Volt nagy felfordulás itt a blogon, hogy Waka állandóan kerekrépát eszik. Senki nem értékelte a szakácstudományát, amivel állítólag ehetõvé lehet tenni ezt a gyökérzöldségfélét. Pedig nagyon egészséges egy növény: 28 kcal 100g-ban, és csak 6,5g szénhidrát (ezen kívül csak víz és rost van benne, meg sok vitamin). Terebes szerint:"Háziállatok részére nyersen és silózva értékes takarmány. Vadjaink kiegészítõ etetésére ugyanígy számításba jöhet." Az emberi fogyasztást igencsak szûkszavúan ismerteti.
Egy könyvsorozat, amit olvasok, 400 mérföldre északra mindentõl játszódik az USA-ban. Van ott egy városka, amit úgy hívnak, hogy Brrrr - ez a leghidegebb pontja ennek a megyének. A helybéli bányászoknak krumpli híjján a turnipet (tarlórépát) töltötték be egy nagyon zsíros tésztába, a pasty-be, amivel dolgozni mentek. Ez a pasty hasonlít az olasz calzonehez, csak a tésztája más egy kicsit. A könyv fõszereplõje viszont mindent elkövet, hogy ne kelljen turnipet ennie. A 26. kötetig még megúszta :) Azóta viszont krumplitermesző központ lett a városkából ...
Én viszont nem úsztam meg, mert Waka megajándékozott (többek közt) egy nagy adag tarlórépával. Ebbõl viszont fõzni kell valamit, hogy megkóstolhassam, és megalapozottan állíthassam, hogy nem szeretem ...
A Pan Haggerty jutott eszembe, vagy a franciák gratin dauphinois-a. Mivel Pizzaszeletvágó nincs köztünk, ezért egy tejszínes gratint választottam, alaposan megfûszerezve.
Hozzávalók 3 személyre:
- 50 dkg kerekrépa, a kisebbekbõl
- 2,5 dl tejszín
- 2 nagyobb salotta (mogyoró-) hagyma
- 2 nagy girizd fokhagyma
- kis csokor kakukkfü
- 1 zsályalevél
- 2 dl reszelt parmezán (most pecorino romanot leltem a hûtõben)
- 3-4 dkg vaj
- 10 keskeny szelet Gouda sajt vagy bármilyen más szeletelhetõ, megolvadós sajt
- 1 kk cayenne bors (helyett saját õrölt csili)
- 1/2 kk enyhén csípõs csilipaszta
- pici szerecsendió
- só
- uborkagyalu (szerencsésebbeknek Börner V. Gyula)
A cayenne bors valójában egy csilipaprika õrölve, csak borsnak nevezik. Ezért választottam inkább a saját csilimet. A zsálya kirtelen felindulásból került a deszkára - elmentem a zsályabokor mellett. A szerecsendió és a tejszín pedig jóbarátok.
Akkor lássuk, hogy készült. Elsõ tevékenységem a tejszín elõkészítése volt. Egy kis szószos jénaiba öntöttem, és elkezdtem melegíteni. Belekanalaztam 3 mikrokanálnyi himalája sót (miért ne vágjak fel?), hozzáadtam a kakukkfü felét. A másik felét eltettem egy késõbbi ételhez. Meghámoztam a hagymákat, kicsit megzúztam a fokhagymát és vastag karikára vágtam a mogyoróhagymát. Ezeket is a tejszínbe tettem, majd megszórtam a csilipaprika porral és egy kis csilipasztát is tettem bele. Lefedtem az edényt, és pici lángon forraltam vagy 15 percet - amíg a fokhagyma megpuhult.
A tarlórépát megsikáltam, gyökértelenítettem. Meghámoztam és a V szeletelõvel 1,5 mm vastag szeletekre gyalultam. Nem találtam a pici jénai tepsijeimet, az meg csak most jutott eszembe, hogy van viszont kerek jénaim, abban is készíthettem volna. Ebbõl kifolyólag egy fóliatepsit vetettem be a kisérlethez. Vajjal kikentem, hogy ne ragadjon bele a répa. Beburkoltam a tepsi alját és oldalait vékony szelet répákkal. A három lyukacskát a répaszeleteken a V gyalu kézvédõje okozta - azzal tartja az anyagot stabilan.
Reszeltem egy nagyobb adag sajtot a tetejére, majd meglocsoltam kevés tejszínnel. A kanállal kikerülgettem a hagymákat a szószos edényben, viszont a kakukkfüvet kidobtam belõle. Daraboltam pici vajat is rá, majd újabb réteg kerekrépa következett, arra sajt, tejszín és vaj is. Ekkor reszeltem egy pici szerecsendiót is rá.
Újabb rétegek, mindaddig, míg elfogyott a répaszelet. Ekkor egy kicsit vastagabb sajtréteget reszeltem rá, majd belekanalaztam a maradék tejszínt is. A tejszínben maradt hagymát, fokhagymát lelkesen befaltam. Ilyen finomságokat nem dobok már ki!
A sütõt 190 fokra elõmelegítettem (valójában a sütõm 220C-os állására, de az csak 190-et ad), egy sütõlapra helyeztem a fóliatepsit, hogy ne érje olyan hirtelen hõ az aljáról. Alufóliát tettem a tetejére, hogy párolódjon elõször, és betoltam a sütõbe.
45 percig sült a fólia alatt (nagyobb adag esetén okvetlenül tovább kell párolni legalább 15 perccel). Ekkor levettem róla a fóliát, és visszatoltam 20 percre.
Megsült, de kicsit hóka volt a szine, ezért szeleteltem rá egy kis Gouda sajtot, amit a grillel megpirítottam.
10 percet pihentettem, ne legyen olyan forró, majd kitálaltam magamnak egy adagot.
Ennyi maradt a tányéron:
Gondolta egyáltalán valaki, hogy a tarlórépa lehet jó is??? Elképzeltem ugyanezt a receptet krumplival ... nyam. Gyengébb epéjűek számára ki kell hagyni a vajat a receptből, elég a tejszínben található zsír is egy eperohamhoz.
Waka figyelmébe ajánlok egy másik francia "rakottkrumpliszrűséget" az Anna krumplit. Én is ki fogom próbálni.
Köszönet az alapreceptért és a hangulatom feljavításáért Anne Burrellnek a FoddNetwork TV-tõl. Jó szakácstól jó tanulni!