Hiányt kitöltő posztsorozatnak szánom, mivel magam is bedőltem néhány babonának, nomeg van pár trükk, amivel könnyebbé tudnám tenni mások életét is. Felkértem szerzőtársaimat és néhány kommentelőt, ossza meg velünk ezirányú tapasztalatait (és esetleg képeit) én meg vállalom a szerkesztő szerepét. Remélem, hogy a kommentek, amit ezen posztokhoz kapni fogunk, tovább bővíti majd ismereteink tárházát!
A diótörés legjobb eszköze (szerintem):
Ez egy csőfogó, ami elég sok háztartásban megtalálható. Ára valahol 1000 Ft körül lehet, Barkácsáruház, Vasedény, stb. boltban kapható, vagy a sufniban megtalálod.
Miért állítom, hogy ez a legjobb eszköz?
- Akkorára tudod beállítani a fogó száját, hogy ne morzsolja porrá a dióbelet, de azért összetörje a héját.
- Használatával nem repülnek a dióhéj darabok az egész lakásban
- Nem ütünk az ujjunkra a kalapáccsal.
Szerintem már ez a három érv is igazolja a módszer kipróbálását.
Fogd be a diót a fogó két pofája közé az íves részbe. Bal kezeddel (ha balkezes vagy, akkor a jobbikkal) fogd át az egészet fogóstul, de csak lazán - a kezed az ernyő, ami felfogja a repkedő dióhéjat. Lassan szorítsd a fogó szárát, amig meg nem érzed az első erősebb roppanást, majd még egy kicsit, hogy apróbbra törjön a héj. Készült az akcióról videó is, de oly pocsék lett, hogy nem terhellek vele titeket.
Honnan tudjuk, hogy sikeres volt-e az eltett befőtt/lekvár sterilizálása?
Ma már majd mindenki csavaros fémkupakos befőttes üvegbe főz be. Amikor az üvegek kihűltek, a kupaknak be kell horpadnia, mivel az üvegben vákuumnak kell lennie. Azt, hogy elég jól zár a kupak, a hangjáról lehet felismerni. Körmünkkel kopogtassuk meg a kupakok közepét, és figyelmesen hallgassuk a hangját. Ha az magas hangon koppan, akkor jól sikerült a vákuum. Ha mély hangot hallunk, érdemes leszedni a kupakot, megtörölni az üveg száját és egy új kupakkal újta kidunsztolni az üveget. Megéri - nem fog megromlani !
Vas serpenyő vagy palacsintasütő beavatása, tapadásmentesítése:
Nem igérem, hogy, teflon bevonatot tudunk házilag a vasra varázsolni, de egy ősi módszerrel egész jó eredményt lehet elérni. Ez pedig a vasra ráégetett zsír/olaj réteg, ami nem oldódik fel, akár tojás is sülhet rajta. Hasonló feladatot lát el a palacsintasütőn is a ráégett zsír. Amennyiben a serpenyőt társad szépen kisikálta mosogatószerrel, és az szépen meg is rozsdásodott, meg kell ismételni a beavatási eljárást.
Válasszunk enyhén szeles napot, mert a lakásból nagy mennyiségű füstöt kell kiszellőztetni. Mossuk ki alaposan az edényt és tegyük erős lángra. Amikor a víz már elpárolgott, öntsünk bele egy bő evőkanál étolajat, csorgassuk körül az edényen, esetleg - ha van - szilikon ecsettel vagy libatollal kenjük körbe. Az olaj rövidesen elkezd füstölni, amitől ne ijedjünk meg. A lényeg, hogy a nagy része elpárologjon, és barnás feketés rétegben feltapadjon az edény belsejére. Amikor már csak pár csepp maradt, egy osszegyürt papírtörölközőval töröljük ki, egyenletesen oszlassuk el a felületen, és hagyjuk kihülni.
Használat után nyugodtam mossuk el, de csak enyhén mosogatószeres vízzel, töröljük szárazra és egy olajos papírszalvétával kenjük be. Mosogatógépbe természetesen ilyen edényt nem szabad tenni!
Citromlé és a gyümölcsök:
A gyümölcsök egy része megbarnul, ha oxigénnel érintkezik a vágási felület. Vannak akiket ez nem zavar - az ízén nem változtat különösebben. Én azért jobban szeretem a szép szőke őszibarack kompótot vagy az almás pitét. Ezt az oxidálódási folyamatot lehet alaposan lelassítani citromlével (vagy akár ecettel is, de annak fura lenne az íze). Egy citrom levét keverjünk el 2 dl vízzel, és ebbe forgassuk a szeletelt gyümölcsöt azon frissiben. Amilyen szerencsénk van, még javít is az ízeken :)
1kutya javaslata - fejreállított befőttes üveg:
Bármilyen befőttet, lekvárt, ha beletöltöttük az üvegbe, tegyük rá a kupakot, hagyjuk egy percig felforrósodni, majd zárjuk le és állítsuk fejre az üveget. Pár perc múlva visszafordíthatjuk és elfelejthetjük a dunsztolást.
A tudományos magyarázat emögött az akció mögött a levegő átbuborékolása a forró lekváron/kompóton, ami sterilizálja a maradék kártevőket is a gőzben.
Az utolsó 100 komment: