Kicsit talán megkésett, de jóízű írás.
Vendégposzt Topy tollából
A receptet még ősszel találtam netes kutakodás közben, akkor elhatároztam, ez lesz a szilveszteri süti. Van már tapasztalat ilyen túrós tésztákkal, szeretem a savanykásságukat meg azt, hogy relatív alacsony a szénhidráttartalmuk. Nem bonyolult, gyorsan kész van, így harmincegyedikén délután ugrottunk neki a lányokkal. Az eredeti receptet annyiban módosítottam, hogy a lisztet kicseréltem teljes kiőrlésű tönkölybúza lisztre.
A tésztához az alábbiakra lesz szükségünk:
30 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
25 dkg margarin (lehet fújolni! :) )
25 dkg túró
5 dkg füstölt sajt reszelve
1 csapott evőkanál só
1 kávéskanál őrölt fűszerpaprika
1 kávéskanál sütőpor
Valamint:
1 tojás a kenéshez
pár darab egész fekete bors a szemekhez
A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze, kicsit lágy tészta lesz a végeredmény.
Kb. 3-4 mm vastagra kell(ene) kinyújtani. Elsőre igencsak gyanús volt, hogy meglehetősen aprócska korong lett a kinyújtott tészta - ebből nem lesz valami nagy konda, gondoltam. Műszaki ember lévén elvonultam egy vonalzóért, csináltam próbaszaggatást és megmértem: 1 cm vastag lett. Második kísérletre már "csak" 7 mm volt, harmadikra sikerült elérni a szükséges vastagságot - vagy inkább vékonyságot. :)
A szaggatáshoz egy nagyobb és egy kisebb pogácsaszaggatóra - vagy bármilyen, tésztakorong kiszaggatására alkalmas eszközre - lesz szükségünk. A nagyobbikkal a fejet, a kisebbikkel az orrát és a füleit szaggatjuk ki. Lehet matekozni :) : minden malackához egy nagy és két kis korongra lesz szükségünk. Ez a mennyiség kényelmesen két tepsibe fog beleférni, béleljük ki mindkettőt sütőpapírral.
Először szaggassunk ki egy nagyobb korongot, ez lesz a fej - tegyük a sütőpapírra. Majd szaggassunk ki két kisebb korongot. Az egyik az orra, ezt tegyük rá a nagyobb korongra, szélét annak széléhez illesztve. A másik kisebb korongot vágjuk félbe. Ez lesz a két füle, ezeket az íves felükkel felfelé illesszük a nagy korongra.
Valahogy így kell kinéznie a végén - ennél kisebb orr talán jobb lenne, de ekkora szaggatónk van :)
Elsőre kézben megtekertem a füleket és úgy tettem őket a helyükre, de így kicsit nehezen kezelhető, másrészt figyelni kell, hogy melyik darabot merre tekerjük. A legegyszerűbb és leggyorsabb technológia, ha a két fél korongot először a helyükre tesszük, kicsit megnyomkodjuk, hogy összeragadjon a fejet adó koronggal, majd tekerünk egyet rajtuk lefelé.
Alsó sor kész, felső sorban még csak a helyükre kerültek a fülek
Egy tepsibe csak tizenhatot raktunk, ugyan a tészta sütés közben csak kicsit dagad, lehetne sűrűbben is rakni, de szvsz akkor sem fog egy tepsibe beleférni az egész.
Az első tepsi, a felső sor fülei még "lekonyításra" várnak :)
A felvert tojással kenjük meg a malackákat. Az orr lyukait fogpiszálóval alakítsuk ki - szívsz hurkapálcával elsőre is megfelelő méretű lenne a lyuk, fogpiszkálóval tágítani kell. Mi kenés előtt "orroztunk", a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a tojás hajlamos eltömni a lyukakat, így legközelebb kenés után fogunk csak lyuggatni.
Ha végeztünk, az egész borsszemekből csináljuk meg a malackák szemeit. Kicsit nyomjuk őket bele a tésztába, hogy garantáltan a helyükön maradjanak,
Némelyik kicsit bandzsa lett :D
A végén megmaradt kis darab tésztával lehet szabadon garázdálkodni!
A kondásról sajnos nincs sütés utáni fotó, mire észbe kaptam, valaki felfalta :)
A légkeveréses sütőt 180 fokra, normál sütőt 200 fokra melegítsük elő.
Sütésre készen
A sütési időt sajnos elfelejtettem mérni, úgyhogy csak annyi instrukcióm van: szép barnára sütjük őket. :)
Az első adag
Frissen igencsak veszélyes, de másnap is nagyon finom - ha marad. :)
Az alábbi malackával kívánok boldog új évet minden kocsmatölteléktársnak!
Az utolsó 100 komment: