A legutóbbi kütyüparádé után most essék néhány szó az Aliexpressen kapható vetőmagokról is. Bizony Kínában nem csak az ipar hasít szédületes iramban, hanem a mezőgazdaság is. Nyilván nem kevés pénzt ölnek bele, hogy azon a téren is világelsők legyenek. Micsurin csak kapkodná a fejét, hogy micsoda csodákat hoztak létre a szorgos kínai tudósok. De még a brit tudósok is csak pislognak a zöldségek és gyümölcsök láttán. Az sem utolsó szempont, hogy mindezt GMO mentesen teszik. Legalább is, ezt írják mindenhol. Mondjuk, mit is várhatna az ember egy olyan néptől, amely a nem túl izgalmas ezüstkárászból aranyhalat tenyésztett? Meg feltalálta a koi pontyot?
Kinemesítették például a tarka epret. Nem ám burgundi, meg vérpiros! Kék, zöld, magenta! Sőt! Kívül kék, belül piros. Aztán nem is apró ám. Kettő ilyennel simán tele van az uborkás üveg.
Aztán ott a dinnye. A végletek birodalma. Van mogyorónyi, csupa kis cuki dinnyécske. Igaz akad olyan megátalkodott vélemény, hogy nem is dinnye, hanem uborka, de biztosan csak az irigység beszél belőlük. De van szekérderéknyi is, egy kisebb család be is költözhet, miután kiették a belsejét. A formák változatosságáról ne is beszéljünk. Kapható például a lopódinnye. Az össze szomszéd le fogja pisálni a lába szárát, ha meglátja ezt a különlegességet a kertünkben.
Ha már kabaktermésű, uborka terén sem szarral gurigáznak a derék kertészek. Elérték, hogy minden uburka tökéletesen egyforma. Mind. De legalábbis sok hasonló van egy tövön. A konzervipar még a lábuk nyomát is megcsókolja. Egyenletes méret, hatékony feldolgozás.
Nem sokat tököltek a tökkel sem. Hatalmas, színpompás példányok, harsány színek. Ha ilyen halogéntök lesz a teraszon, jól be kell spájzolni édességből, mert minden kiskölyök nálunk fog kopogtatni Halloweenkor.
A paradicsomok sem azok az unalmas bogyók, amit megszokhattunk. Sárga meg piros? Piha! Akárcsak az eper, ezekből is megtalálható a szivárvány szinte összes színe. Akár egy fürtön. Addig babusgatták, míg olyan nem lett.
A szőlőnemesítés terén is hatalmas sikereket értek el. Már szinte rutinból oldották meg, hogy magról is lehessen ilyen ínycsiklandó kinézetű gyümölcsöket hozó szőlőtőkéket nevelni.
A gyümölcsfák között is található pár igazi különlegesség az ínyencek számára. Dézsában nevelhető almafa magja, vagy éppen a hagyományostól jóócskán eltérő, gazdagon termő komquaté. Bonsait is nevelhetünk. Nem kell hosszú évekig tökölni vele, nyesegetni, drótokkal igazgatni, csak elvetjük a magot, és hipp-hopp kész a törpe gyönyörűség.
És végül, de utolsó sorban számos különféle paprikából is kedvünkre mazsolázhatunk. Egy ilyenből kitelik akár egy egész kondér lecsó, kék paradicsommal természetesen. A magjával meg lehet frizbizni. Ha még egy csilit is belefőzünk, tuti lángolni fog mindenki szája.
Persze akad, aki azzal vádolja a zseniális távol-keleti kertészeket, hogy nem is annyira a nemesítéssel remekelnek, hanem a Photoshoppal.
Olyan nagyon azért azzal sem szaggatják az istrángot:
Vagy Mézgáéknál készült a fotó.