A 60.-73. oldalig
Ezek már a füzetke utolsó oldalai, reméljük tetszettek.
Rakott krúmpli.
Hasónlit a másik rakott krumplihoz csak prézlit nem teszűnk rá. A tojást tejfelt, vöröshajmás zsírt össze keverjűk és úgy öntözzűk meg vele a sorokat mindenhól.
Szilva eltevés:
Szilvát magossan elteszűnk a megmosott szilvát rakjúk az űvegbe jó sokat, akór tegyűnk jó sok cukrot és megintt szílvát, így megy – amig az űveg meg-nem tellik. Tetejére szalicilt, semi vízet nem szabad rá. Mosófazékba vízbe kidunctóljúk.
Csalamádéra mindég forrón őntjűk rá az ecetes levet – vájlingba.
1976. I. hó. 15.
(Ez a bejegyzés kilóg a sorból. Más tollal és tentával íródott, mint a tőbbi. Feltételezem, hogy a füzetben talált félig töltött oldalát is kihasználva írta be ezeket a fontos ismereteket. )
Lúdaskása:
Vagyis a megfelelően feldarabólt aprólékot sós zőldséges vízben néhány szem bors kiséreteben megfőzve. Az átszűrt lével a kevés libazsíros megpiritott rízsát feleresztve a lé elfőlése után az aprólékot a megpuhúlt rízs kőzé rakva pár percnyi egyűtt főlés útán, persze vígyázni ke. hogy a rízs neföjőn el, hanem a szemek lehetőleg egészben és külőn maradjanak.
Pác készitése vad húsokhoz.
A közönséges páclévet 3 deci ecetből 2 lit. vízből készitjűk. Melybe egy szál karikára vágott sárgarépát úgyan enyi fehér győkeret vágunk 1-2 babér levelet, 10-12 szem borsot ½ karikára vágott citromot 1 kis kanál sót és egy ½ fej vöröshagymát jóll felforraljuk és forrón öntjűk a megmosott vag vagy egyéb húsra (lehet késziteni marűhahusból is) Három négy napig hagyjúk benne tálen tovább hideg időbe. Gömbölyű-felsál vöröshajmás szafttal készitve – fínom ...
Halkocsonya:
Körülbelűl 1 kg. vőrőshajmát pucúlunk 7-8 vagy girizd fokhajmát, zűédséget sárgarépát, borsot egy kevés sót ezeket megfőzzűk olyan puhára, hogy kőnnyen át lehessen paszírozni a halat , már előre megpucúljuk be sózzuk. Az átpaszírozott lébe bele teszűk a halat főni, bele teszűnk még 1 evő kanál cukrot 5 d. diót őregre vagdalt diót a hal, ha megpuhúl kimerjűk tányérakba és kitesszűk fagyni.
Sólet:
1 kgr. tarka babot 4 föző kanál grízes líszttel 2. evő kanál zsír, 1 kis só paprika 1 fej vörös hajma pár girízd fokhajma, ezeket jóll elkeverjűk, azután teszűnk bele föstőlt hús és anyi vizet, hogy jóll el-lepje felforraljuk, kőzbe töbszőr megkevejűk aután beteszűk a sűtőbe.
Hal-leves:
Bármilyen halat a szokott modón megtisztitjúk és darabokra vagdaljuk és besózuk egy edénybe álni hagyjuk. Ezen időben szűkséges menyiségű vízben, pár szál petrezselymet zőld paprikát 1 fej vörös hagymát vékony karikákra vágjuk és megfőzzűk ekkor a besozott hozá adjuk tovább fözzuk 15-20p. a hús szét nemenjen.
Marhahús:
Gömbölyű-felsál dinctelve vőröshagymás szafttal készitve nagyón fínom, csak jó puhára kell főzni.
Krúmpli saláta:
Fözzűnk 5 va. 6 nagy krumlit jól megfőzűk héjába. 2 vörős hagymát leszelűnk vékonyra besózzúk, kissé utóbb a krúmplit is hózzá karikázzuk ecetes levet öntűnk rá hogy kissé savanykás legyen.
Máj:
Lehet sűtni májat diétás betegnek egy csőp zsír nélkűl, zsír helyett tejet teszűnk alá mikor megpuhúlt, akkor egy csöp sót tesz.
Tálalás:
Vendégnek és úri helyeken mindenkinek, lágytojás a lágytojás-tartóba tálalúnk a hozá való kis kanálal.
Ádám Ferencné. Nagysimonyi.
Hídeg vagdalt hús:
Kell hozzá 75. dg. marhahús ¼ kiló zsíros sertés hús és 10. d. fűstőlt szalonna. Kétszer daráljuk, adunk hozzá sót reszelt hagymát majoránnát, tötőtt borsot és egy egész tojással kevés tejfőlel jóll eldolgozzúk. Kís szalvétába kőtjűk spárgával a hurkát átt kötjűk és fűszeres pácban 2. órát lassan fözzűk. Kivesszűk a pácból és kifagyasztjuk, egészen vékonyan szeleteljúk.
Borjumáj pástétom:
Készűlhet disznó májből is. Veszűnk hozzá ½ kg. nyers májat és ½ kg. zsíros sertés hust legjobb a hasa-alja. A húst kevés sós vízben vaj-puhára fözzűk (tegyűk félre levesnek a levét.) Átdaráljuk a főtt húst és a nyers májat és darálunk vele egy tejben ásztatott zsemlyét. Mély tálban elkeverjűk 1 egész tojással, adunk hozzá zsírban piritott reszelt vöröshajmát majorannát tőrőtt borsot sót és szításn átt tőrjűk eszt a masszét. Fűstőlt szalonnával kíbélelt lábasba tesszűk, etejére ís fűstőlt szallona szeletek kerűlnek és 1. órán át kígőzőljűk, asztán kífagyasztjuk, éles késsel vékonyta felvagdalva ís fínom. A szítán fenmaradtt tőrmelékből pogácsákat sűtűnk zsírban főzelék mellé.
Máj-pástétom:
Vegyűnk 50. d. májat, 10 d. szalonnát eszt kétszer ledaráljuk, vegyűnk 2 zsemlét tejbe megáztatjuk 2 tojást és egész citrom levet kevés bors és majoránna és egy kis píritott hagymát sót és annyi tejet, amenyit ez felvesz jó híg legyen, ezután formaba öntjűk és vízben 3 orán át fözzűk. Ha kihűlt lehet kenyére kenni.
Meggy és ribizli mártás:
½ kgr. meggyet miután magjától megpucúlttuk. kevés vajban vagy zsírban megpárólunk. Mikor jó behintjűkl egy kis kanál líszttel, megpiritjuk, főleresztjűk kevés hús lével, (vagy vízel) és jócskán teszűnk bele tejfelt. Megsózzúk ízlés szerint cukrozzúk és felforraljúk. Így készűl a rigízli mártás is.
Sóska eltevés:
A sóskát megmossuk azután besózzúk avval végjuk meg sóval, kicsit megcsavarjuk, hogy ne legyen olyan savanyu, fazékba tesszűk, anyi vízet teszünk rá, hogy gondőljuk, hogy elég folyós legyen, ha meg for közbe őssze essik forrás kőzbe űbegekbe merjűk mínt a paradicsomot és úgy dunctuljuk ruhák közőtt mint a (parad.) marhabélel kötjűk le egy kis szalicilt is lehet közibe forralni.
Tudni valló:
Minden főzeléknél ha fözűnk a vöröshajmát kőzibe vágjuk nyersen a fazékba, nem a rántásba tesszűk sokkal jobb íze van így az ételeknek.
Szilva eltevés!
A szilvát leszedve egy kicsit leöblitve mindjárt bele rakjuk az üvegbe az űveget tiszta vízzel hídeg vízzel feöntjűk, tetejére egy késhegy szalicilt teszűnk és lekötjűk kemencében dunctuljuk. Használni lehet télen savanyunak, édesitve cukorral, kompotnak tejfelel főzeléknek is lehet főzni. Ugyan így lehet eltenni almát is.
Lecsó-télire:
A paradicsomot elvagdalva és a paprikát minjárt felszelve össze keverjűk ízlés szerint, amenyi paradicsomot szer. bele eszt egyűtt össze forrlajuk, csak hogy egy kicsit megpuhúlón, könyebb űvegbe rakni. Az Űveg tetejére egy késhegy szalicilt teszűnk le kőtjűk, kemencébe duncluljuk. Használatkor vörőshaymás zsírba tesszűk egy kicsit forraljuk és nagyón finom.
Tyukgomba:
Tyukgombát vöröshajmával, úgyan úgy készitjűk mind a pörkőltet. Kicsit pirítjuk meg a hajmát, ízet nem teszűnk rá semenyit sem, ha tejfölel készítjűk akkor sem, csak behabarjúk. Igen finom mindenhez rízshez, apró nokedlihoz tarhonyához stb.
Puliszka főzés:
Körülbelűl 5 literes fazékba félig tesszűnk vízet forni azután bele eresztünk 2 liter-e valló kukorica lisztet, keverni nem szabad eszt főzzűk ½ óráig azútán a levéből szűrűnk le a tőbit pedig sodrófával jóll elkeverjűk azután megint a tűzre tesszűk pűfőgni hagyjuk, azután cérnával gyúrótáblán kíszagatjuk, eszt is jó tudni. (Kenyér helyett jó mikor kevés gabona terem.)
Disznó hízlalás:
Körűlbelűl 2 ½ liter kukorica darát leforázúnk, de mikor a víz lohogóssan forr, mert akkor sokkal jobban megdagad. Kőrűlbelűl ez megfelel egy etetésre, jó kőzibe főzni egy, két répát, mert akkor a hizó sokkal kőnyebben emészt. (Irttam.)
Ádám Ferencné. Nagysimonyi. 1949. V. hó 23.
Vízes-uborka:
Megmossuk a közép-nagyságú uborkákat azután jóll besózuk egy nagy vejlingba. Este kézőbben sózzuk-be és akkor reggelig bent maradhat. Azután forralunk vízet só nélkűl mikor a víz jóll forr leforrázzuk, azután üvegbe rakjuk, Tormát kaprot, egész magyar borsot rakunk bele. Ezután forralunk sós-vízet ízlés szrínt kíhagyjúk hűlni és ráöntjűk napra tesszűk ideiglenessen lekötjűk. Nyolc nap után mikor lefort, tiszta ecettel felöntjűk azután rendessen lekötjűk.
Hamis kenős májas!
5 dgr. zsír. 1 közép nagyságű vöröshajma 10 dgr. élesztő 1 tojás 1 kávés kanál majoranna 1 kocska cukor 1 kis só egy kis bors potló egy kis paprika egy kávés kanál jesztor 10 dkgr, zsemle-morzsa ½ liter-víz. Az éleszőt ½ liter vízbe, a hajmát puhára sűtjűk hozzá öntjűk az élesztős-vízet és ekor hozzá adjuk a tojáson kivűl mindent. Forrás kezdetétől 6 percig fözzűk ezután adjuk hozzá a tojást.
Szilva eltevés:
5 liter üveghez. 1 és 1 deci liter vízet. 75 deka. cukrot. 2 deci gyönge ecetet kés hegy szalicilt egész fahéj, szegfűszeg. össze foraljuk, ha forr a szílvát beleforgatjúk, forrón a levét ráöntjűk és dunctóljük vánkosba.
Márvány kocka:
50 deka liszt. 20 d. zsír, 10 deka cukor 2 tojás sárgája egy csöpp szódabikarbóna, 2. deka élesztő. citrom leve és héja. 1 órán át pihentetjűk. lekvárral, dióval töltjűk, tetejét a mázzal húzzúk be. Két tojás fehérje 25 d. por cukórral egy csöpp ecettel adig keverjűk míg jó kemény nem lesz. Tészta ha megsűlt azután kenjűk rá langyos kicsit még a tészta akkor már lehet kenni.
(Kitóló fánk és a torta diszitéshez való receptek hiányoznak.) Ádám Ferencné.
1959. év. Nagysimonyi. Vas-m.
Dió-torta:
¼ k. őrőlt dió, 8 tojás ¼ cukor 5 kanál prézli egy csöp rúmvanilia cukor. Rá a prézlire. Citrom-leve és reszelt héja.
Orosz – torta:
8 tojás 8 kanál porcukor 5 kanál zsemlye morzsa 8 kanál tört dió. A tojást kikeverjűk a cukorral bele tesszűk a morzsát, diót és a 8 tojás habját. 2 lapot sötűnk belőle és a következő töltelékkel töltjűk ¼ krg. diót 8 kanál cukorral 1 deci tejel megfőzzűnk 3 kanál rumot adunk hozá és kihúlés után 13 dkgr. vajat kikeverűnk hozzá.
Jó. kevert lekvárak:
2 kanál lekvár 1 tojás 15 vagy 20 dka cukor 2 deci tej 1 csapott kiskanál szodapor 40 dgr. liszt 1 fagyos kanál zsír.
Hadilepény:
50 dgr. liszt 20 d. zsír 2 egész tojás, 20 deka cukor. Késhegy szodapor 2 kanmál tejfel 2 kanál méz eszt jóll össze gyúrni, kisodorjuk, tepsibe tesszűk tetejét megkenjűk lekvárral ritkán rácsokat rakúnk, megsűtjűk.
Mézes – linzer:
2 egész tojás 6 evő kanál méz, 10 deka zsír, 1 késhegynyi törött fahéj 2,3 szegfűszeg, 1 késhegynyi kakaó, 1 késhegynyi szódabikarbona 12 deka cukor fél kiló liszt. A mézet fölkel melegiteni és azután kihűteni úgy bele keverni, azútán gyúró táblára tesszűk és anyi lísztel gyúrjúk amenyit főlvesz tetejére lekvárt teszűnk, azután rácsokat sodrúnk rá.
Tortát, ha behúzúnk és hírtelen keményedik a krém, akkor az eccájg-kést hamar forró vízbe mártjúk. Krém főzéséhez pontossan 3 deci tejet veszűnk, ezen kivűl egy kis hídeg tejbe kűlőn a kakaót elkeverjűk.
Tea feladás:
Tea feladás úri helyeken. Ha csak egy vagy két vendég van, akkor betálalhatjuúk a teát tálcán csészébe aljával, hogy már kint a konyhába a csészékbe bele szűrjűk a teát. Ha több vendég van, akor pedig, ebédlőbe asztalt teritűnk. Tálcán bevisszűk az űres csészéket egymásba rakva kis kanalakat is és az alyaikat is egymásba rakva. Az asztalon kirakjuk minden vendég elé. A teát kint a konyhába beleszürjűk a teás kancsóba, lehet bele többet szürni, mind bevinni, mert akad olyan veng. aki töbszőr kér. A teáskancsót a cukrot cukortartóba téve, a rúmot stampedlit ezeket mind egyűtt tálcára tesszűk és úgy vísszűk be. Ezek odabe tálcán maradnak. A feltálaló önti be a csészékbe odabe a teát, nem szabad a csészéket tele őnteni. A vendégek teájukba cukrot, rúmot magúk raknak. Elnefelejtsűk a tea sűteményt is feltálalni.
Ádám Ferencné. Zalaegerszeg.
Kedves Ilus néni! Ha netán olvassa, de ha nem is:
Nagyon köszönjük, hogy ennyi gondossággal mentette meg ezeket a recepteket az enyészettől meg a feledékenységtől. Sokat tanultunk belőle, sokunknak kerül be a szakácskönyv listájukba.
A Blogkocsma csapata
A teljes füzet képekkel letölthető a https://hotfile.com/dl/192494884/1ecb00a/Ilusneni_receptes_fuzete.zip.html címről. Sajnos a szolgáltató megszűnt. Írj privátot, ha okvetlenül kell a 335MByte-os file.