Egyet már posztoltam Váncsa mester nyomdokain, de ez más. Egyszerû, és nagyszerû - könnyen elkészíthetõ és nem szezonális.
Mivel ritkán veszünk pár palacsinta elkészítéséhez friss spenótot, megoldható a hûtõipar közremûködésével. Van olyan jó, mint a zöldborsó :)
Anyagjegyzék csak emlékbõl készíthetõ, mivel nem fotóztam elõre. Különben is, palacsintát nagy mennyiségben készítek csak:
- 5 tojás
- 6 dl tej
- 30 dkg fehérliszt
- 30 dkg egyszerfogós rétesliszt
- zsír a kisütéshez
- 2 dl szódavíz
- 1 kiskanál só
Amióta a Szabó malom képviselteti magát nálunk a kispiacon (kéthetente), azóta használok egyszerfogós réteslisztet (BF55). Apróbb szemû a sima (kétszerfogós) réteslisztnél (BFF55), simábbra lehet a tésztát kidolgozni vele. Boltban meg nem is láttam még ezt a liszt típust. Ebbõl az anyagmennyiségbõl palacsintatésztát kevertem, kissé sûrûbbet, mint a sima palacsintához szoktam (higítani lehet a többihez még egy kis szódavízzel).
Amíg a tészta pihent (igen, én pihentetem, ahogy a nokkedlitésztát is), besamelt készítettem a töltelékhez:
- 3 dkg vaj
- 2 dl tej
- 3 ek rétesliszt
- 3 tekerés feketebors
- 1 reszelõhúzásnyi szerecsendió
- 1 csipetnyi só
A besamelhez a vajat felhevítettem, majd beleszórtam a lisztet. Ebbõl világos színû rántást készítettem. A tejet felforraltam, majd vigorózus keverés közben a vajas rántáshoz öntöttem. Nem lett csomós :) Beletekertem a borsot, reszeltem kis szerecsendiót is és összedolgoztam.
Elõkészítettem a töltelék további összetevõit is:
- 20 dkg mirelit spenót
- 5 dkg keménysajt (ementáli jellegû volt itthon)
- frissen reszelt szerecsendió
- 6 szelet papírvékony nyers füstölt karaj
A kiolvasztott spenótpürére reszeltem kiadós mennyiségû szerecsendiót. Megreszeltem a sajtot is, aminek egy részét összekevertem a fûszeres spenótpürével.Összevágtam a szeletelt füstölt karajt csíkokra.
Nekiláttam palacsintát sütni a masszából két sütõvel. Max hárommal tudok folyamatosan sütni, de akkor nem marad idõm közben enni a frissen sült palacsintákból, így marad csak 2 sütõ a tûzhelyen. Ezen kívül ragaszkodom a zsírhoz a sütésnél - nekem nem izlik az olajos, se a teflonos palacsinta. Amit viszont azóta felfedeztem, hogy a legjobb zsiradék palacsintázni (számomra) a ghí. Úgy csúszkáltak a sütőben, mintha már szárazra sült tésztát kergetnék benne! Azóta csak ghí-n sütöm :)
Kivajaztam egy pici jénai tepsit. Ezek után nekiláttam a palacsintákat megtölteni a spenótos töltelékkel. Minden palacsintára tettem a szeletelt karajból, szórtam rájuk reszelt sajtot, kanalaztam a fûszeres spenótból, és még egy kis besamelt is cseppentettem rá.
Az 5 palacsintát szépen egymás mellé helyezve a jénaiba fektettem, leöntöttem a maradék besamellel és megsajtoztam alaposan. A 6. palacsinta nem fért már a jénaiba, azt gyorsan megettem lábon :) (Lásd a nyitóképet).
220 fokos sütõbe helyeztem, majd 30 perc múlva megcsodáltam a mûvet.
Kitálaltam magamnak két palacsintát. Azért csak magamnak, mert egyedül voltam idehaza.
Sajnos képtelen voltam tisztességes címlapfotót készíteni a besameles, sajtos, forró palacsintáról:
Csak ilyeneket:
Viszont két alkalomra meg is ettem az egészet :) A maradék tésztából lett vagy 50 palacsinta, amit a család nagyon gyorsan eltüntetett.