Eleddig fõleg zacskós curry pasztát használtam a thai ételek alapjául. Mostantól ez másként lesz! Mivel termett elegendõ zöld csilipaprikám, gondoltam, hogy belevágok.
Persze volt a bokron rengeteg piros is. Ez egy pakisztáni hibrid paprika, aminek a zacskóján csak az szerepelt angolul, hogy "Hybird Peeper", és Waka kedvence. A pirosakból lesz csilipor a késõbbiekre.
A curry paszta elkészítéséhez egy ázsiai boltot kell elõször meglátogatni, ahol kaphatók a legfontosabb alkotórészek. Csillaggal jelölöm az elengedhetetlen import összetevõket, amiket én a Fény piac alagsorában vásárolom, de lehet az Ázsia Bt-ben is kapni, meg majdnem minden távolkeleti fűszereket árusító helyen. A Lidl, Aldi néha tart ázsiai napokat, akkor ott is elérhető.
- 20 dkg zöld csilipaprika
- 6 db salotta (mogyoró-) hagyma
- 1 lilahagyma
- 1 nagy fej fokhagyma
- 1 nagy hüvelyknyi gyömbér
- 1 kis hüvelyknyi Galanga gyökér (gyömbér nem jó helyette!) *
- 3-4 citromnád (thai citromfû) *
- 2 lime
- 4-5 kaffir lime levél *
- 4 körömnyi szerecsendióvirág
- 1 ek fehérbors
- 1 ek koriandermag
- 2 ek kurkuma
- 1 ek római kömény
- 1 kk szegfübors
- 3% só (az össztömegre vonatkoztatva)
- 0,5 g Nátrium Benzoát/1 liter paszta, ha hosszútávra készül
- 1 nagy gránitmozsár
A kaffir lime levél lemaradt a fotóról. Ez utóbbit (szárított lévén) összemorzsolva kevertem a többihez. Az összes száraz fûszert (kivéve a kurkumát, mert az már porrá van őrölve) egy teflon serpenyõbe tettem megpirítani. Addig pirítom, míg az illata beteríti a lakást, akkor átöntöm a mozsárba. Ekkor veszi kezdetét a karizomfejlesztõ gyakorlat: ebbõl elõször port kell csinálni. Lehet persze kávédarálóban is, de attól kezdve azt a darálót másra már nem lehet használni. Több lépésben kirostálom a durváját és azt tovább zúzom. A végén még hozzákeverem a kurkumát is.
Amikor abban a hitben élek, hogy kiadtam az összes mérgemet, belekarikázom a citromnádat a kiürített mozsárba és pépet zúzok belõle. Utána öntöm az apróra vágott galanga gyökeret, azt is pépesítem (ez utóbbit néha lehet szárítottan, por formájában is kapni - nem annyira jellegzetes az aromája, mint a frissnek).
Ráreszelem a két lime héját, beleszórom az apró kockára vágott gyömbért és ismét zúzni kezdek. A mozsaras zúzást megunom, nomeg a salottát hozzáadva ki is csordulna, ezért azt és az eddig elkészült pasztát a késes aprítóba öntöm.
Persze nincs még vége a zúzás gyötrelmeinek. Beledarabolom a fokhagymát a mozsárba és péppé zúzom. Hozzáadom a felaprított lilahagymát, amit szintén megzúzok.
A mozsár tartalma ismét a késes aprítóba megy. Elkezdem felvagdalni a csilit, és a mozsárban összezúzni. Na ekkor adtam fel a mozsarat. Csak kiugráltak a csilidarabok, de nem akartak rendes paszta lenni, kicsi az én mozsaram ennyihez. (Ha csak egy étkezéshez szükséges mennyiséget készítettem volna, az belefér a mozsárba, de én ilyen harácsoló vagyok: mindenből nagyot, vagy sokat készítek...) Ezért azt is az aprítóba tettem. Többé-kevésbé pépesítettem, de túl száraz volt, ezért a lime-ok levét is belefacsartam az edénybe, azzal könnyebb lesz.
Az elkészült pépbe beleszórtam a fûszereket, majd 3%-nyi sót adtam hozzá. Esetemben 40 dkg pasztához 12 g só és 0,2 g NaBe (egy késhegynyi) került (elég érdekesen néztem ki, amint kártyával osztogattam az "anyagot" ilyen kis mennyiségre). Az MSG-t kihagytam a receptbõl ...
Ekkor akár azonnal használható már a paszta. Szükség esetén egy adaghoz egy mokkáskanálnyi curry port adhatunk. Ilyen mennyiséget azért nem használunk fel rövid idõ alatt, ezért felfõztem az egészet egy kisebb lábasban, majd 60ml-es kisüvegekbe töltöttem, amit kidunsztoltam.
Lett belõle 8 üvegcse, ami nyolcszori alkalomra elegendõ egy-egy nagyobb curryhez. Az üvegben keletkezett légbuborékokért a dunsztolás a felelõs!
A paprika pirosra érett részét 5 aszalótálcára tettem hosszában megfelezve.
Száradás után bezacskóztam. A cikk írásakor indult el a paprikadaráló a száraz Thai Red Chilin. Szép a növény, nem?