
Kevés víz hozzáadásával lágy tésztát kevertem belőle. Érdekes módon jóval több vizet vett fel, mint a fehér lisztből készült változat, aztán ez később még egyszer visszaköszönt.
A "kényelmes" szaggatóval kiszaggattam, majd kifőztem. Egy kicsivel tovább főztem, mint a hagyományos változatot, mivel tartottam attól, hogy kemény marad. Szerencsére nem maradt az.
Egy lábos aljába egy szeletke vajat dobtam, erre szedtem ki a kifőtt tésztát, majd arra is tettem egy kicsit, majd, mikor elolvadt, összeforgattam. Combos adag lett.
A tészta a főzésnél is rengeteg vizet felszívott, több, mint a főzővíz felét.
Jól megpakoltam a gombapaprikással és befaltam. Jó lett, megint. Igen ízes lett a tészta, magában is megállta volna a helyét, de azért az a paprikás kellett rá.