Nemrégiben láttam egy filmet, nem azt mondom, hogy egy mozitörténeti mérföldkő, de könnyed szórakozásnak elment. A címe: Tucker and Dale vs Evil, a magyar forgalmazó Trancsírák címmel vetítette. Műfaját tekintve horror-vígjáték. A történet dióhéjban: egy csapat sznob, horrorfilmeken szocializálódott egyetemista bulizni megy valami kies erdős vidékre. Az útszéli vegyeskereskedésben belefutnak a két főhősbe, akik végtelenül jóindulatú, ugyanakkor egyszerű vidéki srácok, csak sajnos a városi szem számára úgy néznek ki, mint akik a Texasi láncfűrészes mészárlásból léptek ki. Innentől a film egy vérfürdős, ugyanakkor igen mulatságos tévedések vígjátékává alakul, sajnos (szerintem) nyálas befejezéssel.
Hogy, hogy jön ez ide? A film elején, nagyjából 00:03:36-nál az egyik szereplő egy hatalmas uborkás üvegből tojásokat majszol elszántan. Az üvegen felirat: Pickled eggs. A kisördög nyomban piszkálni kezdett, mi a csuda lehet az az ecetes tojás?
A barátom, Google segített is gyorsan, elolvastam – na jó, a másik barátom, SZTAKI szótár is besegített – pár írást a tárgyban. Kiderült, hogy igazi amerikai ételkülönlegességbe botlottam. Sajnos a receptek többségénél nem volt mennyiség, vagy egyből két tucat tojással indított, annyit pedig kipróbáláshoz sokalltam,meg aztán nem vagyok én valami kárpát-medencei Dagobert bácsi. Azt is megtudtam, hogy aki igazán menő, nem szimplán savanyít, hanem színez is. Végül két változatot választottam ki, és alakítottam a magam ízléséhez. Az általam készítetteken kívül többek közt létezik jalapenoval és tárkonnyal készített fajta is.
A céklásnál egyből belefutottam két problémába. A recept szerint céklalé és pickling spices (savanyúság fűszerkeverék) kell bele. A céklalé problémája hamar megoldódott. Nem lesz benne, és kész, majd sok céklát használok helyette. Nincs az a finomság, aminek a kedvéért nekiállnék céklalevet facsarni. A fűszerkeverék más tészta volt. Kapros savanyúságtartósítóval mégsem készíthetem, nosza, Google izzít, van is találat bőven. Amerikai ételhez, amerikai fűszerkeveréket választottam.
PICKLING SPICE RECIPE
2 cinnamon sticks, broken: fahéjrúd összetörve
1 tablespoon mustard seeds: mustármag
2 teaspoons black peppercorns: szemes bors (fekete)
1 teaspoon whole cloves: egész szegfűszeg
1 teaspoon whole allspice: egész szegfűbors
1 teaspoon juniper berries: borókabogyó
1 teaspoon crumbled whole mace: összetört szerecsendióvirág
1 teaspoon dill seeds: kapormag
4 dried bay leaves: szárított babérlevél
1 small piece dried ginger: szárított gyömbér
1 teaspoon coriander seeds: koriander mag
Az összetevőket külön-külön megtörtem mozsárban, hogy nagyjából egyforma darabokat kapjak, a végén aztán együtt is őröltem rajtuk kicsit. Sajnos gyömbér és szegfűbors csak őrölt formában volt itthon, de nem volt időm elzarándokolni a városszéli hiperbe, a kisboltban meg nem kaptam. A fahéjat sokalltam, egy rúdnyit tettem csak bele.
Az én ízlésemnek túlságosan aromás lett a keverék, de gondoltam, egy életem, megpróbálom.
Céklás savanyított tojás.
Hozzávalók:
5 kemény tojás
4 evőkanál almaecet
1 evőkanál cukor
15 dkg nyers cékla
1 kisebb hagyma vagy pár szem mogyoróhagyma
1 teáskanál savanyúság fűszerkeverék
1 csipet só
A céklát zsüliennél kicsit vastagabbra vágtam. (Mint később kiderült, célszerűbb lett volna finomra reszelni.)
Hozzáadtam az ecetet, a cukrot és a fűszereket, beleöntöttem fél liter vizet, és fedő alatt másfél órát főztem. Az elfőtt vizet a vége felé pótoltam. A fűszerkeverék a hosszú főzés alatt jelentősen vesztett a töménységéből, egészen harmonikus lett.
A tojásokat a megfőtt céklával befőttes üvegbe rétegeztem, beletettem a mogyoróhagymákat, és a lével felöntöttem. Hűtőszekrényben három napig érleltem.
Currys savanyított tojás.
Hozzávalók:
5 kemény tojás
4 evőkanál almaecet
1 evőkanál cukor
1 teáskanál currypor (én a nem csípős fajtát használtam)
1 mokkáskanál kurkuma
1 csipet só
A páclé összetevőit fél liter vízzel összeforraltam, és az üvegbe rakott tojásokra öntöttem, a cékláshoz hasonlóan három napig a hűtőben érleltem.
A curry sajnos nem festette meg olyan mélyen a tojást, mint a cékla, de azért nem nézett ki rosszul, és a mi fontos, finom is lett. Bár kicsit erős tojásillata lett mindkettőnek, ez az üvegből kivéve pár perc alatt elillant (vagy megszokta az orrom).
Fontos az elkészítés során a higiénia maximális betartása. Használjunk fém és porcelán edényeket az előkészítésnél, és az üvegeket is alaposan forrázzuk ki. Én a kemény tojásokat hámozás után még lobogó forró vízben megmártottam egy fél percre. Ne feledjük, hogy a tojás igen romlékony étel, még hűtőben, ecetesen is könnyen tönkremegy. Egyes oldalak riogatnak a botulizmus veszélyével, de kellő elővigyázatossággal elkerülhető. Meg talán nem kellene hónapokig érlelni: „Use the eggs within 3 to 4 months for best quality.”