Ezt a receptet elsősorban saját kiskerttel rendelkező blogtársaknak teszem fel, de bárki megcsinálhatja, akinek van egy hüvös spájza, kamrája. Még egy-két szusszanás és vége a nyárnak, de ezt a növények nem tudják. Rengeteg apró zöldparadicsom, almapaprika, uborka, kosszarvú paprika sőőőt uram bocsá' apró patiszon terem még.
Nos, még kecskeméti koromban egy volt kollégámmal közösen csináltunk,egy 100 l-es müanyag hordóban, később magam készitettem egy 30 l-es cserépedényben (borkánnak nevezte erdélyi vendégmunkásom)
Fűszerágy:
- mustármag
- koriander lazán megroppantva
- hosszában sok darabra vágott torma
- izlés szerint megroppantott fekete bors
Alapanyagok:
- bármilyen zöldség
- uborka (ne vágd le a végeit!)
- zöldparadicsom
- kosszarvu paprika
- almapaprika
- cseresznyepaprika
- szinte bimbós patiszon Pfff
- karfiol
- apró dinnye, tök
- gyöngyhagyma
Előkészités:
Az összetevőket gondosan megsúroljuk. Megszurkáljuk - ez nagyon fontos (én egy régi acélvillával szoktam)!
A müvelet:
"Megágyazunk" a füszerekkel az edény alján, majd "ahogy jön" alapon egymásra dobáljuk az edénybe, amint azt leszedtük és előkészítettük.
Felöntőlé:
Ez a legfontosabb! Kiforralok annyi vizet, amennyi cuccot számitok eltenni. Én 30 l lébe teszek:
- 2 l ecet (20 %-os)
- 2 kg só (semmi cicó, közönséges nagyszemű konyhasó)
- 10 dkg citromsav
- 5 dkg borkén
- 10 dkg timsó
- 15 dkg NaBe (nátriumbenzoát)
- 1-2 kg cukor. (A cukor már-már vallási kérdés. Aki akar, tesz bele, aki nem, nem)
Ennél a savanyuságnál nagyon fontos, hogy az egész portéka lé alatt legyen! A fölös levet el lehet tenni, mert önfeltöltő a dolog, Az utolsó pillanatban is bele lehet dobni pár szem paprikát, ha még találunk a tövön. Szurkálni mindegyiket fontos, hogy a levegő ki-, a lé meg bemenjen. Mivel ezek a pajkos paprikák, sattöbbik szeretnek a folyadék tetejére feljönni, azokat szigorú rábeszélés helyett nyomjuk víz alá vagy egy festőhenger lehúzó ráccsal (formára vágva - festékréteg nélkül), vagy spatulákból készített ráccsal. Mindkettőt célszerű egy kis macskakővel vagy szép mosott gömbölyű kővel a patakból megterhelni. Ennek a kezelésnek a zöldségek sem tudnak majd ellenállni. Figyelem! A kő még véletlenül se legyen mészkő, mert a savakkal reakcióba lép. Gránit, bazalt a megfelelő - de ezügyben Süllőcske a szakember.
Alant potenciális alapanyagok:
Andrass9:
Az utolsó képen látható 30 literes hordót kb 3800 Ft körül lehet kapni. Könnyű tisztítani, szállításhoz, mozgatáshoz jó foggantyui vannak és remekül zár a teteje. Csalamádé már készült benne, ez a vegyes savanyú még csak idén lesz beletéve. Cefréshordónak is tökéletes :)
Bár sok zöldség lassan befejezi a termést, gondoljunk a paradicsomokra, paprikákra, amik még akkor is elkezdenek újabb termést nevelni, amikor már biztosan nem tudják beérlelni. Ezeket a növény teljes pusztulása előtt még bementhetjük a savanyúságos hordóba - éretlenül is finom lesz!
Mivel még nem készítettem ilyen savanyút, képeim nincsenek a fázisokról, ám kedvcsinálónak lefotóztam egy adagnyi alapanyagot (patisszon NINCS!!):
Cukkíni, éretlen fürtös uborka, berakóuborka - ha már csak pár szem van, akkor vagy uborkasalátát kell belőle készíteni, vagy mehet az is a hordóba, kecskeszarvú illetve peperoni paprikák, éretlen pritamin paprika, kápia paprika - az érettet azonnal felhasználjuk, a zöld mehet a hordóba -, zöld óriásparadicsom, édes csili paprika (sárgára kéne érnie), éretlen koktélparadicsom (ebből marad a legtöbb éretlenül a száron, mielőtt felcsupáljuk) és végül zöld cseresznyepaprika. A paprikával bánjunk óvatosan, ha van a leendő fogyasztók között olyan, aki nem bírja a csípőset.