Vendégem volt ma, akitől egy csodás könyvet kaptam kölcsön. Miután elment, elkezdtem olvasgatni és fenemód megéheztem! Mit egyek, volt a nagy kérdés. És mi az amit a feleségem is megenne, ha főzök?
Nincs más hátra, mint előre a csodahüttőbe ismét. Találtam benne gyönyörű sertéskarajt 2010-ből ... a kutyának :( Meg sok petrezselyem levél szárat és kaprot. Volt még paprika csuma és koktélparadicsom is.
És hopp, itt a megoldás: egy csomag mélyhűtött libamáj! Nem véletlenül hívom én csodahűtőnek :)
Akkor szigorúan resztelt máj lesz. Azt szeretjük mindketten, a pecsenye libamáj ízes és finom és hagyma meg krumpli van itthon. A világ legegyszerűbb ételei közé tartozik és hamar megvan. A Czifray-ban nem találtam a receptet, de ahhoz még olvasgatnom kell a könyvet.
Hozzávalók:
- 50-60 dkg máj (most liba volt, de lehet kacsa, csirke vagy sertés is. A borjúban már csalódtam egyszer).
- 4 fej hagyma
- 4 ek olaj vagy zsír
- 1 ek pirospaprika
- 1 ek majoranna
- 1 kk frissen őrölt bors
- 2 girizd fokhagyma
A köret pedig sóba-vízbe krumpli:
- 1 kg krumpli
- 1 kk köménymag
- 1 tk só
Igazán nem egy alapanyagigényes étel!
Először is meleg vízbe tettem a libamáj csomagot az eredeti zacskójában, hogy szépen kiolvadjon. Amíg a máj olvadozott, meghámoztam a krumplikat, felszeleteltem ék alakú hasábokra (mint a krumplipaprikáshoz).
Leöblítettem, majd beletettem egy kisfazékba, amit felöntöttem vízzel. A köményt egy teatojásba tettem, hogy ne kóvályogjon. Engem nem zavar, de ha a fiam netán befut, akkor lilát kap tőle. Megsóztam a vizet és kis lángon főzni kezdtem. A vekkert azért beállítottam 25 percre - biztos ami biztos. Ez még fotóra sem érdemes.
Megolajoztam egy nagyobb serpenyőt, amit forróra hevítettem. Amíg melegedett, vékony félkarikákra szeltem a hagymát. Ezt az ételt én hosszú hagymákkal szeretem! Beledobáltam és szétkevertem a hagymát az olajban.
Szerintem kifejezetten mutatós lett :) Rátettem a fedelét is, hogy párolódjon.
A libamájat (vagy bármilyen májat) kb 1 cm vastag csíkokra vágom.
Amikor a hagyma már szép átlátszó, helyenként akár meg is barnult-pirult, akkor a lángot maximumra veszem, hogy sisteregjen, ahogyan csak bír. Belezúdítom a felszeletelt májat, és keverem megállás nélkül. Nem szabad, hogy levet eresszen! Ha több májjal dolgozunk, akkor érdemes akár két lépésben is sütni.
Ha már sehol sem piros a máj, akkor rászórom a paprika-majoranna füszereket és tovább kutyulom.
Felöntöttem egy deci vízzel, majd lefedtem és lezártam alatta a gázt, rátettem a tetejét is a serpenyőnek.
Az elkövetkező tíz percben magától is megfőtt fínom krémesre.
Közben rájöttem, hogy kell valami saláta öntet is, mert vettem a napokban kötöző saláta szíveket bagóért a madarasban.
Kis tűnődés után a következőket készítettem elő:
- 1 db 2 decis befőttes üveg
- 1 fél citrom leve
- 5 ek oliva olaj
- 1 kk só
- 1 kk frissen őrölt bors
- 1 kk fekete olajbogyókrém (ezt helyettesítheted például mustárral vagy tejfellel is)
A befőttes üveg a lényeg! Ebbe csavarom a citromlevet, utána az oliva olajat, sót és az oliva pasztát, végül beledarálom a borsot. Ráteszem a tetejét és jól felrázom. Ennyi az egész!
Kettévágtam a salátaszívet és kanállal rálocsoltam a frissen készült öntetből.
A májat a krumplira halmozva tálaltam egy sótartó kíséretében. Igazán ízletes volt!
Az ebédet 13:15-kor kezdtem el készíteni és 13:56-kor már tálaltam is. Nem tartott túl soká.
Az érdekességek közé tartozik, hogy feleségem fél kettőkor ért haza, és egy szép darab sertésmáj volt a kosarában - nem véletlenül vagyunk közel 40 éve együtt!