Ha ennyire jó a csavarzár, miért nem terjedt el eddig Magyarországon? Azokban az országokban, ahol a borfogyasztásnak nincs több évszázados hagyománya, manapság már a csavarzár a meghatározó. Például az ausztrál, új-zélandi és dél-amerikai borok jelentős része csavarzáras. Az európai borkedvelők nehezebben válnak meg dugóhúzóiktól, de a szénsavas borok növekvő népszerűsége jól láthatóan itt is meghozza az áttörést, hisz magas szénsavtartalom mellett a csavarzár a legjobb - valójában az egyetlen - megoldás. Mely borok kapnak csavarzárat? A csavarzár Magyarországon is a friss, gyümölcsös (és szénsavas) rozék és fehérborok körében hódít leginkább és ezeket a borainkat töltjük mostantól csavarzáras palackokba mi is. A 2015-ös Csabagyöngye volt az első, ezt követte négy rozéborunk, ősszel pedig csavarzárat kap az Irsai és a Vadóc is. Terveink szerint a következő években minden fehér Varga palackban lévő borunkra csavarzár kerül. A csavarzáras Varga palackokat is vissza lehet majd váltani? Igen, ez rendkívül fontos! Csavarzáras palackokat már sokan használnak, de a betétdíjas csavarzáras palack ismét egy olyan újdonság, melyet elsőként vezetünk be Magyarországon és erre nagyon büszkék vagyunk. Attól sem kell tartania, hogy az átállás esetleg fennakadást okoz majd a dugós Varga palackok visszaváltásában, hiszen a kereskedők válogatás nélkül, egyenrangúként fogják visszavenni a dugós és csavarzáras palackokat. És még egy apróság: megköszönjük, ha visszaváltás előtt a csavarzárat visszatekeri a palackra. Egyrészt így gondoskodni tudunk újrahasznosításukról, másrészt Önnek sem fog többé problémát jelenteni a szállítás során az a néhány csepp bor, ami a palackban maradt.
|
|
Csúcson a szüret, elkészült az év első bora Az év legizgalmasabb és egyben legdolgosabb időszakában vagyunk éppen, javában tart a szüret. Ilyenkor dől el minden. Folyamatosan járjuk mind saját mind a partner ültetvényeket, hogy a szüret a szőlő szempontjából ideális időpontban történhessen meg. Saját birtokainkon szervezzük és bonyolítjuk a szüretet, a pincészetbe folyamatosan érkezik a szőlő.
|
|
Zajlik a feldolgozás, bogyózunk, préselünk, mustot tisztítunk, erjesztünk. Ez a legfontosabb ilyenkor. A születő borok minősége itt dől el. Ha itt hibázunk, azt később már nem lehet helyrehozni. Ez folyamatos odafigyelést igényel, a nap 24 órájában. Ilyenkor minden munkatársunk nagy odaadással, együttes erővel azon dolgozik, hogy a lehető legjobb minőséget érjük el.
|
|
|
|
Öt nehéz év után idén végre az időjárás is kegyes volt hozzánk és az augusztusi hőhullámokat leszámítva a szőlőnek kedvezően alakult, szép és egészséges a termés. Igazi élmény járni az ültetvényeket, hisz a mélyzöld levelek között mindenhol gyönyörű, egészséges fürtök láthatók. A 2015-ös évjárat nem a magas mustfokokról lesz híres, mivel a hosszú kánikulai időszakok visszafogták a szőlő cukorképzését, viszont az illatok és zamatok egészen rendkívüli módon intenzívek. Erről személyesen is meggyőződhet, ha megkóstolja az idei év első borát, a 2015-ös Csabagyöngyét. 15 évvel ezelőtt, amikor először készítettük ezt a bort, pontosan az volt a célunk, hogy a születő új évjárat korai ízlelgetésének élményét megoszthassuk vásárlóinkkal. És ez az élmény idén egészen különleges. Augusztus 6-án a Csabagyöngye szőlővel kezdtük meg a szüretet, és erjedés után azonnal, érlelés nélkül töltöttük a palackokba. Ennek köszönhetően és az évjárat jellegzetességeit szépen mutatva kirobbanóan illatos, üde és gyümölcsös bor született. Ráadásul idén először csavarzáras palackba töltöttük, hogy ezt a frissességet minél tovább megőrizze.
|
|
|
|
A Csabagyöngye szőlőt az Irsai Olivér követte, mára pedig a fehérszőlők közül már csak az Olaszrizling és a késői szüretelésre kijelölt ültetvényeken várakoznak a fürtök a tőkéken. A rozébornak szánt kékszőlők szürete a napokban van a csúcson, de Pinot Noirból és Merlot-ból erjednek már vörösbor tételek is. Eddig minden jól halad, s bár tényleg rengeteg a munka, nagy boldogság, hogy ilyen szép évjárat van születőben.
|
|